Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ALO 147 olarak bilinen MEBİM 147’yi kapattı

ALO 147 hattı tarihe karıştı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ilk toplantısında yaptığı açıklama kapatılacağını söylediği MEBİM 147 hattının kapatıldığı duyuruldu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ALO 147 olarak bilinen MEBİM 147’yi kapattı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ALO 147 olarak bilinen MEBİM 147’yi kapattı

Göreve geldikten sonra İl Milli Eğitim Müdürleri ile yaptığı ilk toplantıda ALO 147 hattını kapatacağını açıklayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk dediğini yaptı ve öğretmenler için büyük can sıkan MEBİM 147’hattını kapattı.

ALO 147 HATTI KAPATILDI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada kapatılan ALO 147 hattının yerine “444 0 632” hattının sadece danışma hizmeti vereceği duyuruldu. “444 0 632” hattı ile Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi irtibatı sağlanabilecek ve bu hat öğretmen, öğrenci ve veliler olmak üzere diğer vatandaşlara etkin ve kaliteli hizmet verecek. MEB ALO 147 hattı neden kaldırdı sorusuna da açıklık getirdi. Bakanlık açıklamasında “Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un talimatıyla Alo 147 hattı kamuoyunda şikâyet hattı olarak algılanan ve öğretmenlerin şikâyet konusu edildiği gerekçesiyle kaldırıldı.” ifadelerine yer verdi.

ALO 147 YERİNE GELEN DANIŞMA HATTI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ALO 147 hattının kaldırılması ile ilgili yapılan resmi açıklama;

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un talimatıyla, “MEBİM 147” hattı kaldırılarak yerine öğretmen, öğrenci ve veliler olmak üzere diğer vatandaşlara etkin ve kaliteli hizmet vermek amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi “444 0 632” telefon hattı kuruldu.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un talimatıyla Alo 147 hattı kamuoyunda şikâyet hattı olarak algılanan ve öğretmenlerin şikâyet konusu edildiği gerekçesiyle kaldırıldı. Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi 444 0 632 danışma hattı öğretmen odaklı hizmet verecek. Bu kapsamda, öğretmenler, yer değiştirme işlemleri, maaşlar, ek ders ücretleri, mesleki çalışmaları, eğitim ve öğretim ödeneği, özlük işlemleri, sosyal tesis ve lojman kullanımı, yurt dışı görevlendirmeleri gibi konularda; öğretmen adayları ise ilk atama işlemleri, kadro talepleri gibi Bakanlığın görev alanındaki bütün konularda hizmet alabilecek. 

Danışma hattı ayrıca, örgün eğitim çağı dışına çıkan ve yaygın eğitim kurumlarında eğitimine devam eden Türkiye veya yurt dışı programlarına kayıtlı öğrencilere, yeni kayıt, kayıt yenileme, sınav iş ve işlemleri, ücret iadeleri, mezuniyet iş ve işlemleri ve sistem üzerinden yapılabilecek bilgi güncellemeleri konularında da hizmet verecek.

Örgün eğitim kapsamındaki öğrenci ve veliler, danışma hattından okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumları mevzuatı, öğrencilerin kayıt işlemleri, öğrencilerin sınıf geçme ve devam durumları, nakil iş ve işlemleri, özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin eğitim ve rehberlik süreçleri, BİLSEM sınavları, özel okul sınavları, parasız yatılılık ve bursluluk sınavı, liselere geçiş sınavı, e-okul veli bilgilendirme ve 8383 mobil bilgi servisi kullanımı, ders kitapları içerikleri dağıtımı ve temini, okul aile birlikleri, sosyal etkinlikler, taşımalı eğitim, okul, derslik ve eğitim öğretim materyalleri eksiklikleri, fiziki alt yapı talepleri, okul kantinlerindeki ürün satışı ve denetimi, destekleme ve yetiştirme kursları, yurt ve pansiyonlarda barınma iş ve işlemleri, öğrencilerin kılık kıyafetleri, denklik işlemleri, FATİH Projesi, EBA sistemi, öğretmen ihtiyacı, resmi tatiller ve Bakanlığın projeleri konularında da bilgi alabilecek.

Vatandaşlar da Bakanlığın iletişim hattı aracılığıyla Bakanlık mevzuatı, Bakanlıkça yapılan motorlu taşıt sürücü kursu, protokol sınavları, yeterlilik sınavları, unvan değişikliği ve görevde yükselme sınavları, yabancı hükümet burs işlemleri, yaygın eğitim kursları, sertifika programları, Bakanlığın ihaleleri, özel okul açma kapatma, kurs açma ve kapatma, kurum çalışma usul ve esasları gibi konularda danışmanlık hizmeti alabilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. bende geçen yıl alo 147 yüzünden hiçbir doğruluk payı olmayan.iftiralar yüzünden uyarı cezası aldım.bu durum beni çok üzdü.bu 147 hattı için verilen cezalar için disiplin affı istiyorum.benim gibi çok mağdur öğretmen arkadaşlarım var.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM