DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Sağanak Yağışlı

MEB; Öğrencilere kaynak yardımcı kitap aldıranlara soruşturma açılacak

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü “Bakanlık tarafından belirlenmeyen ders kitapları ile okutulacak diğer eğitim araçları öğrencilere aldırılamaz” hatırlatması yaptı.

MEB; Öğrencilere kaynak yardımcı kitap aldıranlara soruşturma açılacak
28.09.2018
A+
A-

MEB; Öğrencilere kaynak yardımcı kitap aldıranlara soruşturma açılacak

Her eğitim öğretim yılının başında yapılan uyarı 2018-2019 eğitim öğretim yılının başında da yinelendi. Öğretmenler ve idareciler öğrenciler ile velilere yardımcı ders kitapları, kaynak kitaplar aldıramayacak. Aldıranlar hakkında soruşturma başlatılacak. Bakanlık Valilikleri uyardı.

YARDIMCI KAYNAK KİTAP YASAK

Yardımcı kaynak kitap yasak mı? Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzalı MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 25.09.2018 tarihli 17411997 sayılı Yayın Aldırılmaması konulu resmi yazı tüm kurumlara gönderildi. İlgili yazıda Bakanlığa bağlı okullarda okutulacak olan ders kitapları ile diğer eğitim araçlarının, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca kabul edilerek 2018 Ocak 2724, Haziran 2729 ve Temmuz 2730 sayılı Tebliğler Dergilerinde yayımlandığı hatırlatıldı.  Millî Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliğinin  “Öğrencilere Aldırılmayacak Kitaplar” başlığı altında yer alan 37 nci maddesinde; “Bakanlık tarafından belirlenmeyen ders kitapları ile okutulacak diğer eğitim araçları öğrencilere aldırılamaz.” ifadesine vurgu yapıldı.

Yardımcı ders kitaplarının yasak olması ile ilgili resmi yazı;

MEB yardımcı kaynak kitap alınmasını yasakladı

Yardımcı kaynak yasak

YABANCI DİL DERSİNE VURGU YAPILDI

Milli Eğitim Bakanlığı yardımcı kaynak konusunda tüm derslerde yasak olduğunu hatırlatırken Yabancı Dil dersine dikkat çekti. MEB açıklamasında; “Söz konusu madde hükmüne ve Bakanlığımızca daha önceden yapılan duyurulara rağmen özellikle yabancı dil derslerine yönelik okullarımızda yardımcı materyallerin (öğrenci çalışma kitabı, öğretmen ve öğrencilere kaynak ve yardımcı olacak basılı ve elektronik ortamdaki her türlü ders araçları) sınıf içerisinde kullanıldığı bu materyallerden ödev verildiği ve dolayısıyla velilerin de eğitim materyallerini almaya mecbur kaldıkları Bakanlığımıza ulaşan bildirimlerden anlaşılmaktadır” ifadelerine yer verdi.

SORUŞTURMA AÇILMA TALİMATI

Milli Eğitim Bakanlığı ilgili mevzuat hükümlerine uyulmasını istedi ve Bakanlığımızca öğretmen ve öğrencilerimize dağıtımı yapılan ders kitapları dışındaki diğer yardımcı materyallerin kullanılmamasını ifade etti. Bakanlık ayrıca yardımcı kaynak ve materyallerin okullarda/kurumlarda reklam ve tanıtımının yapılmasına izin verilmemesini, öğrencilerimize aldırılmamasını, kullanımı konusunda zorlayıcı tutum içerisinde bulunulmamasını ve velilere maddi külfet oluşturacak uygulamalardan kaçınılmasını istedi. Bu konuda tüm yönetici ve öğretmenlerin bilgilendirilmelerini isteyen Milli Eğitim Bakanlığı ilgili uyarılara uymayanlar ve aksi uygulamalarda bulunanlar hakkında gerekli idari işlemlerin yapılmasını istedi. MEB kaynak yayın aldıran okullara soruşturma açın talimatını vermiş oldu.

MEB KİTAP UYGULAMALARI RESMİ YAZI

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 25.09.2018 tarihli 17338564 sayılı 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Program ve Kitap Uygulamaları konulu resmi yazısı da tüm eğitim kurumlarına gönderilirken bu yazıda da yardımcı ders kitabı ve materyallerin yasak olduğu belirtildi.

İlgili resmi yazı;

Kitap uygulamaları resmi yazı

MEB kitaplarla ilgili resmi yazı

Devamı;

Ders kitapları resmi yazı

MEB yardımcı materyaller

İlgili madde;

“Sınıf içerisinde derslerin işlenişi esnasında Bakanlığımız tarafından belirlenen/gönderilen ders kitabı ile öğretim materyalleri dışında herhangi bir yardımcı kaynak kullanılmayacak, öğrencilerimiz ve velilerimiz yardımcı kaynak satın alması konusunda zorunlu tutulmayacaktır.”

Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda uyarılarını sürdüreceğe benziyor.

YORUMLAR
 1. Akin dedi ki:

  Devletin kitapları boş değil, öğretmenler bilgisiz. Kitaptaki konuyu anlatıp soru çıkartamıyor. Ek kitaplarda testler hazır. Evde doldurup cevaplara bakıyorlar okadar. Ailesi akşam çocuğuna konuyu anlatabilirse ne ala. Yoksa öğretmenlerin pek önemsediği yok.

 2. Meltem dedi ki:

  Milli eğitim bakanlığına sesleniyorum milli servetimiz çöpe gidiyor boşuna kitap basmayin biz zaten kitap alıyoruz istesekte istemesek de, olan hem çocuklara oluyor üçer beşer kitaplarla gülle gibi çanta taşıyorlar sırf o çantayı taşıyabilsin diye aylık 150 TL verip servis tutuyoruz. Kaynak kitapların bedelleride okulun mevkisine göre değişiklikler gosteriyor, öğretmenler tarafından devletin kitaplarının yetersiz olduğu söyleniyor neymiş çocuğun geleceği için buna mecburmuşuz hem istersen alma ders verecekler o kitaplardan olan yine çocuğa olacak,bakanlık öğretmenlerin yeterli bulmadığı kitap basacaksa hiç basmasin devletin parasıda boşa gitmesin.

 3. sude dedi ki:

  Meb kaynak kitap aldırmayı yasaklayacağına doğru düzgün kitap dağıtsın.Geçtim kitapların kalitesizliğini bazı derslerden kitap bile dağıtılmadı henüz.Meb kaynak kitabı yasaklayacağina önce bunları düzelsin.

 4. Y dedi ki:

  Özel okullarda milli egitim bakanliginin kitaplarini kullansin o zaman.sonucta bu cocuklar lise sinavlarinda yarisiyor kitaplar yeterli olsa hic kimse ek kaynak almaz acin bakin kitaplara

 5. Musa Hançabay dedi ki:

  Bu iş, yazı göndermekle olmuyor. Denetim şart. Bakanlık, illere güvendiği adamlarını gönderecek. Onlar da, valiliklerle, milli eğitim müdürleri ile görüşmeden direk okulların önlerine gidip öğrencilerle sohbet ederek gerçekleri öğrenebilirler. Ondan sonra ne yapılacaksa yapılır. İş bukadar basit. İcraat lazım.

 6. X dedi ki:

  Kaynak kitap aldırmayan okul var mı acaba ? Bunu hepsi de çok iyi biliyor. Kendimizi kandırmaya gerek yok…

  1. Ezgizem dedi ki:

   Evet çok doğru