MEB Suriyeliler için 2600 TL maaş ile sözleşmeli öğretmen alacak

Şu anda beş ilde geçici eğitim merkezlerinde çalıştırılmak üzere 2600 TL maaşla üç alandan öğretmen alımı yapılacak. Alınacak öğretmenlerle 5 yıl sözleşme imzalanacak.

MEB Suriyeliler için 2600 TL maaş ile sözleşmeli öğretmen alacak

MEB Suriyeliler için 2600 TL maaş ile sözleşmeli öğretmen alacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ağustos ayında öğretmen ataması olmaması meselesi ile tartışılırken Bakanlığın Suriyeliler için alacağı öğretmen duyurusu atama bekleyen öğretmenleri çileden çıkardı.

İsmet Yılmaz’ın geçtiğimiz günlerde meclis komisyonunda Ağustos ayında öğretmen ataması olacak mı? Sorusuna; MEB olarak Ağustos ayında öğretmen ataması düşünmüyoruz, Ağustos ayında MEB personeli almayacağız. Açıklaması atama bekleyen binlerce öğretmeni üzmüştü. Bakanlık bu açıklamasından sonra atama bekleyen öğretmenleri sevindirecek bir açıklama yapmadı ve Ağustos ayında öğretmen atamasının olmayacağı kesinleşmeye başladı.

3 ALANDA ÖĞRETMEN ALINACAK

HaberTürk’ün haberine göre ülkemizde yaşanan Suriyeliler başta olmak üzere mülteci öğrenciler için öğretmen alımı yapılacak. Öğretmen alımlarını belirli illerde il milli eğitim müdürlükleri yapacak. Şu anda mülteci öğrencilere yönelik öğretmen alımları Konya-Ereğli, Mardin, Malatya, İzmir, Şanlıurfa, Adıyaman illerinde yapılacak olup ilerleyen süreçlerde mülteci oranlarına göre diğer illerde de öğretmen alımlarının olabileceği tahmin edilmektedir.

Geçici eğitim merkezlerinde görev alması planlanan öğretmenler KPSS’ye girmiş ancak atanamamış Sınıf, Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı branşlarından seçilecek.

2600 TL MAAŞ 5 YIL SÖZLEŞME

Sınıf, Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinin 15 gün eğitime alınacağı ve bu eğitimden sonra mültecilere yönelik geçici eğitim merkezlerinde görevlendirileceği belirtildi. Alınacak öğretmenler il milli eğitim müdürlükleri ile 5 yıllık sözleşme imzalayacak olup, aylık 2600 TL maaş alacaklar. Ek ders ödemesi yapılmayacak.

Görev almak isteyen öğretmenler görev almak istediklerine dair dilekçelerini, öz geçmişlerini anlatan CV lerini, kimlik fotokopilerini, diploma ya da mezuniyet belgelerini (formasyon belgesi varsa o da eklenecek), adli sicil kaydının olmadığını gösterir belge, fotoğrafları ile belirtilen İl Milli Eğitim Müdürlüklerine başvuru yapabilecekler.

Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü web sayfasında yer alan duyuruya göre ise 17.06.2016 tarihine kadar başvuru yapılması gerekmektedir.

ÖĞRETMENLER TEPKİLİ

Atama bekleyen binlerce öğretmen adayı bu duruma tepkili, MEB’in personel ihtiyacı varsa normal atama yolu ile öğretmen alımı yapılmalıdır görüşünü belirten öğretmen adayları Ağustos ayında öğretmen ataması olmasını istiyorlar. Sadece mültecilere yönelik değil ülkenin her yerinde çalışan ücretli öğretmenlerin yerine MEB’in öğretmen ataması yapmasını talep ediyorlar.

Kamu Haberleri, Kamudan Haber
Kamu Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM