MEB mülakata dayalı yönetici atamayı iptal etmeli, yazılı sınav getirmeli

Milli Eğitim Bakanlığının sözleşmeli öğretmen atama sisteminde yapacağı değişiklikle sözlü mülakatı kaldıracağı yönünde yer alan bilgiler tüm eğitim camiası tarafından olumlu karşılanırken şu anda yönetici adayları da mülakata dayalı idareci atamalarının iptal edilmesini istiyorlar.

MEB mülakata dayalı yönetici atamayı iptal etmeli, yazılı sınav getirmeli

MEB mülakata dayalı yönetici atamayı iptal etmeli, yazılı sınav getirmeli

Milli Eğitim Bakanlığı 2018 yılı yönetici atamaları tercih süresi sona erdi. MEB 30 Temmuz 2018 tarihinde yönetici atama sonuçlarını açıklayacak. Ancak yönetici adayları bu atamaların gerçekleşmesini istemiyor ve sözlü sınava dayalı idareci atamalarının iptal edilmesini talep ediyorlar. Yerine ise MEB tarafından yapılacak yazılı sınava dayalı atama istiyorlar.

YÖNETİCİ ATAMALARI İPTAL EDİLSİN

Milli Eğitim Bakanlığı sözlü mülakata dayalı yönetici atama sonuçlarını açıklamadan iptal etmelidir. 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasında komisyonların MEB’in talimatına uymayarak bazı adaylara pozitif ayrımcılık yaptığı ve +10 puana kadar fazla puan verildiği anlaşıldı. Bakanlık sözlü sınav komisyonlarında yapılan bu adaletsizliği görmeli ve benzer durumların yönetici atamalarında da olduğunu fark etmelidir. Bu yüzden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan beklenti 2018 yılı yönetici atamalarının hemen iptal edilmesi talimatını vermesidir.

YAZILI SINAVA DAYALI ATAMA OLSUN

MEB yönetici atamaları yazılı sınav puanına dayalı yapmalıdır. Sözlü mülakat yönetici atamalarında etkin rol oynamamalıdır. Liyakat, eğitimde başarı isteniyorsa yazılı sınav puan sonucuna göre atamalar gerçekleşmeli, gerekirse yönetici adayı ile ilgili bir güvenlik soruşturması arşiv araştırması yapılmalıdır. Bunun dışında kayırmacılığın olduğu bir mülakat sistemi ile yönetici atamaları yapılmamalıdır.

ZİYA SELÇUK; ÖNCE ADİL OLUNMALI

ogretmenlericin.com olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un konuşmalarında ve açıklamalarında  “adil olunmalı” vurgusu yaptığı hatırlatalım. Kendisi bir açıklamasında “eşitlikten önce adalet” demişti. Evet gerçekten MEB’de adil olunacaksa ve adaletli davranılacaksa bunun adımı hemen atılmalıdır. Yönetici atamaları iptal edilmeli, hemen yönetmelik değiştirilmeli, yazılı sınava göre atamalar yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

16 yorum

 1. Adil seçim olacaksa esas olan sınavdır. Ama sınav tek başına yetmez. Şu kriterler de olmalı.
  1. 15 yıl öğretmenlik yapan müdür yardımcılığı sınavına başvurmalı.
  2.20 yılını dolduran ve beş yıl müdür yardımcılığı yapan da müdürlük sınavına başvurmalı.
  3. Son olarak da belirlenen puanı alanlar arasında geçmişe dönük hizmetleri incelenmeli ve karar verilmeli. Hizmetinin dışında hiçbir şeye bakilmamali.
  4. Komisyon üyelerinin tek derdi eğitimin kalitesini yükseltmek olmalı.
  5.Adalet böylece yerini bulmalı.
  3

 2. Önce sınav yapılsın, sonra barajı geçenler mülakata alınsın. Bu kadar basit. Eğer mülakat sonrası yeterli sayıda kişi gorevlendirilmemiş ise barajı aşağı çekip yeniden aday çağırılmalı.

 3. Kesinlikle yönetici atamaları iptal edilmeli. Çünkü mülakat torpil ve haksızlık demektir. Torpille gelenlerde çocuklarımızın geleceğini tehlikeye atıyor. Öğretmenlerde çalışma şevki kırılıyor.

  • Ben 2010 yılında sınavla atandım.Bu yıl,8 yılım doldu. Yeniden atanacağım. Yani benim yeniden sınava girmem size göre adalet mi? Ben zaten 2010 da sınavı kazanmış ve atanmışım.Ben niye yine sınava gireyim ki? O zaman her öğretmen ya da memur 4 yılda bir sınava girsin ve kazanamayan memurluktan atılsın mı? Çözüm bu mu?

 4. 2014 den beri yapılan tüm atamalar iptal edilmedikten sonra bu ne şimdi? Allah aşkına daha ciddi haber yapin. Birde bazi sendika başkanları kalıcı çözüm uretsinler

 5. Sadece yazılı sınavla atananlarda iyi idareci olmuyor. Kitabı ezberle puan al. Fakat konuşmasını bilmiyor topluluk karşısında.

 6. mülakat gelmeden önceki son sınava girdim 67 aldım o zaman baraj 70 idi. yerleştirmelerden sonra boş kalan okullara puan gözetmeksizin tamamen ahbap-çavuş ilişkisi ile görevlendirme yapıldı. o gün için benim hakkım ne olacak? şu an dediğiniz gibi iptal edilirse aylardır görevlendirme bekleyen bu kadar insanın hakkı ne olacak?

 7. Güzel kardeşim doğru söylüyorsun da ben o kadar müdür tanıyorum ki kagıt üzerinde süper uygulamada sifir iki kelimeyi bir araya getirip konusamiyor insiyatif alma yok sorun cözme sifir nasil olacak bu mülakat olmalı ama düzgun olmali

  • Size göre nasıl olmalı hocam? Dediğinizde haklısınız doğru. 2 lafı bir araya getiremeyenler de var. Bunları nasıl eleyebiliriz?

 8. Maalesef mulakat adi altında hakkımıza girdiler. Mülakata dayalı yönetici yerleştirme sonu clari aciklanmadan iptal edilmelidir. Aksi halde telafisi mümkün olmayan haksızlıklara yol verilmiş olacaktır. Bakanımızın ya bu konudan haberi yok ya da ciddiyetinin farkında değil. Atı alan Üsküdar ı geçmiş olacak.

 9. Amerika’yı niye sürekli keşfediyoruz. Doğru tek.MEB liyakat diyorsa en objektif yöntem yazılı sınavı kullanacak. İdariİdari tecrübe ve alınan eğitimi de dikkate almalı. Sadakat derse torpili büyük olan ayakta kalır. Başka bir ihtimal göremiyorum. Her zaman adalete inanan bir eğitimci olarak liyakati kaldıranlara hakkımı helal etmiyorum.

  • Liyakat şart. Bakanlıkta Tayyib beyi zor durumda bırakmak isteyenler mülakat denilen saçmalığı çıkardı. Sınav ve güvenlik soruşturması ile yönetici atanmalı. Böylece hem hak yerini bulur hemde devletimiz terörden arındırılmış olur.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM