Öğretmen Akademisini kuracağız, kaliteyi arttıracağız

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz İl Milli Eğitim Müdürleri ve Bakanlık Bürokratları ile toplantı yaptı. Toplantıda gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Öğretmen Akademisini kuracağız, kaliteyi arttıracağız

Öğretmen Akademisini kuracağız, kaliteyi arttıracağız

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 81 ilin İl Milli Eğitim Müdürleri ile birlikte bir toplantı yaptı. Toplantıda Öğretmen Akademisi kurulması konusu ön plana çıkarken Yılmaz eğitimde kaliteyi arttıracaklarını vurguladı.

81 ilin Milli Eğitim Müdürleri ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bürokratlarının da katıldığı toplantı Başkent Öğretmenevi’nde yapıldı.

HER ŞEYİN ÇÖZÜMÜ EĞİTİMDE

Milli Eğitim Bakanı toplumda cehalet varsa bunun çözümünün eğitimde olduğunu, yoksulluk varsa bunun da çözümünün eğitim olduğunu belirtti. Yılmaz, terörü engellemenin, terörün önüne geçmenin yolunun eğitim olduğunu, terörün de eğitimle çözüleceğini ifade ederken, ırkçılığın da cehaletten kaynaklandığını, eğitimle bunların önüne geçilebileceğini belirtti.

Sağlık sektöründe, ulaşımda, kamudan sektörlerde çeşitli başarılar elde edildiğini, eğitimde de başarılara ulaşıldığını, eğitimde daha da başarılı olmak için çok çalışılması gerektiğini vurgulayan İsmet Yılmaz, 2002 den 2016 yılına kadar Türkiye’deki üniversite sayısının 76’dan 193’e çıktığını, yapılacak üniversitelerle bu sayının artacağını, Türkiye’de geçmişten beri seksen yıllık bir süreçte toplam üniversite sayısı 80 iken son 14 yılda Türkiye’deki üniversite sayısının 193’e yükseldiğini ifade etti.

DERS KİTAPLARI VE TEOG

İl Milli Eğitim Müdürlerine hitap eden Bakan İsmet Yılmaz, eskiden ders kitaplarının ücretsiz olmadığını, öğrencilerin ve velilerin ders kitabı temininde maddi ve manevi zorluklar yaşadığını artık o günlerin geride kaldığını ders kitaplarının ücretsiz dağıtılarak eğitime büyük katkı sağlandığını belirtti.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi (TEOG) verilerine bakıldığında terör olaylarından etkilenen iller olan Van, Muş, Tunceli, Şırnak gibi illerden tüm soruları doğru yapan, tam puan alan öğrencilerin olduğunu anımsatan Yılmaz, TEOG’da başarı gösteren öğrencileri ve öğrencilerin öğretmenlerine teşekkürlerini sundu.

Okullarda verilen Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile dershaneye gidilmeden TEOG’da başarı yakalandığını, bu öğrencileri gördükçe mutlu olduğunu, Türkiye’nin geleceğinin bu öğrenciler ile aydınlık ve parlak olduğunu belirten İsmet Yılmaz geleceği aydınlık günlerin bizi beklediğini belirtti.

ÖĞRETMEN AKADEMİSİ KURULUYOR

Milli Eğitim Bakanı eğitimde yapılacak çok işlerinin olduğunu vurgularken, Öğretmen Akademisi‘nin kurulacağını, eğitimde tüm birimler ile birlikte kaliteyi arttırmak için çalışılacağını belirtti.

Okullardaki ikili eğitimin ortadan kaldırılması için uğraştıklarını, önümüzdeki seneden itibaren ikili eğitimin kaldırılmasını planladıklarını belirten İsmet Yılmaz, 2023 hedefleri için öğrencilere daha nitelikli eğitim verileceğini vurguladı.

Eğitimi kaliteli yaptıklarında yüksek kaliteye sahip değerler ortaya çıkacağını ifade etti.

MEB Personel, Personel MEB Haber
MEB Personel Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM