Öğretmenlere müzeler ücretsiz olacak müze eğitimi seçmeli ders oluyor

Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında “Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi İş Birliği Protokolü” imzalandı. Protokol imza töreninde öğretmenlere müzelerin ücretsiz olacağı bilgisi de verildi.

Öğretmenlere müzeler ücretsiz olacak müze eğitimi seçmeli ders oluyor

Öğretmenlere müzeler ücretsiz olacak müze eğitimi seçmeli ders oluyor

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katıldığı protokol töreninde iki bakanlık arasında “Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme” ve “Geleneksel Türk Sanatlarını Gelecek Nesillere Aktarma ve Yaşatma” alanlarında imzalar atıldı.

ÖĞRETMENLERE MÜZELER ÜCRETSİZ OLACAK

Törende yapılan açıklamada öğretmenlere müzelerin ücretsiz hale getirileceği belirtildi. 24 Kasım öğretmenler günü itibari ile öğretmenler artık müzelere ücretsiz giriş yapabilecek. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy öğretmenlerin 24 Kasım’dan itibaren müzeleri ücretsiz gezebileceğini açıklarken bakan Ersoy açıklamasında öğrencilere müzeleri sevdirmede en önemli etkenin öğretmenler olduğunu belirtti. Ersoy açıklamasında “Biz bakanlık olarak özür diliyoruz, Bakanlık olarak bugüne kadar atlamışız. 24 Kasım Öğretmen Günü’nden itibaren biz öğretmenlere bir hediye vermek istiyoruz. Gerekli alt yapı yazılımlarını düzelteceğiz ve o tarihten itibaren öğretmenlerimiz Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelere ücretsiz giriş yapabilecekler.” ifadelerine yer verdi.

Protokol imza töreni;

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy
Ziya Selçuk, Mehmet Nuri Ersoy

MEB; MÜZELER ÖĞRETMENLERİMİZE ÜCRETSİZ

Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesinden yapılan açıklamada “Öğretmenlerimizin müze ziyareti ücretsiz olacak” denildi. Bakanlık açıklamasında Müze Eğitiminin seçmeli dersler arasında yer alacağı da belirtildi. MEB’in açıklaması;

“Öğrencilerin staj ve beceri eğitimleri bu alanda kurulmuş atölyelerde ve gerçek üretim ortamlarında yapılması sağlanacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, okul eğitici ve yöneticilerinin hizmet içi ve işbaşı eğitimleri gerçekleştirilmesine destek verecek, öğrencilere burs verilmesini sağlayacak ve mezunların kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamına yönelik mevzuat çalışmalarını gerçekleştirecek. Ortaöğretimde Müze Eğitimi Protokol kapsamında, tüm ortaöğretim kurumlarına “Müze Eğitimi” seçmeli ders olarak konulacak. Dersin uygulamalarının müze ve ören yerlerinde yapılması sağlanacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı müze ve ören yerlerinde müze dersi uygulamalarının niteliğini artıracak şekilde uzman, materyal ve rehberlik desteği sağlayacak ve öğretmenlerin müze ve ören yerlerine ücretsiz girişlerini sağlayacak.”

Öğretmenlere müzeler ücretsiz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Bu Vücut Benim