Öğrenmede, Yaşantıda Öğretmenin Yeri Nedir?

Eğitim denilen olgu da sürekli olarak bir öğretme ve öğrenme durumu söz konusudur.

Öğrenmede, Yaşantıda Öğretmenin Yeri Nedir?

Öğrenmede, Yaşantıda Öğretmenin Yeri Nedir?

Yaşadığımız sosyal çevrede ana baba çocuklarına, ustalar çıraklarına, öğretmenler öğrencilerine sürekli yeni bir şeyler öğretme telaşındadırlar. Eğitim denilen olgu da sürekli olarak bir öğretme ve öğrenme durumu söz konusudur. Fakat öğretme ve öğrenmenin farklı işlevler olduğunu her zaman göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Öğretme başkası tarafından gerçekleştirilirken öğrenme kişinin iletişime açık olmasıyla oluşmaktadır. Elbette ki birazda ihtiyaç duymasıyla oluşmaktadır. Basitmiş gibi görünse de aslında oldukça ciddi bir durumdur. Öğretme öğrenme sürecinin etkili ve sürekli olabilmesi için o iki kişi ile özel bir ilişkinin kurulması gerekmektedir. Yani öğretmen ve öğrenci arasında özel bir bağ kurulmalıdır.

BAZI ÖĞRENMELER ÖMÜR BOYU

Kuşkusuz ki her öğrenme süreci eğitimsel değeri ifade etmemektedir. Bazen oldukça yüzeysel etkiler bırakırken bazen de ömür boyu ders niteliği taşır. Kısa bir süre sonra yüzeysel olanlar unutulur ya da kullanılabilir yeterlikte değildir. Bazı öğrenme sonuçları ise, uzun sürelidir, kalıcıdır. Günümüz öğretmen ve ilişkilerin de olduğu gibi. Öğretmenlerinden hem ders hem de davranışsal olarak aldıklarını hayatı boyunca taşıyan birçok öğrenci vardır muhakkak. Öğrencilere öğretmenleriyle ilgili akıllarında kalan anılar sorulduğunda ilköğretim öğretmenleri ilk sırayı almaktadır. İlk onunla başlamışlardır eğitim serüvenine ilk onun tavırlarından etkilenerek yön vermişlerdir okulu sevip sevmemelerine. Öğretmenlerin öğrencileri ile kuracakları ilişkilerin birçoğu öğrencinin yaşamında olumlu sonuçlar doğurmasının en temel nedeni de budur.

ÖĞRENCİNİN ÖĞRENME YAŞANTISI ÖNEMLİ

Öğrenmeyle kazanılması istenilen değerlerin kolay, unutulmaması, kullanılabilir nitelikte olması, öğrencinin bir parçası, özelliği haline gelmesi ile mümkün kılınabilir. Yalnız burada unutulmaması gereken Öğrencinin öğrenme yaşantısı, gerçek yaşantı koşullarıyla uyum sağlamadıkça beklenen nitelikte bir öğrenme gerçekleşemeyeceğidir. Öğrenci kendi yaşantısı içinde kazandığı değerleri, öğretmeniyle kazandığı değerlerle çarpıştırarak doğruyu bulmaktadır. Bu nedenledir ki eğitimin yükü yalnızca öğretmenin değil öğrencinin anne, babası ve sosyal çevresinin de sorumluluğunda olmalı ve bu yük paylaşılmalıdır. Öğrenmeyi etkin kılmada öğretmenin önemi, yeri ve sorumluluğu büyüktür. Aynı zamanda öğrenmeyi etkinleştiren öğretmen davranışlarıyla da bir bütündür. Ve çoğu zaman öğrenci öğretmen ilişkisinde öğretmenin davranışlarını oluşturan yaşam koşulları göz ardı edilmektedir. Öğretmenin günlük yaşamda yaşadığı problemlerin tamamını bir kenara bırakarak öğrencisiyle ilişki kurabilmesi oldukça yüksek bir beklentinin sonucudur.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
öğrenme yaşantı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM