Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı İçin Verilen Gensoruya Red!

Nabi Avcı hakkında verilen gensoru TBMM Genel Kurulu’nda, gündeme alınmadı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı İçin Verilen Gensoruya Red!

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı İçin Verilen Gensoruya Red!

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı hakkında verilen gensoru TBMM Genel Kurulu’nda, gündeme alınmadı.

Önergenin gündeme alınmaması sonrası AK Parti milletvekilleri Bakan Nabi Avcı’yı tebrik etti.

CHP tarafından Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı hakkında verilen gensoru önergesi TBMM Genel Kurulunda gündeme alınıp alınmayacağının görüşmelerinde söz alan CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, eğitim politikasını eleştirdi, mevcut eğitim sisteminin ve eğitim politikasının çağdaş, bilimsel, laik eğitim normlarından uzaklaştığını belirten Karabıyık, şu anda mevcut bir eğitim politikasının olup olmadığını da bilmediğini belirtti.

Özellikle son dönemlerde eğitim sisteminde vakıfların, derneklerin ve cemaatlerin etkin rol almaya başladığını belirten Karabıyık, Milli Eğitim Bakanlığının ortaöğretim ve yükseköğretim düzeyinde, yasal olmayan şekilde de ilkokul düzeyinde öğrencilere yurtlar açtığını vurguladı.

YATILI OKULLAR NE İŞE YARIYOR?

Yatılı Bölge Okulları’nın (YİBO) işlevini kaybettiğini kırsaldaki köylerin nüfusunun azaldığını, köylerin boşaldığını, öğrencilerin başka köylere, merkezlere taşımalı eğitimle taşındığını belirten Karabıyık, bu durumdan fırsatçılık yapmaya kalkan dernek ve vakıfların bakanlığın yapması gereken rolü üstlendiğini ifade etti.

Karabıyık konuşmasında vakıf ve derneklere yönelik denetimsizliğin oluşmasından dolayı bu durumun her türlü istismara neden olduğunu, Milli Eğitim Bakanlığının bu olaylara göz yummasının, sorumluluğunu yerine getirmemesinin anayasaya aykırı olduğunu belirtti.

BİRLEŞTİRİLMİŞ SINIFLARDA EĞİTİM HALA DEVAM EDİYOR

Karabıyık, şu anda bile birleştirilmiş sınıflarda eğitim görüldüğünü belirterek şunları söyledi ve konuşmasını tamamladı.

“Vakıflar, nasıl yasal olmayan ve anayasaya aykırı kurumlar açabiliyor, siz nasıl görmezden gelebiliyorsunuz? Siz de baba, belki dedesiniz. Lütfen anneler adına söylüyorum, bunların envanterini çıkaralım, aileleri kamu spotları hazırlayarak bilinçlendirelim, çağrı merkezi faydalı olabilir. Yasal olmayan oluşumları ortadan kaldırdıktan sonra yasal olan yurtlarda da bağımsız bir dış denetim olsun. Lütfen, sizler yurt açınız Sayın Bakan, denetlenen yurtlar açınız. Araştırma Komisyonunun üyeleri, görevinizi yaparken elinizi vicdanınıza götürün, böyle bir olay bir daha yaşanırsa kırılma olursa travma devam ederse burada hepimizin sorumluluğu vardır. Hiçbir şeyden etkilenmeden araştırmayı yapınız”

CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık’tan sonra söz alan AK Parti Grubu adına konuşan Sakarya Milletvekili Mustafa İsen, bu sorunların geniş kesimleri ilgilendirdiğini, bu sorunlarla bütün toplumun ilgilendiği, sorun olmaktan çıktığını ve milli mesele olduğunu ifade etti.

İsen, bütçedeki en büyük payı Milli Eğitim Bakanlığına ayırdıklarına vurgulayarak Avrupa’da en büyük nüfusa sahip ülke olduklarına dikkati çeken İsen, şunları kaydetti:

“Demokrasimizin işleyişi ve geleceğimizin ortak bir biçimde inşası açısından rasyonel eleştirilerine ihtiyaç duyduğumuz muhalefet partileri, ilerlemeleri görmemekte, yapılan her şeye kategorik bir tutumla, ideolojik bir tepkisellikle karşı çıkmaktadır. Gensoru önergesi de yıllardır aşina olduğumuz bu tutumun tipik bir örneğini oluşturuyor.

Gensoru önergesi gerekçesinde, bakanlığımızla imzalanan protokoller yoluyla vakıf, dernek, cemaatlerin eğitim sisteminde etkin rol aldığı iddiası var. Vakıf, dernek, benzeri sivil toplum kuruluşlarını demokratik yaşamın vazgeçilmez unsurları olarak görüyor, bunları ilgi ve uzmanlık alanlarına göre, eğitim alanındaki paydaşlar olarak kabul ediyoruz. Bunlardan hiçbirine ideolojik ön yargıyla yaklaşmıyoruz. Eğitim alanının daha demokratik, sivil ve çoğulcu hale gelmesini sağlamak amacıyla bu türden kurumlarla bakanlığın politikalarına ve müfredatına uygun olarak, bakanlığın denetim, gözetiminde olmak kaydıyla çeşitli alanlarda işbirliği yapılmasına sıcak bakıyoruz ancak bu yöndeki çalışmalar gensoru sahiplerinin iddia ettiği gibi yalnızca vakıf ve derneklerden oluşan birkaç kurumla sınırlı tutulmamakta, üniversitelerden büyükelçiliklere, içlerinde muhalefet partilerine mensup belediyelerin de olduğu yerel yönetimlerden özel sektör kurumlarına, sendikalardan muhtelif meslek örgütlenmelerine kadar uzanan oldukça geniş ve zengin bir alana yayılmakta, ilgili tüm aktörlerle, paydaşlık ilişkisi geliştirilmektedir. Eğitim meselesine katkı sağlamak, taşın altına elini koymak isteyen, uygun şartları taşıyan bütün paydaşlarla işbirliği yapmaya açığız. “

KARAMAN’DA CİNSEL İSTİSMAR OLAYI

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Karaman’daki cinsel istismar olayı ile ilgili 7 Mart 2016 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ilk şikayetin geldiğini belirterek olayla ilgili aynı gün idari soruşturma açıldığını ve olayla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu belirtti.

Nabi Avcı konuşmasında  “Karaman’daki olayla ilgili soruşturma 15 Mart’ta tamamlanmış ve aynı gün Bakanlığımız Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edilmiş. Savunmayı bile elden takip ederek almışız, 24 Mart’ta yapılan toplantıda ihraç kararı vermişiz. 17 gün içinde biz Bakanlık olarak sorumluluğumuzun gereğini hem idari hem adli bakımdan yapmışız.” ifadelerine yer verdi.

MEMURLUKTAN ÇIKARMA DOSYALARI SAYISI 2 BİN 494

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı 15 yıllık sürede (2001-2016 yılları arasında) memurluktan çıkarma talebiyle Milli Eğitim Bakanlığına MEB personelleri için 2 bin 494 dosya geldiğini, bu dosyalardan bin 498’inin kabul edildiğini meslekten çıkarılma işlemi yapıldığını belirterek, 2001’de 451 olan dosya sayısının 2015 yılında 188 olduğunu belirtti.

Bakan Nabi Avcı, 2015 yılında toplam 127 ihraç kararı verildiğini, ihraç kararlarının yüzde 55’inin cinsel suçlarla olduğuna işaret etti. İhraç kararı verilen bin 498 adedin 621’inin yani yüzde 41’inin cinsel suçlar kapsamında verildiğini belirtti.

CİNSEL İSTİSMAR SUÇU EN FAZLA 2011 YILINDA YAŞANDI

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Son dönemde cinsel suçların medyada çok sık yer alması bu suçun arttığı anlamına gelmiyor. Son 15 yıl içinde en fazla cinsel suç sebebiyle ihraç kararı verilen yıl 2011, 80 kişiye ihraç kararı verilmiş. 2013’te 43, 2014’te 50, 2015’te 70 personel bu gerekçeyle ihraç edilmiş.” açıklamasını yaptı.

HaberTürk

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM