Öğretmen’den Cumhurbaşkanı Erdoğan portresi, 81 ilden tohum topladı

Altı aya yakın bir süre uğraştıkları portre çalışmasını bitiren öğretmen, Erdoğan için yaptığı bu portrenin anlamını ve yapım sürecini anlattı. Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde görev yapan Teknoloji Tasarım Öğretmeni, portrenin ömrünün en az 100 yıl olacağını belirtti.

Öğretmen’den Cumhurbaşkanı Erdoğan portresi, 81 ilden tohum topladı

Öğretmen’den Cumhurbaşkanı Erdoğan portresi, 81 ilden tohum topladı

Teknoloji Tasarım öğretmeni olan Tolga İletmiş arkadaşı ile birlikte başladığı Erdoğan portresini bitirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın portresini yapmak için uzun süre üzerinde çalıştığını belirten İletmiş, 81 ilden toplanan tohumlarla portrenin yapıldığı bilgisini verdi. Yapılan portrenin dayanıklılık süresi hakkında da bilgi veren öğretmen, özel olarak tohumlara uygulanan işlemden dolayı portrenin ömrünün 100 yıl olacağını açıkladı.

81 İLDEN GELEN TOHUMLARLA YAPILDI

Kocaeli’nde Teknoloji Tasarım öğretmeni olarak çalışan İletmiş 81 ilden topladığı tohumlarla birlikte yaptığı Erdoğan portresini basınla paylaştı. Kısa sürede yaptığı portreye büyük ilgi gösterildiğini açıklayan İletmiş, yaptığı Cumhurbaşkanının portresinde kullanılan tohumlar hakkında bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 81 ile yaptığı çalışmalardan esinlendiğini belirten İletmiş, Erdoğan’ın 81 il için yaptığı projeler ve çalışmalardan dolayı 81 ilden tohum temin ettiklerini açıkladı.

3 AYI TOHUM TEMİN ETMEK İÇİN

Kullanılan bakliyatların ve tohumların teminin de zorluk yaşamadıklarını da açıklayan öğretmen Tolga İletmiş, birkaç adet mercimek istediklerinde bir çuval mercimek gönderildiği anısını da paylaştı. 81 ilden her ile özgü tohumları temin ederek başladıkları projenin 6 ayda tamamlandığını da belirten İletmiş, tohumları temin etme ve tohumlara ulaşma sürelerinin yaklaşık 3 ay sürdüğünü belirtti.

Portre

Toplanan tohumların öğütülmesi, işlenmesi, kurutulması sürecinin ise 2 ay sürdüğünü belirten İletmiş, toplamda ise  6 aylık bir sürede portrenin tamamlandığını ifade etti. Yapılan işlemlerden dolayı portrenin 100 yıl bozulmadan korunabileceğini de açıklayan öğretmen Tolga İletmiş, yaptıkları bu uygulamanın Türkiye’de olmadığını, Dünya üzerinde ise çok nadir olabileceğini açıkladı.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM