MEB personeli diplomaya yönelik alan değişikliği bekliyor

MEB 2013 yılından sonra yapmadığı diplomaya yönelik alan değişikliği atamasını yapmaya hazırlanıyor. Meslekten ihraç edilen öğretmen sayısı MEB’in dengelerini değiştirdi.

MEB personeli diplomaya yönelik alan değişikliği bekliyor

MEB personeli diplomaya yönelik alan değişikliği bekliyor

Meslekten ihraç edilen öğretmen sayısı 32 bine yaklaştı. 20 bine yakın öğretmenin de açıkta beklemesi de göz önüne alındığında MEB’de dengeler allak bullak oldu. 2014 yılında yayımlanan duyuru ile MEB alan değişikliği yapmayacağını belirtmişti. MEB’in yaptığı açıklamada yer alan durumlar günümüz şartlarında geçerliliğini kaybetti.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ MAĞDURİYETE SEBEP OLUYOR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) 2014 yılında yayımlamış olduğu Alan Değişikliği Hakkında Açıklama (tıklayınız) içerisinde bir daha alan değişikliği yapılmasının planlanmadığını belirtmişti. MEB tarafından yapılan bu açıklamada atama bekleyen öğretmen adaylarına da bir nevi haksızlık yapıldığının vurgusu yapılmış, geçmiş dönemlerde yapılan diplomaya dayalı alan değişikliği atamalarında MEB personelinden yansıyan olumsuz geri dönüşler olduğu belirtilmişti. Bakanlık aynı zamanda MEB’de görev yapan öğretmenlerin illere dağılımları ve alanları itibari ile denge oluştuğunun altını çizerek, yönetmeliğe göre alan değişikliği yapılması durumunda dengelerin bozulacağını açıklamıştı. Alan değişikliğinin  adaletli dağılımı engellediğini açıklayan Milli Eğitim Bakanlığı, bu konuda ilgili hususlar ve hukuksuzluklar yaşanmaması adına alan değişikliğinin bir daha yapılmayacağı konusuna vurgu yapmıştı.

DENGELER BOZULDU, ALAN DEĞİŞİKLİĞİ ŞART

MEB tarafından 2014 yılında yapılan bu açıklamada belirtilen hususlar günümüzde geçerliliğini kaybetmiştir. Kanun Hükmünde Kararnameler ile meslekten ihraç edilen MEB personel sayısı ve diğer hususlar göz önüne alındığında 2014 yılındaki dengeler aynı değildir. Şartlar değişmiş olup diplomaya bağlı alan değişikliği yapılması gerekmektedir. Geçtiğimiz gün Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’ta yönetmelik gereği yapılması gereken diplomaya bağlı alan değişikliği konusunda takipçi olduklarını vurgulayarak, MEB’in bu konuda bir çalışma yürüttüğünü açıklamıştı.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİNDE KONTENJAN MEB’E BAĞLI

Alan değişikliğinde açıklanacak kontenjanlar konusunda MEB meslekten ihraç edilen öğretmenleri göz önünde bulunduracak. Alan değişikliğine açılacak kontenjanlarda il ve ilçeler arasındaki denge de MEB için önemli. ogretmenlericin.com olarak diplomaya bağlı alan değişikliği hususunda alan değişikliği bekleyen öğretmenlerin destekçisiyiz. MEB bu konuda gerekli adımları atmalı, müjdeli haber bekleyen öğretmenlere umut olmalıdır.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

20 yorum

 1. ben de kendi alanım olan sınıf ğretmenliğine dönmek istiyorum. Türkçe alanına mecburen geçtim.

 2. Atama bekleyen 300 Bin Öğretmen adayı boş gezerken zaten öğretmen olanların lise branşlarının önünü kapatması kapatması haksızlıktır.

 3. Editor hocam acaba yuksek lisans diplomasi da alan degisikliginde dikkate alinacak mi cevap yazarsaniz sevinirim saygilarimla

   • Yuksek lisans 2014 te yan alan oldu nitekim 2014 ten sonrada alan degisikli olmadi kurslarla olacagina yuksek lisans doktora mezunlariyla olmali bence

 4. İkinci üniversite bitirenler dört gözle alan değişikliği bekliyor… Emeklerimiz zayi olmasın…

  • Yan alana dayalı alan değişikliği için umutlu olmayın, Ömer Dinçer döneminde benzer uygulama yapıldı çok sorun oldu. Yargıya taşındı. Bundan sonra yapılmaz.

   • yanlışınız var o zorunlu yapılan yan alan değişikliği için sorun olmuştu(eş durumu nedeniyle olan) yoksa mahkeme yan alana onay vermişti. şimdi ise yüksek lisans bile yan alan kabul edildi. anlıcanız yan alanda umut çokkkkk..

     • yan alan ile pek çok alana azar azar dağılım olduğundan fazla etkilenme yok. ama fiziğe kimyada zaten norm çok az bir de bunu doldururlarsa ilk atamada sıkıntı olur. 2. üniversitede de durum aynı. tarihe edebiyata yığılma çok olursa yine sıkıntı olur. hiç yapılmazsa da bu ülkeye yazık hem parasal yönden hem de yetişmiş elemanların verimli kullanılmaması büyük vebal oluşturur. en iyi çözüm açılan normlar önceden net olarak belli olur ve isteyen istediği türde (yan alan dahil)alan değiştirir. yani oyunun kuralını meb belirler, sayısını da. ama alan değişikliği yapılmazsa ülkeme yazık, öğretmenlerime yazık, öğrencilerimin ücretli öğretmenlerle oyalanmasına yazık…

    • Hocam iyi bir yere temas ettiniz ve yuksek lisans bile dediniz cunku bilim yapanlari kimse takmiyor bu iyi bir vurgu oldu

 5. Desteginiz icin cok tesekkur ederiz yonetmelige bagli kalinarak kapsamli bir alan degisikligi artik yapilmalidir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM