Öğretmen fedakarlık yapıp 15 saat yerine 20 saat derse girsin sorun kalmaz

Kamuda çalışan personel sayısı arasında fazlalık olan MEB bünyesinde çalışan öğretmenler oldu. Başbakan’ın açıklamasına göre 40 bin öğretmen fazlası var.

Öğretmen fedakarlık yapıp 15 saat yerine 20 saat derse girsin sorun kalmaz

Öğretmen fedakarlık yapıp 15 saat yerine 20 saat derse girsin sorun kalmaz 

Öğretmenlik her daim fedakarlık yapan kesim olmuştur, öğretmen ücretli olmuştur, sözleşmeli olmuştur, kadrolu olmuştur. Öğretmen ülke şartları içerisinde her zaman en fedakar meslek grubu olmuştur ve olmaya da devam edecektir. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra devletimiz içerisinde yapılanmış kişilere yönelik FETÖ operasyonları neticesinde kamuda binlerce personel ihraç edildi. En çok ihraç edilen personel MEB bünyesindedir. 28 bin öğretmen ve yönetici görevlerinden atılmışlardır.

MESLEKTEN İHRAÇLAR VE ÖĞRETMEN ATAMASI

Meslekten ihraç edilen öğretmen sayısı 30 bine yakındır bunların yerine MEB geçtiğimiz günlerde 15 bin sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştirdi. Kamuda açığa almalar devam etmektedir.Açığa alınan öğretmen sayısı ise her geçen gün artmakta ve bu rakam binlerle ifade edilmektedir. MEB başta olmak üzere FETÖ, PKK ve diğer örgütlere sempatizanlık duyan bunlara hizmet eden tüm kamu personeli meslekten atılmalıdır, suçsuz olanlar ise görevlerine iade edilmelidir. Başbakan Binali Yıldırım dün yaptığı açıklamada ise mevcut durumlar değerlendirildiğinde 40 bin öğretmen fazlalığı olduğunu açıklamıştır. Başbakan bu açıklamasında norm fazlası olan öğretmenleri kastetmiştir diye düşünüyoruz çünkü genel anlamda öğretmen fazlalığı olduğunu düşünemiyoruz. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın norm fazlası öğretmen sayısı olarak 40 bin rakamını telaffuz etmesinden dolayı Başbakan’ın da bu rakamı belirttiğini düşünmekteyiz. Başbakan ayrıca öğretmenlerin kırsal kesimlerde çalışmak istemediğini ve eşlerinin yanında çalışmak istediklerini vurgulayarak bu durumlardan dolayı MEB personel dağılımı konusunda dengesizlik yaşandığını açıkladı. Kamuda çalışan tüm memur, personel sayısı bakımından MEB çalışanlarının fazla olması nedeniyle bu tablonun ortaya çıkması normaldir. Bir sağlık sektöründe bu kadar çalışan yoktur, kamuda başka alanda da bu kadar memur barındıran bir kurum bulunmamaktadır. Ayrıca diğer kurumların atama, özlük hakları göz önüne alındığında öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerinden dolayı ortaya çıkan bu karışıklığın, dengesiz dağılımın sebebi öğretmenler değil, MEB yönetmelikleri, MEB politikalarıdır.

ERZİNCAN ÖRNEĞİ

Üstte yer alan haberimizde de belirttiğimiz üzere Başbakan Binali Yıldırım konuşmasında Erzincan ilinde oluşan öğretmen açığı konusunda İl Müdürünün bulduğu çözümü anlatmıştır. Erzincan’da oluşan öğretmen açığından sonra Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Erzincan’da görev yapan öğretmenlerden fedakarlık istemiştir. 15 saat derse giren öğretmenler karşılıksız 20 saat derse girerek öğretmen açığı bir nebzede olsa giderilmeye çalışılmıştır. Başbakan’da bu çözümden dolayı idarecilerin istemeleri halinde çözüm ürettiklerinin vurgusunu yapmıştır.

Erzincan’da yapılan bu uygulama geçici çözümdür, öğretmenler karşılıksız derse 20 saatte girer 30 saatte gider ancak nereye kadar? Matematik öğretmeninin Müzik dersine, Türkçe öğretmeninin İngilizce dersine girmesi nereye kadar sağlıklı bir süreç oluşturabilir? Branş öğretmenleri arasında 10 fazla 5 eksik ders vermek belki mümkün olabilir peki anasınıfı ve sınıf öğretmenlerinde bu durum nasıl kapatılabilir düşünmek lazım.

Sayın başbakan ve tüm devlet yetkilileri bilmelidirler öğretmenler her daim fedakarlık yapan meslek olmuştur ve olmaya da devam etmektedirler ancak öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz için en sağlıklı çözüm geçici değil kalıcı çözümlerdir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM