MEB öğretmene rotasyonu getirme hazırlığına başladı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen rotasyon hazırlığına başladığını ifade edilirken, öğretmen rotasyonunun il dışı olacağı iddia edildi.

MEB öğretmene rotasyonu getirme hazırlığına başladı

MEB öğretmene rotasyonu getirme hazırlığına başladı

Öğretmene rotasyon gündemden düşmüyor. Milli Eğitim Bakanlığının, öğretmen olarak bünyesinde çalıştırdığı yaklaşık 900 bin personeline yönelik rotasyon hazırlığında olduğu öne sürüldü.

2014-2015 Eğitim Öğretim yılı öğretmene rotasyon ile geçmişti. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmene rotasyon için tüm hazırlıkları yapmış ve rotasyona sayılı günler kala bakanlık rotasyonu ertelemişti. Öğretmene rotasyonun ertelenmiş olması iptal edildiği anlamına gelmemektedir. MEB, öğretmen rotasyonunu iptal etmedi. Geçtiğimiz yıl öğretmen rotasyonu ertelenmişti.

ÖĞRETMEN ROTASYONU

9 Temmuz 2015 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından yayımlanan öğretmen rotasyon duyurusunda 30 Eylül tarihi baz alınarak aynı eğitim kurumunda 15 yılını dolduran MEB personelleri yer değiştirme isteği için tercih yaptılar. Rotasyon işlemlerinde beş bine yakın öğretmen tercih yapmamıştı.

2015 yılında öğretmen rotasyonundan dolayı 2015 İl İçi Yer Değiştirme başvurularına rekor başvuru yapılmış, rotasyondan etkilenmemek adına öğretmenler il içinde kendi tercihleri ile istedikleri okula gitmek için il içi atama istemişlerdi. Bu yüzden 2015 yılı il içi atama puanları yüksek kapanmıştı.

İSMET YILMAZ’IN MASASINDA

EğitimAjansı’nın haberine göre öğretmen rotasyonu için çalışmalar tamamlanmak üzere. Öğretmen rotasyonu geçen yıl alınan tercihlerde olduğu gibi il içinde yapılmayacak. Öğretmen rotasyonu il dışı olarak yapılacak.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın onayına sunulduğu belirtilen ve son şekli verilmeye çalışılan öğretmenlere yönelik rotasyon eğer yapılacaksa bize göre öncelikle il içi olmalıdır. Daha sonra il dışı olmalıdır.

6 BÖLGE OLACAK, HER ÖĞRETMEN O BÖLGEDE GÖREV YAPACAK

Öğretmenlere getirilmesi planlanan rotasyon içeriğinde Türkiye il ve bölgelerin gelişmişlik durumu göz önüne alınarak 6 bölgeye ayrılacak ve her öğretmen bu bölgelerde görev yapacak. Meslek süresince daha önceden o bölgeler içerisinde yer alan herhangi bir ilde çalışmış olan MEB personeli bu bölgeden muaf tutulacak.

Bölgelerde çalışma süresi, rotasyona tabii tutulacak öğretmenlerin aynı kurumda ne kadar süre görev yaptığı gibi konular üzerinde çalışmaların hala sürdüğü belirtildi.

ÖĞRETMENE ROTASYON OLMALI MIDIR?

Öğretmen rotasyonu öğretmeni mağdur edecek şekilde olmamalıdır. Bunun planlaması yapılarak öğretmenlerin de görüşü alınarak bir rotasyon planlaması yapılmalı ve uygulama ondan sonra başlatılmalıdır. Bir öğretmen ömrü hayatı boyunca elbette aynı okulda çakılı kalmamalıdır. Hem öğretmen hem okul bundan olumsuz etkilenebilir. Ancak öğretmen rotasyonu yapıldığında da öğretmeni alıp kilometrelerce öteye atayarak eziyet edilmemelidir. Öğretmen rotasyonu belirttiğimiz gibi yapılacaksa önce il yer değiştirme ile başlatılmalıdır. Öğretmen rotasyonu aynı anda hem il içi hem de il dışı tercihlerde alınarak yapılabilir. Kısaca öğretmen görüşü, idareci görüşü ve sendika görüşleri alınarak yararlı bir plan üzerinde çalışılmalıdır.

Kamu Haberleri, Kamudan Haber
Kamu Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

15 yorum

 1. bu rotasyonu yapıldı diyelim çok kişi ekonomik ve sosyal açıdan yıprayacak örnek çocukları eğitim gördüğü ortamdan kopacak her öğretmenin ortalama 3 çocuğu varsa sıkıntıyı çocuklar çeker . öğretmen yerleşik hayata geçmesin valizi sırtında 6 bölge dolaşsın emekli olunca bir ev alsın otursun.eşi özel sektörde çalışan öğretmenin rotasyonu nasıl olacak . ancak bu rotasyon uygulaması tüm öğretmenler bekar olsaydı çok iyi olurdu değişik yerleri görmüş olurduk evlilik insanın elini kolunu bağlıyor . ben zorunlu hizmetimi şırnak’ta 5 yıl yaptım . bazı öğretmenler zorunlu hizmeti yapmadı diğer hükümetler muaf tuttu bu doğru değildi gitmeyeni şimdi gönderecen. çoğu gitmişti 1 yıl sonra eş durumu , doktor raporu, lisans vs adamını bulan zorunlu hizmetten kurtuldu gidecekse gitmeyenleri göndermeniz lazım benim 22. yılım hanım anasından babasından bacısından ayırabilsek bugün MERSİN’e gitmeyi istiyorum yasa çıkarsa kendim için sevinirim diğer öğretmenler için üzülürüm saygılar

 2. SAYIN YETKİLİLER!
  Bakan gerekli açıklamayı yaptı.
  Rotasyon yok.
  Doğu illeri için sözleşmeli öğretmenlik getirecekler.
  Yani bu haberin yalan olduğu ap açık ortaya çıktı.

  Ne diye hâlä kaldırmıyorsunuz????

 3. rotasyon uygn koşullar sağlanarak yapılmalıdır özellikle doğuda hiç çalışmamış öğretmenler için de gerekli 6 yıldır doğuda çalışıyorum istediğim ile gitmek benim de hakkım olmalı herkes her yerde çalışmalı buna kimse itiraz etmemelidir.

 4. Ben 12 yıllık öğretmenim 3 yıl şırnakta çalıştım.zorunlu görevimi yaptım.ardından iki şehir daha değiştirdim.şimdi çakılı olan arkadaşlardan bana yer açılmadığı için hala zorunlu hizmet bölgesi olan bir okulda çalışıyorum.5 yıllık öğretmenler eş durumu ile en iyi okullara geldiler böyle okullar il içine bir türlü açılamadı.

 5. askerler nasıl yer degistiriyorsa ogretmenlerde degistirebilir. cakılı kalan sınıfcılar icin buyuk umut rotasyon. hızla uygulanmasını bekliyoruz.

 6. Milli eğitim bakanlığı yol geçen hanı mı? alakası olmayan kişileri bakan yapıyorlar kınıyor ve protesto ediyorum İsmet yılmaz önce biraz öğretmenlik yapmalıdır.

 7. Bazı yayın organlarının komplo olarak yaydığı bu asparagas habere, ne yazık ki beğenerek takip ettiğim bu sitenin de yer vermesi, beni çok üzdü.
  Umarım en kısa sürede bu içeriği yayından kaldırırsınız.

  • Sitemiz hakkında iyi düşünceniz için teşekkür ederiz ancak rotasyon konusunda ciddi çalışmaların olduğunu bilmekteyiz. MEB’den rotasyonun olmayacağı konusunda resmi bir açıklama geldiğinde haberi kaldırırız.

   • O zaman zaten mecburen yayından kaldırırsınız.
    Önemli olan FETÖ yayın organlarının bu yalan haberlerini yayınlamamaktır.

    • Mecburen diye bir şey yok sayın hocam. fetö terör örgütüne bağlı yayın organı da neredeyse kalmadı. Devlet gerekli kayyum atamalarını yaptı. Ayrı bir konu.
     Ayrıca İsmet Yılmaz her türlü soruya açıklama yaparken rotasyon konusuna hala değinmedi. Biz bunu kastediyoruz.

     • Değindi dün akşam.
      Bu konuşmasından ne il dışı ne de il içi rotasyonla ilgili hali hazırda birşey olmadığı gayet net anlaşılıyor.

 8. milli savunma bakanını milli eğitim müdürü yaparsanız öğretmene rotasyonda gelir her seyde olur.öğretmen valizini alacak il il gezecek.bu insanın ailesi varmı yokmu çocuğunun eğitimi ne olacak bunları düşünecek kadar kafa yapısı olmayan kişiler eğitimi yönetecekse hiç yönetmesin daha iyi.

 9. Yeni piyonlar iş başında öğretmenlere huzur vermeyen bu insanları rabbime havale ediyorum il dışı ne saçmalık bu zorla göç demek öyle birşey asla kabul edilemez.allah bunların hesabını soracak yaptıkları sadece huzur bozmak rabbime onların huzurunu bozsun inşallah

  • BU PALAVRA HABERİ YAPIP YAYINLIYANLARI SORGULAMAK GEREKİYOR.ÖĞRETMEN OLAMIYAN KESİMLER KISKANÇLARINDAN DOLAYI İKİDE BİR BU PALAVRA HABER YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM