Öğrenci var öğretmen yok, sınıf var kitap yok

FETÖ soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilen öğretmenler ve bölücü terör örgütü işbriliği gerekçesi ile açığa alınan öğretmenler okullarda ciddi norm boşlukları oluşturdular. Öğretmeni olmayan sınıflar, FETÖ kapsamında dağıtılmayan ders kitapları eğitim öğretim yılının sancılı başlamasına neden oldu.

Öğrenci var öğretmen yok, sınıf var kitap yok

Öğrenci var öğretmen yok, sınıf var kitap yok

Kamuda yaşanan ihraçlar ve görevden almalar ile birlikte basımı ve dağıtımı durdurulan ders kitapları eğitim öğretimin başladığı bu günlerde sıkıntı yaratmaktadır. Özellikle öğretmen açığı kısa sürede kapatılmalıdır. Okullarda çözüm olarak sınıfların birleştirilmesi gündemde.

GEÇİCİ ÇÖZÜMLER

Aynı okuldan 2-3 sınıf öğretmeninin meslekten ihraç edilmesi veya açığa alınması düşünüldüğü zaman o okulun öğretmen ihtiyacını kısa sürede kapatması mümkün değildir. Meslekten ihraç edilen öğretmenlerin görev yerlerinin batı ağırlıklı, atanacak sözleşmeli öğretmenlerin bölgelerinin doğu ağırlıklı olduğu düşünüldüğünde özellikle batıda mevcut açıkların kapatılması geçici çözümlerle sağlanmaktadır. Tüm il ve ilçeler ücretli öğretmen başvurusu almaktadır. Ücretli öğretmenlerle kapatılamayacak açıklarda ise okullar şubeleri birleştirmektedir. 20 kişi olan sınıf mevcutları, 35-40’a kadar çıkmıştır. Bu çözüm yolları kalıcı olmamakla birlikte kısa sürede de farklı sorunlara neden olacaktır.

DERS KİTAPLARI

Eksik ders kitapları şu anda diğer sorun olarak göze çarpmaktadır. Öğrenci ders kitaplarının eksik olması, öğretmen kılavuz kitaplarının eksik olması eğitim öğretim yılı ilk haftalarında çok ciddi sorun teşkil etmeyecek olmasının yanında ders kitaplarının temin, basım sürecinin uzaması bu konuda da sıkıntılar doğuracaktır. MEB tarafından öğrenci ve öğretmenlerin ek kaynak kullanmasının da yasak olduğu göz önüne alındığında öğretmenlerin eksik ders kitapları müfredatlarına, etkinliklere ulaşması ve o açığı kapatması konusunda zorluklar ortaya çıkacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM