MEB’den zorunlu okul öncesi eğitimde 54 ay ve anaokulları açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Eğitim Genel Müdürlüğü “Okul Öncesi Eğitimde Adrese Dayalı Kayıt” konulu yazı ile zorunlu okul öncesi eğitim hakkında açıklama yaptı.

MEB’den zorunlu okul öncesi eğitimde 54 ay ve anaokulları açıklaması

MEB’den zorunlu okul öncesi eğitimde 54 ay ve anaokulları açıklaması

2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren okul öncesi eğitimin zorunlu olması, zorunlu anasınıfı yaşının 54 aydan başlaması hususunda açıklamalar yapan Bakanlık, anaokulları ile anasınıfları arasında yaşanan farklılıklar konusunda da uyarılarda bulundu ve gerekli önlemlerin alınması hususuna dikkat çekti. Okul öncesi eğitim kurumlarında okul tespit planlanması yapılması gerektiğine değinen MEB, %100 okullaşma için yapılması gereken işlemleri hatırlattı.

ANA OKULLARI ADRES TESPİTİNE DAHİL EDİLMEMİŞ

Okullaşma için gereken tedbirlerin alınması için daha önceden kurumlara yazı gönderildiğinin altı çizilen açıklamada, buna rağmen bazı ana okullarının adres tespitine dahil edilmediği açıklandı. Ana okullarının ayrıcalıklı olmadığı belirtilen açıklamada, ana okullarının belirli bir kesme hitap ettiği gibi bir algı oluşmasının yanlış olduğu belirtildi. Okul öncesi eğitimin zorunlu olmasından dolayı orta vadede izlenecek planlamaya işaret edilirken 54 ay üzeri bütün çocukların okullaştırılmadan alt yaşlardaki çocuklar için sınıf açılmayacağı vurgulandı.

Okul Öncesi Eğitimde Adrese Dayalı Kayıt konulu MEB resmi yazı için TIKLAYINIZ

Aynı bahçede yer alan ana okulu ile anasınıfı için kayıt uygulamasında aday kayıtta önceliğin ana okuluna verilmesi gerektiğini belirten Milli Eğitim Bakanlığı, sonradan kesin kayıtta anasınıfına yönlendirilebileceğini açıkladı. Aday kaydı yapılan ancak kesin kaydı yapılmayan ve aday kayıtta bekletilen öğrencilerin takibinin ise ana okulu idarecileri tarafından yapılması açıklamada belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. 95 yılında Avrupanın çoğu ülkesinde 3-6 yasta %100 varan okullaşma oranı varken biz daha 54 ay ve üstünü konuşuyorsak çok kötü

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM