Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamalar

Yeni kabinenin Milli Eğitim Bakanı olan Prof. Dr. Ziya Selçuk tarafından sosyal medya hesapları üzerinden geçmiş zamanda yapılan paylaşımlar beğeni topluyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı görevinde de bulunmuş olan öğretim üyesi Prof. Dr. Ziya Selçuk, Milli Eğitim Bakanı olurken Ziya Selçuk’un sosyal medya üzerinde geçmişte yaptığı paylaşımlar büyük ilgili görüyor.

YENİ BAKANIN AÇIKLAMALARI

Yeni bakanlardan olan Milli Eğitim Bakanlığı koltuğuna oturan Prof. Dr. Ziya Selçuk yetiştirdiği öğrencileri tarafından çok sevilen bir eğitimci olarak dikkat çekerken, ondan ders alan ve onu tanıyan öğretmenler Milli Eğitim Bakanı Selçuk’a çok büyük güven içerisine girdiler. 

YENİ MEB BAKANI ZİYA SELÇUK’TAN NOTLAR

Prof. Dr. Ziya Selçuk’un paylaşımlarından bazıları;

 • İleride robotlardan dolayı çocuklarımız iş hayatına atılamayacaklar. İşten atılacaklar. O yüzden okullar robotların beceremeyeceği alanlara, yani temel insani özelliklerin geliştirilmesine yoğunlaşmalı.
 • Eskiden şekeri sadece zenginler yermiş. Bu yüzden bazı insanlar ne kadar zengin olduklarını göstermek için dişlerini çürütürlermiş. Çürütemezlerse de siyaha boyarlarmış. Biz de bugün ne kadar başarılı olduğumuzu göstermek için çocuklarımızı çürütüyoruz.
 • Karnenin sol tarafı talim, sağ tarafı terbiyedir. Sol tarafa yazılacak notlar için kurulan sistemleri, altyapıyı ve bürokrasiyi düşünün. Bir de sağ tarafı öğretmenlerin ne şekilde doldurduğunu düşünün. Sonra da terbiyeli çocuklar yetiştirme konusunda ne kadar ciddi olduğumuzu…
 • Eğitim emzirmektir. Yani şefkat, temas ve paylaşım olmadan eğitim olmaz. Şefkatsiz bir emzirme düşünebilir misiniz?
 • Doktorun elinde bir ilaç varsa, ona uygun bir hastalık bulur. Ölçme değerlendirme sistemlerini bir de bu açıdan değerlendirmek lazım. Sayılara işkence yaparsanız, size istediğinizi vereceklerdir.
 • Ortalamadan hızlı olmak, ortalamadan zeki olmak anlamına gelmez. Çocuklar sınavlarda bir veya iki dakikalık sürelerle puan kaybediyorlar. Ama gerçek hayatta öyle problemler var ki, bir ömür sürüyor. Birkaç dakika süren problemlere de genelde ihtiyaç molası deniyor.
 • 21. yüzyıl becerilerinden hangisi Da Vinci veya Mimar Sinan’da yoktu? Mesela İşbirlikçi Problem Çözme becerisinin boyutlarından bir tanesi de şu; “Öğrenci ne zaman dinlemek ne zaman konuşmak gerektiğini bilir.” Peki 13. yüzyılda yaşayan Sadi Şirazi ne demiş; “İnsan ruhunu iki şey karartır. Susulacak yerde konuşmak, konuşulacak yerde susmak.” 800 sene sonra daha tatsız tuzsuz bir cümleyle karşımıza çıkan bu beceri gerçekten 21. yüzyıla ait mi?
 • Eğitim ihraç edilebilir ama ithal edilemez. Kes yapıştır bir sistemle medeniyet tasavvuru mümkün değildir.
 • Bir kere başarısız olmak her şeyin sonu değildir. Ehliyetinizde kaçıncı seferde aldığınız yazıyor mu?
 • Bazı öğretmenler iklim oluşturur. Bazıları da sadece hava durumu sunar. Bu iki öğretmen tipi mutlaka ayrı değerlendirilmeli ve kıymetlendirilmeli.
 • Öğretmen yetiştirmeyi üniversiteye havale ettik. Üniversiteler otuz yıldır iyi öğretmen yetiştiremiyor.
 • Araçları amaç kıldık; sınav kazanmayı sistemin ana gayesine dönüştürdük. ÖSYM bir dakikada soru çözebilenleri başarılı, iki dakikada çözebilenleri başarısız diye etiketlerken, aslında milyonlarca çocuğumuzun kendine olan güvenini yok eden bir kuruma dönüştü. Türkiye’de başarısız olarak etiketlenen onbinlerce çocuğumuz dünyanın iyi üniversitelerinde pekala üstün başarılar ortaya koydular.
 • İyi yapamadığımız şeyleri daha çok yapmaya çalıştık. Hiç kimsenin İngilizce öğrenemediği bir sistemi onbinlerce yeni öğretmen atayarak devam ettirdik.
 • Öğretmen kalitesiyle uğraşmak yerine, bilgisayar alımı, sınav sayısını artırma, öğretmene sınav koyma gibi gereksiz işlere yöneldik.


Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

 1. Kızım LGS sınavında %8,11’lik dilime girmesine rağmen ilk iki yerleştirmede herhangi bir okula yerleştirilemedi 2. nakil de ise komşu adres diye geçen mecburen tercihlere yazılan puanı esas almayan bir okula yerleştirildi. bu sonuca göre sınava girmesine ve kötüde olmayan bu sonucu almasına hiç de gerek yoktu tüm bu sınav stresi ve iki yıldır süren çabaları boşa gitti.
  Sınav sonucuna göre yerleştirilemiyor olmasına itiraz ediyorum bunun çok büyük bir hukuksuzluk ve haksızlık olduğunu belirtmek istiyorum. Algoritma hatasının olduğu ve bunun yerleştirmelerde hataya neden olduğu gibi bir sorunun tespiti sonrasında bu hatanın mağduru olarak öğrencilerin bedel ödüyor olması kabul edilemez bir sonuçtur. MEB’in sayfasından itiraz bile edilememekte ancak bankaya para yatırılarak dilekçe yoluyla itiraz edilebilmektedir bu işlem bile işi zora sokmak ve belki itirazın önünün kapanmasına neden olmaktadır. Sonuç olarak çocuğumun aldığı sonuca uygun bir okula neden yerleştirilmediği konusunda ayrıntılı bilgilendirilmeyi talep ediyorum.

 2. Sayın Bakan Eğitimin içinden gelmiş biri olarak öğretmen dostu olduğunu söyledi.Öyleyse yıllarca milli eğitimin arka planda eksik ücret,düşük sigorta ile kimsenin gitmediği yerlerde görev yapan,teröre,dağ köylerine aldırmayan,devletin imkanlarının o köylere ulaşmadığı veya az ulaştığı şartlarda mum ışığı ile mücadele veren ve şuan itibariyle şartları tutup mülakat tarihlerini bekleyen(10095 kişi),tecrübeli bütün ücretli öğretmenleri sözleşmeli öğretmenliğe geçirerek gerçek öğretmen dostu olduğunu göstermelidir.Çünkü yakın tarihde hükümet 1 milyon vasıfsız,tahsilsiz vs taşeron personele kadro vermiş,milli eğitim bünyesinde çalışan taşeronlar elini kolunu sallayarak sadece göstermelik bir sınavla evraklarını idareye vermek suretiyle kadro almışlar ve bu durumu şartları tutan ücrtli öğretmenler seyretmekle yetinmişlerdir.Diğer bakanlıklarda aynı şekilde bu durumda olan personellerini mağdur etmemişlerdir.Sayın Bakan bu emektarları sözleşmeli öğretmenliğe geçirerek hem bu insanların mağduriyetini giderip,emeklerini boşa çıkarmayıp,hemde öğretmen açığını tecrübeli öğretmenlerle. gidermelidir.Saygılarımla.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Beyaz Yunus