Öğretmen rotasyonu 2017 yılı yazına kaldı, öğretmene rotasyon yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen rotasyonunu geçici olarak rafa kaldırdı. MEB referandum ve OHAL’den dolayı öğretmen rotasyonunu erteleme kararı aldı. Bakan İsmet Yılmaz tarafından yapılan açıklamada öğretmen rotasyonunun önemli olduğu, yapmak istediklerini belirtmiş ancak şu anda uygulamayacaklarını vurgulamıştı. Öğretmen rotasyonu 2017 yaz tatiline kaldı.

Öğretmen rotasyonu 2017 yılı yazına kaldı, öğretmene rotasyon yapılacak

Öğretmen rotasyonu 2017 yılı yazına kaldı, öğretmene rotasyon yapılacak

Öğretmene rotasyon uygulaması 2017 yılında yapılacak. Bu açıklama Milli Eğitim Bakanlığı tarafından defalarca dile getirildi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu başta olmak üzere MEB’in bürokratları MEB personeli için 2017 yılında rotasyon uygulanacağını sık sık dile getirmelerine rağmen yaklaşan referandum öncesi rotasyon askıya kaldırıldı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklamasından da bu anlaşıldı; rotasyon yapmayı istiyoruz ancak şartlar müsait değil!

“ŞU ANDA” YAPMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ

Bakan Yılmaz, öğretmen rotasyonu kaldırıldı açıklaması yapmadı ya da öğretmen rotasyonu 2017 yılında yapılmayacak açıklamasında da bulunmadı. Yılmaz’ın açıklamasında şu anda rotasyon yapılmasını düşünmedikleri ifadeleri yer alırken ogretmenlericin.com olarak aldığımız bilgiler ışığında “şu anda” kavramını açıklıyoruz. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra süren OHAL süresi halen devam ediyor, Olağanüstü Hal sürecinde tüm kurumlar belirli oranda her hususta dikkatli olmak durumundalar. OHAL içerisinde öğretmen rotasyonu yapmak istenmiyor. İkinci bir husus ise 16 Nisan 2017 tarihinde yapılması kesinleşen referandum süreci.

OHAL VE REFERANDUM

OHAL süresi ile referandum süreci Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen rotasyonu uygulanması için bir nevi engel, bu yüzden öğretmen rotasyonu da ertelendi. Yapılan açıklamalarda 2017’de öğretmen rotasyonu için kesin ifadeler yerini geciktiren ifadelere bıraktı. Bakan Yılmaz’dan sonra öğretmen rotasyonunu herhangi bir yetkili dile getirmedi. Bakanın açıklamasının da referandum ve OHAL bitiminden sonra değişeceğini düşünüyoruz.

kamu haberleri meb

2017 YAZ TATİLİNDE

Öğretmen rotasyonu ayrıntıları Milli Eğitim Bakanlığında hazır ve sürecin başlaması bekleniyor. Ana hatları ile belli olan öğretmen rotasyon uygulamasında bazı değişiklikler ve ayrıntılar ele alınacak. Tahmini olarak Mayıs ayı gibi tekrar gündeme getirilecek olan öğretmen rotasyonu da 2017 il dışı atama sonuçları sonrasında yapılacak.

İsmet Yılmaz
Öğretmene rotasyon uygulanmayacak

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

18 yorum

 1. Öğretmen rotasyonları ile ilgili haberleri takip etmeye çalışıyorum. ama son aylarda bu haberlerin buharlaştığı söylenebilir. Ne öğretmen sendikalarından nede diğer kurumlardan bir haber yok. Saygı değer sendikalar ve yetkililer. En kötü sistem sistemsizlikten iyidir. Öğretmen rotasyonu ile bir başlangıç yapıldı. Bu uygulamanın devam etmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Bir öğretmen bir okulda başarılı ise bu başarısını diğer okullardaki öğrencilerle de paylaşılmalı. Yada 5-10 yıldır mahrum bir okulda çalışan bir öğretmen şartları daha iyi olan bir okulda çalışabilmeli. Eğer mantık ben bu okulun normunun içine girdim beni kimse yerimden oynatamaz ise bu bir kul hakkıdır bu kul hakkınını gündeme getirmeyen sendiklarda ortakdır. Bilmem yanılıyormuyum.sitede konu ile ilgili haberleri bekliyoruz.

 2. Mecburi hizmetini yapanlara rotasyon uygulanmamalıdır. Kendi gölgesiyle bile kavga edenler tayin isteyip istedikleri yere gitsinler.Yıllarca aynı okulda görev yapmanın motivasyonla ne alakası var. Sanki başka okula gittiğimizde başka bir mesleği mı icra edeceğiz.Kimsenin düzenini bozmasınlar.

 3. Adalet için yapılmalı. Merkez okullarda bir türlü yer açılmıyor çünkü gelen gitmiyor.genç öğretmenler sıkıntı çekiyor. İdareciler bile aynı durumda.rotasyona EVET

 4. BAKANLIK DAHA NEYİ BEKLİYOR Kİ….ROTASYONDAN ETKİLENECEK ÖĞRETMENLERDEN BİRİ OLARAK DİYORUM Kİ, ROTASYON DERHAL UYGULANMALI…OKULLARDAKİ ÇOK YILLIK ÖĞRETMEN ANARŞİSİNE SON VERİLMELİ….BAKANLIK ROTASYONU GECİKTİREREK GÜVENİNİ ZEDELEMEKTEDİR….BU KONUDA SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN UYARILARINI BEKLİYORUZ.

 5. Arkadaşlar; ara sınıf okutan sınıf öğretmenlerine, 4.sınıfı mezun edene kadar rotasyona uğramama hakkı verilirse okul müdürlerinin yapacağı ayarlamalar sonucunda bu öğretmenler kolay kolay rotasyona uğrayamayacak.Branş öğretmeni arkadaşlar rotasyona uğramış,sınıf öğretmenlerinin keyfi bozulmamış olur.Rotasyon sınıf ve branş öğretmenlerine eşit olmalıdır.Saygılar…

 6. Rotasyon konusunda kesinlikle yapılmalı; Çalıştığım kurumda yerleşmiş bir Atalet yeni gelene de kültür olarak aşılanmakta ki bu durum verimi ve performansı düşürüyor…Zira bir şeyler yapmak için kolları sıvayan yeni gelen öğretmene o okuldaki yerleşik düzen; “Eski köye Yeni Adet Getirme; Biz Nelerini Gördük” gibisinden mahalle baskısını elle tutulur gözle görülür şekilde uyguluyorlar. Hem neden bu Rotasyon konusunda istemezuk der ki bir insan tebdili Mekanda Ferahlık vardır. Çalıştığım kurumda 4 yıldan fazla çalışmayan, tayin isteyip sürekli değişiklik yapan birisi olarak şunu belirtmek isterim ki; yeni ortamlar yeni yüzler yeni bir ortam gerçekten insanda çalışma azmini yeniliyor.

 7. Her değişikliğe karşı çıkanlar olabilir ancak 20 yıl aynı okulda çalışmış insanın veriminin düşeceğini de herkes kabul edecektir. Rotasyon bir an önce uygulanmalıdır. Teşekkür ederim

 8. Rotasyon sorunların çözümü değildir ve Bakanımızın beyanatı şu anda düşünmüyoruz demekle bu yılı kastediyor .Yaza kaldı diye yorumlamak yanlış .Öğretmeninin yanında olan Sayın Bakanımız heralde ne dediğini biliyor.Sürgüne hayır hic kimse bedel ödemeden zorunlu hizmetini yapmadan bulunduğu yere gelmedi .Biraz saygı ve empati lütfen

 9. SAYIN GENEL MÜDÜRÜM;
  KANUN 2015″ DE ÇIKTI.HALEN UYGULANMAMIŞ OLMASI HAYRET VERİCİ.PROJE OKULLARINDA BU UYGULANDI.NİYE BİZLER İÇİN DE UYGULANMIYOR.TEBDİLİ MEKANDA FERAHLIK VARDIR.ARTIK BU İŞİ UZATMADAN YÜRÜRLÜĞE KOYUNUZ.ROTASYONU İSTİYORUZ. ROOTASYONU İSTİYORUZ.
  SAYGILARIMLA.

  • Kesinlikle katılıyorum bir öğretmen olarak rotasyonu destekliyorum. Okullardaki durumu 20 yıldır aynı okulda bulunan öğretmenlerin saltanatını bilenler bilir.Rotasyon yönetmelikte olduğu gibi bir an önce uygulanmalıdır bu rotasyon a uğrayacaklar için de olumlu olacaktır.

 10. MEB şu ara referandumdan dolayı yalancı bir kuzu postuna bürünme peşinde.Tabiki de öğretmene rotasyon yapacaklar ama referandum geçinceye kadar yok deyip öğretmenleri avlama peşinde.buna av olacak öğretmenlere vah vah.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM