MEB nitelikli okulların listesini açıkladı, sınavla öğrenci alacak liselerin listesi

10 Nisan 2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2018 Yılı Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu” yayınlandı. Yayınlanan kılavuza göre sınavla öğrenci alan liseler belli oldu. Sınavla öğrenci alan liselerin listesi tüm illere göre belirlenmiş oldu.

MEB nitelikli okulların listesini açıkladı, sınavla öğrenci alacak liselerin listesi

MEB nitelikli okulların listesini açıkladı, sınavla öğrenci alacak liselerin listesi

Aylardır beklenen liste resmi olarak açıklandı. ogretmenlericin.com olarak daha önceden tahminler üzerinden yaptığımız listeye benzer bir sonuç ortaya çıkmış oldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 10.04.2018 tarihinde “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2018 Yılı Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu” yayınlanırken kılavuzla birlikte nitelikli liselerin listesi de belli olmuş oldu.

NİTELİKLİ LİSELERİN LİSTESİ

TEOG yerine yeni gelen sisteme göre sınavla öğrenci alan liselerin listesi Nisan ayının sonuna doğru açıklanacaktı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından illere göre sınavla öğrenci alan liselerin isimleri, okul türleri bugün itibari ile kamuoyu ile paylaşıldı. Bakanlık “2018 Yılı Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu” kapsamında 81 ilde nitelikli liseler de açıklandı.

SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK LİSELER

Bakanlık yaptığı açıklamada Merkezî Sınavın isteğe bağlı olduğunu vurgularken merkezi sınava katılmak isteyen öğrencilerin başvuru tarihini 11-18 Nisan 2018 olarak açıkladı. Sınava girerek nitelikli liselere yerleşmek isteyen adayların sınav başvuruları elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullarda yapılacak. Sınavla öğrenci alacak liseler arasında Fen Liseleri, İmam Hatip Liseleri, Anadolu Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri de yer almaktadır.

MERKEZİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN ORTAÖĞRETİM KURUMLARI EK-2 (Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Özel Program ve Proje Uygulayan Ortaöğretim Kurumları)

Listenin tamamı;

MEB nitelikli liselerin listesi <<< TIKLAYINIZ (tamamı)

İllerin baş harfine göre A-K arası;

Sınavla öğrenci alan liselerin listesi A-K <<< TIKLAYINIZ

(Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Batman, Bartın, Bayburt Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya)

İllerin baş harfine göre M-Z arası;

Sınavla öğrenci alan liselerin listesi M-Z <<< TIKLAYINIZ

(Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak)

Sosyal Medyada Paylaşın:

43 yorum

 1. antalya mesleki ve teknik anadolu lisesi antalyanın en kotu okullarından nitelikli okullar arasınıda ne işi var

 2. ELAZIĞ ANADOLU LİSESİ öğrencileri olarak 38 yıldır eğitimi ve sosyal yaşantısı gibi niteliklerine ve Türkiye’de ilk 100’e girmiş bir lise olmasına rağmen nitelikli okul listesine alınmaması, bu okula verilen emeğe saygısızlıktır.
  #NiteliklerinBaşladığıYerEAL

 3. ELAZIĞ ANADOLU LISESI Elazığ’ın en iyi anadolu lisesi, Türkiye’de ilk yüze girmiş bir okul,38 senedir her yıl Türkiye’nin en başarılı üniversitelerine öğrenci gönderen,than puanı 480 olan bu okul neden listede yok.lisete bu okulun yeri en neden başarı seviyesi daha düşük olan okullar var.

 4. Samsun Tülay Başaran AL ve Atatürk AL Neden niteliksiz 480 puanla geldim ben buraya şimdi yakında oturduğu için gelenler olucak bu nasıl eğitim sistemi o zamn herkes fen lisesinin yanından ev alsın ??

 5. Derslik sayısı derken neyi kasediyor anlamadım eğer anlayan varsa bana yardımcı olabilir mi nolur acil

 6. Lan bu nasıl sistem

  Bize haksızlık oluyor kardeşim

  Şimdiki hocalarımız hiç önceden sınava girmeden hoca doktor öğretmen oluyor bu ise gibi bireyin içindeyiz

 7. merhaba ben gelecek sene kayseride okumayı düşünüyorum ve sınava girmek istemiyorum ve kayseride fuzuli yada talas ta okumak istiyorum imam hatip lisesi olupta sınavla almayacak okul varmi lütfen cevaplayın

 8. Kırk yıldır türkiyenin en başarılı üniversitelerine öğrenci gönderen,Türkiyede anadolu liseleri arasında ilk 100 de yer alan Elazıg Anadolu Lisesi nitekim okullar arasında yok.

  • Fen lisesi öğrencileriyle sosyal bilimler liselerinin öğrencileri arasında dağlar kadar fark var emin olun.Bir çok tanıdığım var 370 küsür puan alıp sosyal bilimlere giden ama bu ülkede 460ın üstünde bir puan alamayan bir öğrenci fen lisesi hayali dahi kuramaz. Kimsenin davranışlarına yorum yapamam ama sosyal bilimler sisesinin yüksek puanla alan okulları olduğu kadar düşük puan alıp aynı düzeyde eğitim alan öğrenciler de var .

   • Benim oğlum İstanbul’da sosyal bilimler lisesindeokuyor ve 500uzerinden 471puanla girdigirdi yani 370puanla alan bir sosyal bilimler lisesi İstanbul’da yok

 9. 10 Nisan 2018 Çarşamba günü Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamış olduğu sınavla alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin uygulama kılavuzunda Maltepe Anadolu Lisesi’nin ismi yer almamaktadır.
  Maltepe Anadolu Lisesi, 1993 yılında anadolu lisesi olarak kurulmuş olup, sınavla öğrenci almaktaydı. %85 üniversite başarısı, ulusal ve uluslararası projeleri ile Maltepe ilçesinin en başarılı anadolu lisesi olup, 2016-2017 öğretim yılında 484 puan %3’ lük başarı dilimi ile öğrenci almıştır.
  Okulumuzda Slovakya, Bulgaristan, Slovenya, Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti ile birlikte 2014 yılı itibarı ile Erasmus+ projeleri yürütülmektedir. 2016 yılında Tübitak 4006 araştırma projeleri sergisi hazırlamış, 9-10-11 Mayıs 2018 tarihinde düzenlenecek olan Tübitak 4007 Bilim Şenliği ‘’Bilim Ağacı’’ projesi Tübitak tarafından desteklenmeye hak kazanmıştır.
  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan, sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlar listesinin hangi kriterlere göre hazırlandığı konusunda bilgi almayı ve okulumuzun 2018-2019 eğitim öğretim yılında sınav ile öğrenci almasını talep ediyorum.

  Gereğini bilgilerinize arz ederim.

  • Benim kızım da lise 1. sınıf öğrencisi. Onun okulu listede var. Ama ben de anlamış değilim, neye göre hazırladıklarını. Lisenize büyük haksızlık yapılmış. İmam hatip liselerine baktım da hemen hemen çoğunda hazırlık sınıfı konulmuş. Almanca yada ingilizce. Bundan hiç kimse bahsetmiyor. Şİmdi ben Maltepe lisesi ve onun gibi bir çok lise daha var. Oradaki öğrencilerin hayal kırıklığına üzülüyorum

 10. Allaahh bu iktidarın eğitim anlayışını da mebin de belasını versin. 150 puanlık okul nitelikli okul olmuş benim 400 puanla girdiğim okul sokak okulu olmuş.imam hatiplerinizi de alın gidin bu ülkeden yeter dolar 5 euro 6 yeter yeter

 11. En önemli lise ülke için endüstri meslek lisesi. Mühendis çekirdekten yetişecek. Fen lisesinden anadolu lisesinden mezun olanlar fasa fiso.

 12. OKULLARIMIZA DOKUNMAYIN ARTIK HERKES KENDİ KALIBINDA İNSAN YETİŞTİRMEKTEN VAZ GEÇSİN GEÇMİŞ YILLARDA SOL DİYE TABİR EDİLENLER BAŞ ÖRTÜSÜNÜ BAHANE EDİP ÜNİVERSİTELERE GİRİŞİ ENGELLEDİLER ŞİMDİ DURUM DAHA VAHİM KÜÇÜCÜK ÇOCUKLAR İSTEDİKLERİ LİSEYE GİREMEYECEK BİZİM GİBİ GARİBAN İNSANLARIN TEK UMUDU ÇOCUKLARINI OKUTMAK O HAKKIMIZIDA ELİMİZDEN ALIYORSUNUZ BENİM ÇOCUĞUM SINAVDAN 450 PUAN ALACAK KAPASİTEDE NORMAL ANADOLU LİSESİNDE OKUMASINI İSTİYORUZ AMA 8 TANE İMAM HATİP LİSESİ 10 TANE TEKNİK LİSE NİTELİKLİ OLURKEN YALNIZ 4 TANE NORMAL ANADOLU LİSESİ NİTELİKLİ KALMIŞ BU NASIL ADALET NEREDE İSTEDİĞİ OKULA GİTME HAKKI BENİM ÇOCUĞUM NAMAZINI KILAN ORUCUNU TUTAN ALLAHTAN KORKAN DÜRÜST GERÇEKTEN NİTELİKLİ BİR ÇOCUK ÇOCUĞUM ÜNİVERSİTEYİ BİTİRDİĞİNDE ÜLKEMDE İKTİDAR DEĞİŞİKLİĞİ OLURSA İMAM HATİPTE OKUDUĞU İÇİN MAĞDUR OLSUN İSTEMİYORUM DEVLETİME HAYIRLI BİR EVLAT YETİŞTİRDİĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM BIRAKIN GERÇEKTEN NİTELİKLİ ÇOCUKLAR İSTEDİĞİ EĞİTİMİ ALSIN EN AZINDAN 10 TANEDE NORMAL ANADOLU LİSESİ OLSUN BU ÇOCUKLAR ZİYAN OLMASIN BU ÇOCUKLARIN VEBALİNE GİRMEYİN.

 13. OKULLARIMIZA DOKUNMAYIN YETER ARTIK HERKES KENDİ KALIBINDA ADAM YETİŞTİRMEKTEN VAZ GEÇSİN.BİZİM GİBİ GARİBAN HALKIN TEK UMUDU ÇOCUKLARINI OKUTMAK O HAKKIMIZIDA ELİMİZDEN ALMAYIN.ÖNCEKİ YILLARDA SOL DİYE TABİR EDİLENLER BAŞ ÖRTÜSÜ YÜZÜNDEN İNSANLARIN ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNE ENGEL OLDU ŞİMDİ DAHA VAHİM KÜÇÜCÜK ÇOCUKLARIN LİSE EĞİTİMİNE ENGEL OLUNUYOR. BENİM ÇOCUĞUM SINAVDA 450 PUAN ALACAK KAPASİTEDE AMA NORMAL ANADOLU LİSESİNE GİREMEYECEK KENDİNE DAYATILAN İMAM HATİP LİSESİNE GİTMEK ZORUNDA KALACAK NEREDE İSTEDİĞİ OKULA GİTME HAKKI BU NASIL ADALET 8 TANE İMAM HATİP LİSESİ 10 TANE TEKNİK LİSE NİTELİKLİ OLURKEN YALNIZCA 4 TANE NORMAL ANADOLU LİSESİ NİTELİKLİ KALMIŞ BURADAKİ ADALETİ BİRİSİ BANA ANLATSIN İMAM HATİBE GİTMESEDE BENİM ÇOCUĞUM NAMAZINI KILIP ORUCUNU TUTAN DÜRÜST ALLAH TAN KORKAN BİRİSİ BIRKIN NORMAL ANADOLU LİSESİNE GİTSİN DİNİ EĞİTİMİNİDE BİZ VERELİM ÇOCUĞUM ÜNİVERSİTEYİ BİTİRİNCE ÜLKEMİZDE İKTİDAR DEĞİŞİKLİĞİ OLURSA BU SEFERDE ÇOCUĞUM İMAM HATİPTE OKUDU DİYE MAĞDUR OLSUN İSTEMİYORUM BIRAKIN GERÇEKTEN ÇOCUKLARIMIZ İSTEDİKLERİ OKULDA OKUYUP GERÇEKTEN NİTELİKLİ OLAN ÇOCUKLARIMIZ ZİYAN OLMASIN BU ÇOCUKLARIN VEBALİNE GİRMEYİN

 14. Hayatımda gördüğüm en saçma nitelikli okullar seçimi benim çocuğum %5 dilimler girdiği okul mahalle okulu olmuş kalburun altında kalan 200 puanlık okul nitelikli okul olmuş o zaman bizim çocuklarımıza yapılan haksızlık neydi o okula girmek için gece gündüz dersaneye gitti

 15. öncelikle selamun aleyküm neden imamhatipler sınavlı aga ben bunu anlamadım küfür etsem yeridir yani imamhatiplerin çoğu kötü proje okulları güzeldir hadi ona eyvallah diyelim . ama normal bir imamhaitip i ve mesleki lisere sınavla koyarsan kızarız devlet ne yapmaya çalıştığını bilmiyor beyni yanmış bence nese hadi iyi bayramlar .

 16. fark ettiyseniz imamhatiplerin çoğu nitelikli. Ben burdan devletimize birşeyi hatırlatmak istiyoru Devleti imamlar deil o anadoludan çıkan bilim adamları ileriye taşır diyen kişi cumhurbaşkanımız imam hatip mezunu her imam hatip mezunu imam olmuyo bunu o kalın kafana yerleştir bence bu bilgiyi ilerde kullanirsin

 17. Kesinlikle böyle seçimmi yapılır nerdeyse hepsi imam hatip ya bize çoook kötü haksızlık yapıldı

 18. fark ettiyseniz imamhatiplerin çoğu nitelikli. Ben burdan devletimize birşeyi hatırlatmak istiyoru Devleti imamlar deil o anadoludan çıkan bilim adamları ileriye taşır yazan kişiye söylüyorum hatırlatmak isterim cumhurbaşkanımız imamhatip mezunu her imamhatipten çikan imam olmuyo o kalın kafana yerleştir bence bu bilgiyi ilerde kullanirsin

 19. Bu sene sınava girecek öğrencilere büyük haksızlık yapıldı.bunun vebali bu sene bu sınavı icat edenlerinde hakkımı helal etmiyorum

 20. fark ettiyseniz imamhatiplerin çoğu nitelikli. Ben burdan devletimize birşeyi hatırlatmak istiyoru Devleti imamlar deil o anadoludan çıkan bilim adamları ileriye taşır

  • Cumhurbaşkanımız recep tayyip erdoğan imamhatip mezunu imamhatipten çıkanların hepsi imam olmuyo bide dini değerlerimizi öğretiyorlar bu yüzden bu kadar önyargı var

  • Ahirette de bilim adamlarının buluşları seni veya BİZİ kurtarır çıkıcak olan bilim adamı imam hatipten de çıkar size dert olmasın

   • Arapça derslerini görmekten sınava vakitleri kalmayacağı için zor görürsün biraz isteyen dinini yaşar İmam hatiplerin içine hiç girmemissjn belli ağzın var konuşuyorsun boş

 21. Bence seçilen nitelikli okullar gözden geçirilmeli belli bir başarıyı yakalamış yüksek puanlı anadolu liseleri yerine meslek liseleri ve imamhatip liselerinin nitelikli okul olması başarılı öğrencilerin bulunduğu okulun başarısızlaşmasını sağlar meslek liselerindeki öğremciler zaten akademik eğitim yerine bir meslek adı altında eğitim alıyor o zaman akademik eğitim alan öğrenciler ne yapacak bence meslek liseleri ve imamhatip liseleri yerine bircok başarılı anadolu lisesi vardı onlar seçilmeliydi birde yaklasık 600 notelikli okul olacakken nitelikli okul sayisi 1300 leri bulmus bunlarin yeniden gozden gecirilmesini arz ederim.

  • Bazı imamhatipler sizin dedğiniz anadolu liselerinden kat be kat daha iyi. İlla imamhatipler kötü eğitim veriyor diye bir şey yok biraz önyargılarınızı kırın bence.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM