Memurun yarı zamanlı çalışma yönetmeliğinde babalara doğum izni

Eşi doğum yapan babalara da doğum izni geliyor. Memurların yarı zamanlı çalışma yönetmeliği çalışmalarında sona gelindiği bilgisi verilirken yarı zamanlı çalışma yönetmeliğinde en dikkat çeken husus babalara doğum izni konusu oldu.

Memurun yarı zamanlı çalışma yönetmeliğinde babalara doğum izni

Memurun yarı zamanlı çalışma yönetmeliğinde babalara doğum izni

İşçiler için uygulamaya sokulan yarı zamanlı çalışma yönetmeliği memurlar için de yürürlüğe girmek üzere. Aylardır yarı zamanlı çalışma yönetmeliğini bekleyen memurlar, yönetmeliğin biran önce yayınlanmasını beklerken yönetmelikte babalara da izin düzenlemesi olduğu ortaya çıktı.

YARI ZAMANLI ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ

Memur anneler doğum yaptıktan sonra doğum izninin bitmesinden itibaren çocuk okula başlayana kadar yarı zamanlı çalışabilecek. Bu uygulama yönetmelik gereği tüm memurları kapsarken MEB personelleri ve özellikle öğretmenlere ilgili yönetmelik nasıl düzenlenecek ilerleyen zamanlarda açıklanacak. Geçtiğimiz kasım ayında işçiler için yürürlüğe giren yarı zamanlı kısmi çalışma yönetmeliğinin memurlar içinde Haziran ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Anne memurlar için uygulamaya girecek olan yarı zamanlı çalışma izninde eşi doğum yapan babalarda faydalanabilecek.

BABALARA DOĞUM İZNİ

Yarı zamanlı çalışma yönetmeliği içerisinde memur babalara da doğum izni verilecek. Eşi doğum yapan baba istemesi halinde çocuğu okula başlayana kadar kısmi zamanlı mesai yapabilecek. Yarı zamanlı mesai yapacak olan babalar bu yönetmelikten faydalanabilecekler. Doğum yapan bayan memur izin kullanmak istemezse baba olan memur izin kullanabilecek.

Yarı zamanlı çalışma yönetmeliği hakkında kamu haber sitelerinde yer alan bu bilgilerin netlik kazanması ve tüm ayrıntıların ortaya çıkması için yönetmeliğin yayınlanmasını beklemek gerekiyor. Şu anda mevcut 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu içerisinde doğum yapan bayan memura doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı hafta süreyle analık izni veriliyor. Doğum izninden sonra bayan memur aylıksız izne ayrılıyor. Babalar için ise 10 gün babalık izni veriliyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Bu Vücut Benim