Öğrenim özrü için mahkeme yüksek lisans yapılan yere atama kararı verdi

Milli Eğitim Bakanlığında öğretmenler için öğrenim özür kaldırıldı. Özür grubu çeşitleri arasında olan ve yüksek lisans, doktora yapan MEB personeli için atama yer değiştirme gerekçesi olan öğrenim özrü yıllardır yapılmıyor.

Öğrenim özrü için mahkeme yüksek lisans yapılan yere atama kararı verdi

Öğrenim özrü için mahkeme yüksek lisans yapılan yere atama kararı verdi

Öğrenim özrünün suistimal edildiği dönemin Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından dile getirilmiş ve öğrenim özrünün kaldırılacağı açıklanmıştı. Hatta Milli Eğitim eski Bakanı Ömer Dinçer, öğrenim özründen dolayı yer değiştiren MEB personeli eğer yüksek lisansını/doktorasını devam ettirmezse eski görev yerine gönderilecek ifadesini kullanmış, öğrenim özrü konusunda MEB olarak gereken tedbirlerin alınacağını açıklamıştı. Ancak denildiği gibi tedbirler gelmedi ve öğrenim özrü tamamen kaldırıldı.

ÖĞRENİM ÖZRÜ TAYİNİ KALDIRILDI

3 Ağustos 2013 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete’de yer alan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği içerisinden öğrenim özrü tayini çıkartıldı. Öğrenim özrüne bağlı tayin için geçerli olan 38.madde yönetmelikten kaldırıldı. 2014-2015-2016-2017 yıllarında yapılan özür grubu atama yer değiştirme işlemlerinde öğrenim özrü tayini uygulanmadı. Milli Eğitim Bakanlığının öğrenim özrü atamasını kaldırması çeşitli eleştirilere neden olurken, kariyer ve kendini geliştirmek isteyen öğretmenlerin önünün tıkandığı belirtildi. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ise yüksek ücretlerle yüksek lisansa kayıt yapılarak Doğu ve Güneydoğu bölgelerinden öğretmenlerin gitme yolu olarak kullanıldığı gerekçesi ile öğrenim özrünün kaldırılma kararı alındığını belirtmişlerdi.

MAHKEMEDEN YÜKSEK LİSANS YAPAN İÇİN KARAR

Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğünde çalışan kamu personelinin Isparta’da yaptığı yüksek lisanstan dolayı Isparta’ya atama talebi reddedilmiş, kamu personeli ise reddedilen talebini yargıya taşımıştı. Yozgat İdare Mahkemesi ise açılan dava ile ilgili kararını verdi. Isparta İline naklen atanma talebinin reddine ilişkin işlemin iptaline karar veren mahkeme yüksek lisanstan dolayı kamu personelinin yüksek lisans yaptığı Isparta iline atamasının yapılmasının uygun olduğunu değerlendirdi.

Yüksek lisans yapan kamu personelinin yüksek lisans yaptığı ile atanması için verilen mahkeme kararı için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM