MEB Müsteşarı Yusuf Tekin; 110 bin öğretmen açığımız var

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin öğretmen atamaları hakkında açıklama yaptı. Şu anda 110 bine yakın öğretmen açığı olduğunu belirten Müsteşar Tekin tüm kontenjanları bir anda atama yaparak doldurmanın mümkün olmadığını ifade etti ve gerekçelerini açıkladı.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin; 110 bin öğretmen açığımız var

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin; 110 bin öğretmen açığımız var

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin 11.06.2018 tarihinde öğretmenlerin Haziran 2018 mesleki çalışma programı kapsamında EBA üzerinden canlı yayına katıldı. Yıl içerisindeki eğitim faaliyetlerini değerlendiren Müsteşar Tekin son dönemde seçim öncesi sıkça dile getirilen öğretmen açığı hakkında da bilgi verdi.

110 BİN ÖĞRETMEN AÇIĞI VAR

MEB Müsteşarı Tekin Milli Eğitim Bakanlığında son verilere göre 109-110 bin öğretmen açığının olduğu bilgisini paylaştı. Siyasi olarak son dönemde sıkça konuşulan 100 bin 150 bin öğretmen ataması vaadinin gerçekleri yansıtmadığını ifade eden Müsteşar Tekin siyasi söylem olarak bunu söylemek kolay dedi. MEB bünyesinde tüm öğretmen açığının hemen kapanmasının mümkün olamayacağına işaret eden Müsteşar Tekin seçim sürecinde yapılan bu açıklamaların popülizm olduğunu belirtti.

UMUTLARIYLA OYNUYORLAR

Bu açıklamaları yapanların atama bekleyen öğretmen adaylarının umutlarıyla oynadıklarının altını çizen Müsteşar Tekin, tek seferde bütün açığın kapanması halinde kimlerin rahatsız olacağının, kimlerin üzüleceğinin iyi düşünülmesi gerekmektedir dedi. 700 bine yakın öğrencinin eğitim öğretim aldığını hatırlatan MEB Müsteşarı “Şu anda 150 bin öğretmen ataması yaparak tüm açığı kapatsak, şu anda fakültelerde okuyan 700 bin öğrenciye ne söyleyeceğiz?” dedi. Tüm açığı kapatma söyleminin öğrencilere, ilerde atama ümidi besleyenlere, ailelere saygısızlık olduğunu açıklayan Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin MEB’in öğretmen istihdam politikasının da buna göre inşa edildiğini söyledi.

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından öğretmen atamaları hakkında yaptığı açıklama video;

25 BİN ÖĞRETMEN ATANACAK

Bu yıl 25 bin öğretmen atmasının gerçekleşeceğini belirten Müsteşar Yusuf Tekin önümüzdeki senelerde de YÖK ile görüşülerek, yarını görerek hareket edeceklerini açıkladı. “Bugün öğretmen ihtiyacımızın tamamını karşılayalım demek yaklaşık 700 bin öğrencinin bütün ümitlerini elinden almak demektir.” ifadesini kullanan Müsteşar Yusuf Tekin Bakanlık olarak bir adım sonrasını hesap ederek yol haritasını oluşturduklarını açıkladı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. BU KADAR ÖĞRETMEN AÇIĞI VARKEN ADLİ BİR İŞLEM GÖRMEMİŞ VEYA TAKİPSİZLİK KARARI ALINMIŞ YA DA BERAAT KARARI ALINMIŞ ÖĞRETMENLERİN GÖREVE İADESİ YAPILMAYANLAR EMEKLERİ İSRAF EDİLMİYOR MU? NEDEN BU İNSANLAR GÖREVLERİNE İADE EDİLMİYOR… BUNLARIN PERFORMANSLARINA DA BAKILSIN… PERFORMANSLARI DÜŞÜKSE İADE EDİLMESİN. PERFORMANSI İYİ OLAN BU ÖĞRETMENLERİ İADE ETMEYENLERİN PERFORMANSLARI SEÇİMLE Mİ BELİRLENECEK?

  2. SONUNA KADAR HAKLISINIZ SAYIN MÜSTEŞARIM HAK ETMEYEN ATANMASIN HER SENE ZATEN BELİRLİ BİR ATAMA YAPILIYOR EN AZ 15.000 – 30.000 ARASI ATAMA YAPILIYOR SINAVINI YAPACAKSIN SIRALAMANI KOYACAKSIN 25.000 ATAMADA SIRALAMAYA GİRENİ ATAYACAKSIN YOK ÖYLE ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK MEB DE ÖĞRETMEN OLMAZSIN.BİR DE ÖNEMLİ BİR SORUN EĞİTİM FAKÜLTELERNE HER GELEN ALINIYOR BU FAKÜLTELERE GİRİŞ ZORLAŞTIRILMALI SINIR 50.000 OLMALI YOKSA TÜRKİYE NİN İŞSİZLER GRUBUNA HER YIL YÜBİNLERCE ÜNİVERSİTE MEUNU EKLENECEK BUNUN ÖNÜNE GEÇMENİZ GEREKİR

  3. Sayın müsteşar önce kendini emekli et, Senden sonra gelenlerde seni örnek alıp emekli olsun.Emekli oldukça ihtiyaç artacaktır.

  4. Hadi sende ordan. Mantıklı bir şey söyle de bizde inanalım Sayın meb Müsteşarı.150 bin öğretmeni atama onlar orda yaşlansın.Her ihtiyaç kendi döneminde karşılanır.O ihtiyaçların karşılanması zorunludur. Bunun adı Eğitimdir. Nüfus gittikçe artmakta.Gelecekle ilgili planlar kurmak istersen emekliliği dolan öğretmenleri zorunlu emekli edersin.Al sana ihtiyaç.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Bu Vücut Benim