Öğrencilere şişirilmiş yüksek not veren okullara kapatma cezası verilecek

Özel okullar tarafından verildiği belirtilen şişirilmiş gerçek dışı yüksek puanlar MEB’in denetimine takıldı. Bakanlık bu konuda incelemelerde bulunacak ve şişirilmiş not verilen okullara kapatma cezası verilecek.

Öğrencilere şişirilmiş yüksek not veren okullara kapatma cezası verilecek

Öğrencilere şişirilmiş yüksek not veren okullara kapatma cezası verilecek

Özel öğretim kurumlarında son yıllarda yaşanan ve hormonlu not olarak bilinen fazladan verilen puanlar öğrenciler arasında haksız bir rekabete neden oluyor. Fazladan şişirilmiş not alan öğrenciler diğer öğrencilerin önüne geçiyor. Sekizinci sınıf öğrencileri ve lise son sınıf öğrencileri başta olmak üzere özel okullar tarafından verilen hormonlu notların faturası okullara ağır kesilecek. Bu notlardan dolayı okullar kapatılacak.

HAKSIZ REKABET

Lise yerleştirilmelerinde ve üniversiteye girişte önemli bir etkisi olan okul notları konusunda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) harekete geçti. Özel öğretim kurumlarında öğrencilere verilen şişirilmiş notlarla özel okul öğrencileri diğer öğrencilerin önüne haksız ve haketmediği şekilde geçerek hak kaybına neden oluyorlardı. MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği kapsamında şişirilmiş not veren okullar için ağır yaptırımlar ödenecek. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hormonlu not verildiği tespit edilen okullara kapatma cezasına kadar cezalar verilecek.

ÜÇÜNCÜ CEZA AŞAMASI KAPATMA

Öğretmenler tarafından öğrencilerine hormonlu not verildiği tespit edilen özel öğretim kurumlarına ilk aşamada güncel asgari ücretin brüt miktarının beş katı ceza kesilecek. 2017 Ocak asgari ücret brüt tutarı 1777 lira olduğundan şu anda hormonlu not tespit edilen bir okula verilecek cezanın tutarı da 8 bin 887 lira olacak. Kesilecek bu idari para cezasına rağmen hormonlu yani şişirilmiş not vermeye devam eden okula brüt asgari ücretin 25 katı idari ceza kesilecek. Şu andaki güncel tutarı da 44447 liraya denk gelmektedir.

Öğrencilere şişirilmiş not verilmesine devam edilmesi halinde ise özel öğretim kurumuna “Fiilin üçüncü kez tekrarı durumunda kurum açma izni ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı iptal edilir” hükmü gereği kapatma cezası uygulanacak.

RAKAM AZ, ARTTIRILMALI

ogretmenlericin.com olarak birinci uyarıda ve ikinci uyarıda verilecek idari para cezalarını az buluyoruz. Birinci aşamada uygulanacak idari para cezasının en az 200 bin lira, ikinci aşamada uygulanacak idari para cezasının ise en az 500 bin lira olması gerektiğini düşünmekteyiz. Günümüzde 8 bin lira gibi bir idari ceza özel okulun sadece bir öğrenciden aldığı para kadar bile etmemektedir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Sanki devlet okullarında durum çok farklı. Adaletsizlik ise devlet okullarında da var.

  2. Denetim mi var denetleyen mi var. MEB’in kendi okullarında mesela sekizinci sınıfta okuyan öğrencilerden başarılı ilk elli tanesinin tüm notları eksiksiz yüz (100) yapılıyor. Senin gariban özel okulun da aman sıkıntı çıkmasın diye öğrenci ne almışsa onu veriyor. Buda adalet oluyor. Yerseniz…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM