Mesleki çalışmalarda il içinde istenilen okul seçimi serbest değil

Eylül 2016 mesleki çalışmaların il dışında alınması için ilgili resmi yazı yayımlandı.

Mesleki çalışmalarda il içinde istenilen okul seçimi serbest değil

Mesleki çalışmalarda il içinde istenilen okul seçimi serbest değil

Eylül ayı mesleki çalışmaların istenilen yerde yapılacağı ile ilgili resmi yazı yayımlandı. Resmi yazıda Aday Öğretmenlere ve semineri il içinde başka okulda almak isteyenlere olumsuz hükümler yer aldı.

İL DIŞINDA İSTENİLEN YERDE

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü (ÖYGM) tarafından illere gönderilen mesleki çalışmalar resmi yazısında 2016 eylül mesleki çalışmaları öğretmenler görev yaptıkları il dışında istedikleri il/ilçede alabilecekler.

MEB personel için mesleki çalışmalar resmi yazısı yayımlandı. Resmi yazı için TIKLAYINIZ

Resmi yazıda; Eylül ayının ilk iş gününden derslerin başlangıcına kadar geçen süre içerisinde öğretmenlerin yapacakları mesleki çalışmalar öğretmenlerin istemeleri halinde görev yaptıkları il sınırlarında olmak şartı ile başka il ve ilçelerde yapabilecekler. denilmektedir.

MEB bu kararla bir yandan mutlu edip bir yandan üzmüştür. Öğretmenler özellikle büyükşehir olan illerde istedikleri ilçede seminerleri alabilmelidirler. MEB’in aldığı bu karar personelleri mutlu etmemiştir.

ADAY ÖĞRETMEN

Aday öğretmenlerin mesleki çalışmaları diğer öğretmenler gibi istedikleri ilde alma talepleri MEB’in yazısında yer almamıştır. Aday öğretmenler mesleki çalışma sürecinde atandıkları okulda olacaklar. Aday öğretmenler mesleki çalışmaları, eylül ayı seminerlerini istedikleri ilde alamayacaklar. İlgili yazıda yetiştirme sürecine tabii aday öğretmenlerin asıl atandıkları yerde kendileri için düzenlenen programa katılacakları ifade edilmiştir.

Tüm öğretmenler eylül ayı mesleki çalışmaları, seminerleri il dışında alacakken özellikle doğu ve güney doğu bölgelerine atanan aday öğretmenlerin tek başlarına programa katılmaları aday öğretmenleri üzmüştür. MEB Kurban Bayramı öncesi aday öğretmenleri de seminer çalışması kapsamına alarak il dışında mesleki çalışma yapabilmeleri için kolaylık sağlamış olsaydı aday öğretmenler için de yorucu bir uyum sürecinden sonra Bayram hediyesi olurdu. MEB, aday öğretmenlerin mesleki çalışmaları istedikleri ilde alabilmesi için bir düzenleme yapmalıdır.

SEMİNER SÜRECİ

Mesleki çalışmaları memlekette, görev yaptıkları ile dışında almak isteyen öğretmenler seminer almak istedikleri okullar görüşerek o okulda seminer almak istediklerini resmi yazı ile (dilekçe) bildirmeleri gerekmektedir. Ayrıca öğretmenler kadrolarının olduğu okula seminer çalışmalarını alacakları okulun bilgilerini de ekleyerek dilekçe yazacaklar. Seminer bitiminde öğretmenler seminer aldıkları okuldan seminer aldıklarına, mesleki çalışmalara katıldıklarına dair belge/evrak alacaklar ve kadrolarının olduğu okula verecekler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM