Okul Laboratuvarını Hastanelere Açan Lise

Okul Laboratuvarını Hastanelere Açan Lise Abidinpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oldu, bir ilke imza attı. Uluslararası akreditasyon standartlarına kavuşturulan ve hastanelere hizmet vermeye başlayan TSE belgeli kalibrasyon laboratuvarına sahip lise, TÜRKAK´tan (Türk Akreditasyon Kurumu) akreditasyon belgesi alan ilk okul unvanını da elde etti. MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, Abidinpaşa Mesleki […]

Okul Laboratuvarını Hastanelere Açan Lise

Okul Laboratuvarını Hastanelere Açan Lise Abidinpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oldu, bir ilke imza attı.

Uluslararası akreditasyon standartlarına kavuşturulan ve hastanelere hizmet vermeye başlayan TSE belgeli kalibrasyon laboratuvarına sahip lise, TÜRKAK´tan (Türk Akreditasyon Kurumu) akreditasyon belgesi alan ilk okul unvanını da elde etti.

MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, Abidinpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nin, biyomedikal cihaz teknolojileri alanında sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda nitelikli elemanlar yetiştirmeyi amaçladığını söyledi.

Türkiye´deki 25 mesleki teknik lisede biyomedikal alanında eğitim verildiğini dile getiren Gülay, Ankara’daki Abidinpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nin Türkiye´de ve dünyada bir ilke imza atarak, biyomedikal cihazların test ve ölçümlerini yapan bir kalibrasyon laboratuvarını faaliyete geçirdiğini bildirdi.

Uluslararası akreditasyona sahip bu laboratuvar ile lise düzeyinde bir okulda uluslararası geçerliliği bulunan ölçüm işlemlerinin yapılabileceğine işaret eden Gülay, “Kalibrasyon ölçümünde son teknolojilerle donatılan laboratuvar, TÜRKAK´tan akreditasyon alarak dünya standartlarına kavuşmuş oldu. 3 bin 294 meslek lisesi arasında ilk kez hayata geçirdiğimiz bu uygulamayı diğer meslek liselerimizde de yaygınlaştırmayı planlıyoruz” diye konuştu

Kalibrasyon laboratuvarında neler var?

Kalibrasyon laboratuvarı, elektromanyetik gürültüyü engellemek için özel bir tür sacla kaplandı. Yerleri antistatik ve bakır karışımı bir malzemeyle kaplanan laboratuvara elektriksel ayrı topraklama ve binadan bağımsız iklimlendirme yapıldı. Kalibrasyon test cihazları için test odasının belli bir sıcaklıkta tutulduğu laboratuvarda özel cihazlarla nemlendirme de yapılabiliyor.

Okulun Resmi Sitesinden Başarıları;

Abidinpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Kalite yolculuğuna 1999 yılında başlayan okulumuz MEB Toplam Kalite Yönetimi ödül sürecinde ekip dalında; 3 ilçe birinciliği, 1 Ankara birinciliği, 1 Ankara üçüncülüğü, 1 Teşvik ödülü, kurum dalında ise 4 ilçe birinciliği, 1 Ankara üçüncülüğü, 2 Ankara ikinciliği, 1 Ankara birinciliği ve 2011 yılında Türkiye üçüncülüğü elde etmiştir. Okulumuz kalite yolculuğuna devam etmektedir. Okulumuz 2011 Proje Tabanlı Beceri Yarışmasında Ankara birincisi Bölge dördüncüsü olmuştur.

Öğretmenler İçin olarak bu başarıyı tebrik ederiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM