Öğrenciler Spor Alanında Yetenek Taramasından Geçirilecek

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında protokol imzalandı.

Öğrenciler Spor Alanında Yetenek Taramasından Geçirilecek

Öğrenciler Spor Alanında Yetenek Taramasından Geçirilecek

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında protokol imzalandı.

Bakan Nabi Avcı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzaladıkları protokolle ilgili olarak yaptığı açıklamada 2016-2017 eğitim öğretim ders yılı başından itibaren 5´inci sınıf öğrencilerinin tümünün spor alanında yetenek taramasından geçirileceğini belirtti. Avcı “Tam da 23 Nisan öncesinde bu imzalayacağımız protokolle, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın çocuklarımıza ve gençlerimize verecekleri bu hediye için çok teşekkür ediyorum.” açıklamasını yaptı.

Her Öğrenci Sporcu Lisansı İçin Eğitimden Geçecek

Avcı yaptığı açıklamada protokolün üzerinde uzun zamandır çalıştıklarını, protokolde yer alan bazı maddelerinin ise pilot uygulamalarını çeşitli okullarda gerçekleştirdiklerini belirtti.

4+4+4 eğitim sistemi düzenlemesinin en temel hedeflerinden biri olan her çocuğun özel ve onların özel yetenek ve eğilimlerini olabildiği kadar erken yaşta teşhis edeceklerini, ona uygun özel eğitim programları hazırlanacağını belirten Avcı konuşmasına şöyle devam etti: “Bu protokol gereğince çocuklarımız, olabildiğince genç bir yaşta 5´inci sınıfta başlıyoruz ama inşallah uygulamaların sonuçlarına göre bunu daha küçük sınıflara da yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın bugüne kadar zaten rutin olarak yapmakta olduğu taramalara ilave olarak bütün çocuklarımız sportif yetenekleri, tercih ve hevesleri bakımından her yıl düzenli taramalardan geçirilecekler. Her çocuğumuz kendi yeteneğine göre en az bir spor alanında yönlendirilecek ve özel eğitimlere tabii tutulabilecek. Böylece önümüzdeki 8 yıl içinde her çocuğumuzun kendine uygun spor alanında sporcu lisansı alacak düzeyde bir eğitimden geçmesini hedefliyoruz.”

4+4+4 Sisteminin Düzenlemesinin İlkeleri

Avcı, ‘4+4+4 düzenlemesinin temel ilkeleri arasında sadece sportif alan değil, sportif alanın yanında kültürel ve sanatsal alanlarda yer almakta olup bu alanlarda da çocukların eğilimleri, özellikleri olabildiğince erken yaşta teşhis edilecek ve gerekli yönlendirilmeler yapılacak’ dedi. Avcı yakın zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile de protokol yapacaklarını belirtti.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM