OECD’nin yaptığı PISA’nın 2015 sonuçlarına göre Türkiye sondan 20’nci

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı olarak bilinen PISA 2015 sonuçlarını açıkladı. PISA sonuçlarına göre Türkiye 51’inci sırada yer aldı.

OECD’nin yaptığı PISA’nın 2015 sonuçlarına göre Türkiye sondan 20’nci

OECD’nin yaptığı PISA’nın 2015 sonuçlarına göre Türkiye sondan 20’nci

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ülkenin eğitim durumundan memnun olmadığını ifade etmiş, Milli Eğitim Bakanı (MEB) İsmet Yılmaz ise açıklamasında ülke olarak eğitimde ilk 20 arasında olduğumuzu belirtmişti. Bu konuya ışık tutacak veriler PISA tarafından açıklandı. Bakan Yılmaz’a göre ilk 20’de olan Türkiye, PISA sonuçlarına göre sondan 20’nci sırada.

70 ÜLKE ARASINDAN 51’İNCİ

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından her üç yılda bir yapılan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) en son 2015 yılında yapılmıştı. PISA 2015 sonuçlarına göre Türkiye 70 ülke arasından 48-49- 51’inci sıralarda yer aldı. PISA bir sınavdan çok proje olarak bilinmektedir. Her 3 yılda bir uygulanan ve 15 yaş grubu öğrencilerinin katıldığı bu projenin uygulanacağı bir sonraki tarih 2018 yılı. Türkiye 2003 yılından itibaren yani 13 yıldır PISA’ya katılıyor. 2015 yılında beşinci kez PISA’ya katılan Türkiye’nin durumu pek iç açıcı değil.

UZAK DOĞU ÜLKELERİ ZİRVEDE

PISA sonuçlarına göre okuma düzeyinde Singapur zirvede yer alıyor. Okuma performansı konusunda Singapur’u Hong Kong takip ediyor. Fen dersinde zirvede Singapur yer alırken Fen’de ikinci sırada olan ülke Japonya. Matematik konusunda Singapur ve Hong Kong zirvede yer alıyor.  Estonya, Çin, Finlandiya dikkat çeken ülkeler arasında yer alıyor.

PISA sonuçları
PISA OECD 2015

TÜRKİYE’NİN İSTATİSTİK VERİLERİ

Türkiye Okuma branşında 70 ülke arasında 49’uncu sırada yer alıyor. Fen branşında 51’inci sırada yer alıyoruz, Matematik branşında ise 48’inci sıradayız. Neredeyse üç branş sonuçlarında da sondan 20’deyiz.

PISA Türkiye
PISA Türkiye

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. bence iyi bir sonuc.sondan birinci oldugumuz alanlarda yok degil. mesela insan haklari mesela hukukun ustunlugu mesela tutuklu gazeteci sayisi……

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM