Öğretmen Performans Değerlendirmesi için Lale Karabıyık açıklama yaptı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık Öğretmen Performans Değerlendirme ve Aday Öğretmenlik İş ve İşlemleri Yönetmeliği Taslağı’na ilişkin yaptığı açıklamada “Taslak, yandaş oluşturmak, itaat ettirmek, kendisine bağlı kılmak ve siyasi olarak şekillendirmek kaygılıdır. Özgür düşüncelerin kısıtlı olmasını sağlayacaktır.” dedi.

Öğretmen Performans Değerlendirmesi için Lale Karabıyık açıklama yaptı

Öğretmen Performans Değerlendirmesi için Lale Karabıyık açıklama yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenler için hayata geçirilmek istenen öğretmen performans değerlendirme sistemine CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık eleştiride bulundu. Öğretmen performans değerlendirme sistemi ile birlikte özgür düşüncenin kısıtlanacağını belirten Karabıyık, bu sistemin hedefinin yandaş çoğaltmak olduğunu söyledi.

YANDAŞ YÖNETİCİLERDEN OBJEKTİF DEĞERLENDİRME

Öğretmen performans değerlendirme sisteminde okul yöneticilerinin rolünü değerlendiren Lale Karabıyık “Okul yöneticilerinin yaklaşık yüzde 75’i yandaş bir eğitim sendikasına üye. Bu yöneticilerin öğretmenleri objektif değerlendirebileceğine inanmıyorum. Burada önemli bir risk var. Bu taslak aslında yandaş çoğaltma hedefinde.” açıklamasında bulundu. Öğretmen Performans Değerlendirme ve Aday Öğretmenlik İş ve İşlemleri Yönetmeliği Taslağı ile ilgili öğretmen haber içerikli sitelerde “öğretmenlerin görev yaptığı okulun müdürü, zümre öğretmenleri, çalıştığı diğer öğretmenler, veli ve öğrenciler tarafından değerlendirileceğini ve 4 yılda bir sınava tabi tutulacağı” bilgilerinin yer aldığını belirten Karabıyık taslağın kabul edilemez olduğunu açıkladı.

ÇALIŞMA BARIŞI ZARAR GÖRÜR

Okullar arasında nitelik ve nicelik farkı olduğunu belirten Lale Karabıyık, bu farkların ortadan kaldırılması gerektiğini açıkladı. Eğitimde birçok farklılıklar olduğuna işaret eden Karabıyık, bu farklılıkların ortadan kaldırılmadan öğretmen performans değerlendirme sisteminin hayata geçirilmesi ile birlikte çalışma barışının zarar göreceğini vurguladı.

Öğretmen performans değerlendirme sistemi ile ilgili taslak için eleştirilerini sürdüren Karabıyık “Taslak, yandaş oluşturmak, itaat ettirmek, kendisine bağlı kılmak ve siyasi olarak şekillendirmek kaygılıdır. Özgür düşüncelerin kısıtlı olmasını sağlayacaktır. Bir öğretmenin yetişmesi ve görevini sağlıklı olarak yapabilmesi için bunlar hiç doğru uygulamalar değildir.” dedi.

ÖĞRETMEN KADROLU OLUR

Öğretmen atamalarında sözleşmeli istihdamın hatalı olduğunun altını çizen CHP Genel Başkan Yardımcısı, öğretmenlerin kadrolu olarak liyakate dayalı şekilde atanması gerektiğini açıkladı. “Öğretmenler sözleşmeli değil kadrolu atanmalıdır.” ifadesini kullanan Lale Karabıyık “ücretli, sözleşmeli öğretmen olmaz, öğretmen kadrolu olur” dedi.

ÖĞRETMENLİK MESLEK YASASI HAZIRLANDI

“Eğitime siyasi çıkarları değil, ulusal hedefler ön plana alınarak yaklaşılmalıdır.” açıklamasında bulunan Karabıyık, CHP tarafından hazırlanan Öğretmenlik Meslek Yasası olduğunu ve bunun yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacağını söyledi. Atama bekleyen 1 milyondan fazla kişi olduğunu açıklayan Karabıyık “MEB’in öğretmen ihtiyacının 109 bin olarak açıklanmasına rağmen bu yıl 25 bin atama yapacağını” hatırlattı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM