MEB’de neler oluyor, Allah rızası için birisi bana anlatsın

Eski Bakan Çelik, Milli Eğitim bünyesinde yapılan değişiklikler ve düzenlemeler hakkında yazı kaleme aldı. MEB personelinin mutsuz ve moralsiz olduğuna dikkat çeken çelik Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı’na tavsiyelerde bulundu.

MEB’de neler oluyor, Allah rızası için birisi bana anlatsın

MEB’de neler oluyor, Allah rızası için birisi bana anlatsın

AKP’nin kurucuları arasından yer alan aynı zamanda 59. ve 60. hükümet dönemlerinde Milli Eğitim Bakanı olarak görev yapan Hüeyin Çelik kendi kişisel internet sitesinde ele aldığı yazıda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde neler yapıldığına değindi.

Hüseyin Çelik yazısında bakanlığın karman çorman bir hal almasına anlam vermediğini belirtirken, “Son dönemde yapılan değişiklikleri anlayan birisi varsa Allah rızası için bana da anlatsın” ifadesini kullandı.

Hüseyin Çelik tarafından kaleme alınan ve ilerleyen günlerde devamı gelecek olan “Milli Eğitimin Halleri-1” yazısından öne çıkanlar;

MEB PERSONELİ PARAŞÜT BÜROKRATA EMANET

MEB personelinin resmen kaderine terk edildiğinin vurgusunu yapan Çelik, MEB Personeli ile ülkenin eğitim politikası sendikaların insafına bırakılmamalıdır. Aynı zamanda Milli Eğitim bünyesinde bir gün bile alt kademede idarecilik/yöneticilik yapmamış kişilerin paraşütle en tepe yöneticiliklere, bürokratik görevlere getirildiğini, MEB personellerinin ve ülke eğitim sisteminin bu görevlere getirilen kişilerin insafına terk edilmemesi gerektiği açıklamasını yapan Çelik, bu konuda ümidini koruduğunu ifade etti.

TÜRK KALEMLİ KUVVETLERİ

Milli Eğitim eski Bakanı Çelik, öğretmen ve eğitim çalışanlarını Türk Kalemli Kuvvetleri olarak tasvir ederken, eğitim çalışanlarının, öğretmenlerin moralini yükseltmeden eğitim kalitesinin artamayacağını, eğitim çalışanlarının huzursuzluklarını gidermeden arzulanan eğitim hedeflerine ulaşılamayacağı vurgusu yaptı.

Çelik, Milli Savunma eski Bakanı olan şu anda ise Milli Eğitim Bakanı olan İsmet Yılmaz’ın moralsiz bir eğitim camiası ile bu başarıyı yakalayamacağına dikkat çekti. Çelik, İsmet Yılmaz’ın ve hükümetin bunu bildiklerini buna göre çalışma yürütmeleri gerektiğini ifade etti.

BÜYÜK SIKINTILARLA MEB’İ DEVRALDIM

Çelik bakanlık koltuğuna oturduğunda MEB’in büyük sıkıntılarının olduğuna dikkat çekerken, Erkan Mumcu’dan görevi devraldığında insan kaynakları konusunda fakir, okullaşma oranının çok düşük olduğu, yetersiz ve kalitesiz fiziki alt yapıya sahip, teknoloji ve bilişim açısında yetersiz, çağın gerisinde kalmış müfredat, rehberlik uygulamasının olmadığı okullara sahip bir Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) devraldığı açıklamasında bulundu.

Çelik ,her hafta kaleme alacağı bu yazılar ile düşüncelerinin, tecrübelerinin hem Başbakan’a hem de Milli Eğitim Bakanı’na katkı sağlayacağını düşündüğünü amacının bağcıyı dövmek değil üzümü yemek olduğunu yazısında belirtti.

MEB İNSAN KAYNAKLARI

Şu anda bakanlık bünyesinde MEB’in personel sayısının 923 bini öğretmen olmak üzere bir milyonu aştığını belirten Çelik, eğitim sisteminde yaşanan yaz boz çalışmalarından dolayı eğitim personellerinin bu konulardan dolayı mutsuz olduğunu, okul müdürlerinden genel müdürlere, il müdürlerinden şube müdürlerine kadar herkesin görevden alındığını, bu şekilde yapılan doldur boşalt uygulaması ile etkilenen MEB yönetici sayısının yüz bini aştığını, havuza alınan binlerce eğitimcinin ise eğitime katkı sağlamadan sadece maaş mudaivimi olduğunu vurguladı.

MEB’DE NİTELİKLİ PERSONEL YOK

Hüseyin Çelik kaleme aldığı yazıda sert eleştirilerini sürdürürken, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde nitelikli personelin, nitelikli öğretmenin eksikliklerinin hala yaşandığını, MEB’in bunu gideremediğini, bu yapılanların resmen “Akıl Tutulması” olduğunu belirtti.

Çelik, MEB teftiş mekanizmasını da eleştirerek, 2011’de yapılan değişiklikle Bakanlık Müfettişleri “denetçi” yapıldı, 2014 yılında yapılan değişiklik ile de tüm müfettişler “Maarif Müfettişi” yapıldı. Şimdi ise TBMM’ye sevkedien kanuna baktığımız zaman ise MEB bünyesindeki 2500 civarı personelin yüzde 80’inin bu unvanı elinden alınıyor açıklamasını yaparken bu kanuna Başbakan ve Bakan’ın müdahale etmesi gerektiği vurgusu yaptı.

MEB Personel, Personel MEB Haber
MEB Personel Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. Çelik bu durumu en son eleştirecek kişidir,en son bile değil… öğretmenler asla onun zamanındaki kadar motivasyonsuz olmadılar.

  2. Hüseyin ÇELİK Okuma yazma metodunu değiştirmekle bu milletin hızlı okuma davranışının önünü kesti. Eğik el yazısı ile çocukların ve öğretmenlerin psikolojisinüi bozdu. MAKAMLara ehil olayanları bizatihi o kendisi getirdi. Yönetici seçmede ne kadar kriter varsa hepsini kaldırdı. Tüm makamları neredeyse ehil olmayanlara verdi… Şimdi kalkmış eleştiriyor…

    • Kardeşim sen çelik ile çubuğu karistiriyorsun.huseyin bey gelmiş geçmiş en iyi Meb bakanidir bence

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM