Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; en çok yatırımı öğretmene yaptık

Eğitime yapılan yatırımlar hakkında açıklama yapan Bakan İsmet Yılmaz, öğretmen eğitim sisteminin kilit taşıdır ifadesini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; en çok yatırımı öğretmene yaptık

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; en çok yatırımı öğretmene yaptık

Yalova’da Altınova Belediyesi tarafından düzenlenen programa katılan Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, eğitime 122 milyar liralık bir pay ayırdıklarını ifade etti. Ülkenin bu yılki bütçesinin yüzde 20 sinden fazla bir rakamın eğitime ayrıldığını söyleyen Yılmaz, en çok yatırımı öğretmene yaptık dedi.

EN ÇOK YATIRIM ÖĞRETMENE YAPILDI

AK Parti döneminde eğitimde en çok yatırımın öğretmene yapıldığını belirten Bakan Yılmaz, bu süreçte en önemli gelişmelerden birisinin de eğitim süresinin 12 yıla çıkartılması olduğunu açıkladı. Kendi dönemlerinde en son yapılan 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması da dahil olmak üzere toplamda 580 bin öğretmeni MEB personeli arasına kattıklarını vurgulayan Milli Eğitim Bakanı, öğretmen eğitim sisteminde en önemli kilit taşı konumundadır ifadesini kullandı.

EĞİTİME 122 MİLYAR LİRA

OECD ülkelerinden örnekler vererek eğitime ayrılan bütçeyi belirten Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, OECD ülkeleri arasında en yüksek eğitime pay ayıranın bile oranının yüzde 5,2 olduğunu ifade etti. Türkiye’nin ise eğitime yüzde 5,8 oranında pay ayırdığını açıklayan Yılmaz, Avrupa ülkelerine göre Türkiye’nin eğitime daha fazla oranda pay ayırdığını vurguladı. AK Parti iktidara geldiğinde eğitime ayrılan paranın o zamanki yıllık bütçenin yüzde 10 u kadarı yani 11 milyar lira olduğunun altını çizen Bakan İsmet Yılmaz, şu anda ise yıllık bütçenin yüzde 20 si yani 122 milyar lira ayrıldığını söyledi.

ÖĞRETMENİN ÖZLÜK HAKLARI İYİLEŞTİ

Geçen on beş yıllık süreçte öğretmenlerin özlük haklarının iyileştirildiğini ifade eden Yılmaz, mevcut görev yapan öğretmenlerden her üç kişiden ikisinin kendi dönemlerinde atandığını açıkladı. Öğretmenlere ödenen ücretin 3 bin liranın üzerine çıktığını söyleyen İsmet Yılmaz, öğretmene yaptıkları yatırımları sürdüreceklerini vurguladı. MEB’in en önemli hedefinin eğitimin kalitesini arttırmak olduğunu açıklayan İsmet Yılmaz, teknoloji, öğretmen, eğitim konularında kaliteyi yükselteceklerini belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM