Öğrenci konuyu öğretmenden iyi bilebilir, öğretmene psikoteknik sınavı!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Kilis’te düzenlenen programda açıklamalarda bulundu ve öğretmen atama sistemi ile öğretmen mülakatları konusuna değindi.

Öğrenci konuyu öğretmenden iyi bilebilir, öğretmene psikoteknik sınavı!

Öğrenci konuyu öğretmenden iyi bilebilir, öğretmene psikoteknik sınavı!

Öğretmenlere psikoteknik sınavı çalışması yapılıyor. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz TBMM eğitim komisyonuna muhalefet tarafından getirilen önerilerin değerlendirildiğini açıkladı. Öğretmenlerin mülakatla atanmalarının süreceğini belirten Yılmaz, öğretmenlerin psikoteknik sınavından geçmesine MEB’in olumlu baktığını ifade etti. Bakan Yılmaz, MEB personel camiasında öğretmen olarak yer alabilmek için sadece alfabe bilmenin yetmeyeceğini vurguladı.

PSİKOTEKNİK SINAVI

Bilgi çağında bulunulduğunu belirten Yılmaz, bugün bir öğrencinin bir konu hakkında internette yapacağı araştırma ile konuyu öğretmenden daha iyi öğrenebileceğini, bir konuyu öğretmenden daya iyi bilebileceğini açıkladı. Konu hakkında araştırma yapan ve öğretmenden daha çok bilgiye sahip olan öğrencinin sınıfta öğretmene sorular sorarak öğretmeni zor durumda bırakabileceğini ifade eden Bakan İsmet Yılmaz, öğretmenlerin kendilerini yetersiz bırakan bu durumlara karşı göstereceği reaksiyonun önemli olduğunu belirtti. Bu durumlardan dolayı öğretmenlerin bu ilave testlerden, sınavlardan geçirilmesi gerektiğine inandığını açıklayan Yılmaz, psikoteknik sınavı önerisinin olabileceğini ifade etti.

Psikoteknik sınavı nedir?

ogretmenlericin.com olarak Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’ın belirttiği psikoteknik sınavı konusunda kısa bir bilgilendirme yapalım. Psikoteknik testler, psikoteknik sınavlar ile kişinin üstlendiği işe uygun olup olmadığı ölçülmektedir. Öğretmen adayları için yapılacak bu sınavlarda inceleme ve değerlendirme çalışmaları sonucu adayların öğretmenlik mesleğine bedensel ve zihinsel olarak uygun olup olmayacağının kararı verilecek. Dünya genelinde bu sınav ve test türü mesleklerden ziyade sertifika, belge almak için kullanılmaktadır. Sürücü kurslarında yapılan değerlendirmeler, testler buna örnek verilebilir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

6 yorum

 1. YGS” de ortalama matematik çözen:5 aday, fenbilimlerinde ise 4.6 aday
  şimdi ne yapacağız?
  Adaylar matematik ve fen bilimlerini pas geçiyorlar herhalde.
  Zannederim sorgulanması gereken “Fen Fakülteleri ve Eğitim Fakülteleridir.”

 2. SAYIN BAKANIM
  SINAVLA BİR YERE VARILMAZ.
  ADAYLARIN İYİ YETİŞTİRİLMESİ GEREKİR.EĞER ÖĞRETMEN ADAYLARI İYİ YETİŞİP,DİPLOMA ALMAYA HAK KAZANMIŞ,KPPPS” DE 80″ İN ÜSTÜNDE PUAN ALIP,MÜLAKAT İÇİN SIRALAMAYA GİRMİŞ İSE BU ÖĞRETMEN ADAYINA ARTIK GÜVENMEK , AKSİ TAKTİRDE EĞİTİM FAKÜLTELERİNİ SORGULAMANIZ GEREKİR, ZANNEDİYORUM.
  İYİ GÜNLER DİLEĞİMLE

 3. Hayır o değil de… Nasıl oluyor da Türkiyenin eğitim kalitesi her geçen sene bir önceki seneye göre daha da düşebiliyor. Benim zamanımın lise öğrencileri şimdikilerden daha başarılıydı. Nasıl oldu da eğitim sistemi bu kadar geriledi. hukuk bu kadar geriledi, matematik ve fen eğitiminde Avrupanın sonuncusu olmayı geçtim, Afrika standardında bile gerilerdeyiz. Bu nasıl oldu? Ya çok büyük bir beceriksilik var veya zaten amaçları buydu da suçu öğretmenlere atıyorlar.Ne de olsa her düzen kendisine lazım olan vatandaş tipini yaratmak için eğitim yapar. Okuma yazmayı bile sökemeden, dört işlem yapamadan liseye gelen öğrenciler gene hiç bir şey öğrenmeden üniversite sınavlarına girebiliyorlar. Kıbrıs’ın Karadenizde olduğunu sanan Lise mezunu insanların yaşadığı bir ülke olduk. Hayı hayır. Bu durum beceriksizlikle açıklanamaz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM