MEB’den bitişik eğik el yazısı ve dik temel yazı öğretimi açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı 12 yıldır uygulamada olan bitişik eğik yazı uygulamasından vazgeçti. MEB tarafından geçtiğimiz gün yapılan açıklamada 2017-2018 eğitim öğretim yılında dik temel yazı uygulamasına geçileceği açıklanmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada ise dik temel yazı ayrıntılarına yer verildi.

MEB’den bitişik eğik el yazısı ve dik temel yazı öğretimi açıklaması

MEB’den bitişik eğik el yazısı ve dik temel yazı öğretimi açıklaması

Bitişik eğik yazı uygulaması kaldırılmıyor. Milli Eğitim Bakanlığı açıklamasında bitişik eğik el yazısının kaldırılmadığını, harf ve yazı öğretimine dik temel yazı ile başlanacağını açıkladı. İlkokul birinci sınıfta yazı öğretimine dik temel harflerle başlanacağını açıklayan Bakanlık, dik temel yazı öğrenen öğrencilere üçüncü sınıftan itibaren de el yazısı öğretileceğini belirtti. MEB açıklamasında başka ülkelerden de örnekler verdi. İngiltere ve birçok ülkede yazı öğretiminin dik temel harflerle başlanıp sonrasında el yazısı uygulamasına geçildiği MEB açıklamasında yer alırken, yeni yazı öğretimi planlamasında da 3.sınıftan itibaren öğrencilere el yazısı öğretileceği belirtildi.

EL YAZISI 3.SINIFTAN İTİBAREN

İlk okuma yazma öğretiminde 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren el yazısı yerine dik temel harfler kullanılacağını ifade eden Bakanlık, 3.sınıftan itibarende güzel yazı dersi altında “sadeleştirilmiş el yazısı” öğretileceğini açıkladı. İlkokul birinci sınıfta ve ikinci sınıfta dik temel harflerle yazma çalışmaları yapılacak. Üçüncü sınıfta ise 8 saat olan Türkçe dersi içerisinde 2 saat güzel yazı dersi olacak. Güzel yazı dersinde de öğrencilere el yazısı öğretilecek. MEB, bitişik eğik el yazısı uygulamasının 2014-2015 eğitim öğretim yılında pilot olarak, 2015-2016 eğitim öğretim yılından itibaren ise tüm okullarda uygulamaya konulduğunu hatırlattı ve el yazısı konusunda MEB’in geniş çaplı araştırmalar yaptığına değindi.

TALİM VE TERBİYE KURULU KOMİSYON KURDU

Talim ve Terbiye Kurulu öncülüğünde kurulan araştırma komisyonu ile el yazısı konusunda yeni araştırmaların yapıldığına vurgu yapılan açıklamada çalışmalar sonucunda alınan kararla 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren “Dik Temel Harflerle Ses Esaslı Okuma Yazma Öğretimi” uygulamasına geçileceği belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

 1. Çok üzgünüm.Egitimdeki son yillarin tek doğru karariydi bu el yazisi öğretimi.
  Çouklar,ortalama iki ayda ögreniyordu okuma- yazmayi.
  Aralik ayinda okumaya geçiliyordu.
  Şimdi dik yazida bu sureç uzayacak.2. Dönemin sonlarina sarkacak.
  Yazi çirkin diye değiştiriliyorsa.2. Sinifin başinda dik yaziya gecilip ağirlik verilebilirdi.
  İnşallah ben yaniliyorum.

  • el yazısı yetenek işidir artı el yazısı ile eğitim üst seviyelere taşınır diyede bir kural yok zaten okula başlama yaşını küçülttüler birde el yazısı ne kadar çok zorlanıyorlardı biliyormusnuz veliler şikayetçiydi öğretmenlerimizde aynen çok isteyen varsa yazsın el yazısını 12 yıldır çekilen rezillik diz boyu zaten

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM