Öğretmenin ücretlisi olmaz, Ağustos ayında atama olmalıdır!

Ankara Milletvekili Prof. Dr. Zühal Topçu eğitim sistemini sert bir dille eleştirerek iktidara yüklendi. Topçu konuşmasında özellikle öğretmen sorunlarına dikkat çekmeye çalıştı.

Öğretmenin ücretlisi olmaz, Ağustos ayında atama olmalıdır!

Öğretmenin ücretlisi olmaz, Ağustos ayında atama olmalıdır!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından Ağustos ayında atama olacak mı? sorusuna verilen cevap atama bekleyen binlerce öğretmenin moralini bozmuştu. Ağustos ayında atama olmayacak açıklamasının ardından hem Milli Eğitim Bakanı’na hem de bakanlık içerisinde çalıştırılan ücretli öğretmen durumuna tepki gösterilmeye devam ediliyor.

Prof. Dr. Zühal Topçu tarafından hazırlanan ve TBMM’ye sunularak görüşülen ‘öğretmenler ve eğitim sisteminin sorunlarına yönelik’ araştırma önergesi kapsamında Topçu söz aldı ve açıklamalarda bulundu.

72 BİN ÜCRETLİ ÖĞRETMEN VAR

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı olan ve aynı zamanda Ankara Milletvekili Prof. Dr. Zühal Topçu eğitim sistemini sert bir dille eleştirerek iktidara yüklendi. Topçu konuşmasında özellikle öğretmen sorunlarına dikkat çekmeye çalıştı.

Topçu şu anda MEB personeli olarak görev yapan 72 bin ücretli öğretmenin olduğunu ifade ederken, öğretmenin ücretlisi olmaz vurgusu yaptı. Ayrıca topçu Ağustos ayında öğretmen ataması olmalı açıklamasının altını çizdi.

14 YILDA 6 BAKAN DEĞİŞTİ

Topçu, 14 yıldır iktidarın aynı olmasına rağmen bu süreçte 6. Milli Eğitim Bakanı ataması yapıldığını belirtirken, bakanlar değiştikçe eğitim sisteminin de değiştiğini, eğitim sisteminde tutarlılık olmadığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Zühal Topçu, sınav sistemine dayalı eğitimin öğretmene, öğrenciye, veliye nefes aldırmadığını, sınav sisteminin ağırlığının azaltılacağı söylenmesine rağmen sınav ağırlıklı bir sistemin içerisinde bulunduklarını vurguladı.

ÖĞRETMEN MAAŞINI ALTIN HESABI İLE KIYASLAMA

TBMM’de konuşmasında öğretmen maaşını altın ile kıyaslayan Topçu şu örneği verdi;

Bir aylık öğretmenin maaşı ile 1930 yılında 97 adet küçük altın,

Bir aylık öğretmenin maaşı ile 2002 yılında 24 tane çeyrek altın,

Bir aylık öğretmenin maaşı ile 2016 yılında 14 tane çeyrek altın alınmaktadır.

Öğretmen maaşının ne derece yetersiz kaldığını belirten Topçu, öğretmenlerin maaşlarında iyileştirme yapılarak bir an önce öğretmenlere 3600 ek göstergenin verilmesi gerektiğini vurguladı.

MEB Personel, Personel MEB Haber
MEB Personel

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM