Meslekten ihraç edilen MEB personelleri maaşlarını geri ödeyecek

672 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilen öğretmenler maaşlarını geri ödeyecekler. MEB, meslekten ihraç edilen öğretmenlerden maaşı geri ödeyecek.

Meslekten ihraç edilen MEB personelleri maaşlarını geri ödeyecek

Meslekten ihraç edilen MEB personelleri maaşlarını geri ödeyecek

15 Temmuz darbe girişiminden sonra kamuda başlatılan FETÖ soruşturmaları ve operasyonlarından en çok etkilenen MEB camiası aldı. 672 sayılı KHK ile meslekten en çok ihraç edilen personel MEB‘de yer almaktadır. Meslekten ihraç edilen öğretmen sayısı yaklaşık 30 bin. Bakanlık meslekten ihraç edilen öğretmenlerin son aldıkları maaşları için talimat verdi.

ÖĞRETMENLERE ULAŞIN TALİMATI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İl Milli Eğitim Müdürlüklerine verdiği talimatla, meslekten ihraç edilen öğretmenlere ulaşılmasını ve son yatan maaşlarında yatırılan tutarın yarısının geri alınmasını istedi. MEB, 15 Ağustos tarihinde maaş alan öğretmenlerin maaşlarında ilgili tutarın geri alınması gerektiğini İl MEM’lere iletti. 1 Eylül tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 672 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilen öğretmenlerin büyük bir kısmı 15 Ağustos maaşlarını almışlardı.

EKSİK MAAŞ ÖDENİYORDU

Açığa alınan öğretmenlerin maaşları normal maaşlarına göre zaten eksik ödeniyordu. Açığa alınan öğretmen maaşı normal maaşın üçte iki oranında ödenmektedir. Açığa alınan öğretmen göreve döndüğü zaman eksik aldığı kısımları yasal faizi ile birlikte geri alabilmektedir. Açığa alınan öğretmen eğer meslekten ihraç edilirse meslekten ihraç edildiği günden itibaren herhangi bir ödeme alamamaktadır. Öğretmenler tüm memurlarda olduğu gibi maaşlarını önceden almaktadırlar. Eylül ayının ücreti Ağustos 15’te yatmaktadır. MEB bu talimatla birlikte 15 Ağustos-1 Eylül arası maaşlarını meslekten ihraç edilen öğretmenlere ödüyor ancak 1 Eylül-14 Eylül arası maaşlarını geri alıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM