Okul müdürlerine kadro ihdas edecek planlamanın taslağı hazır

2023 eğitim vizyonu ile birlikte okul müdürlerinin ve eğitim kurumu yöneticilerinin durumları hakkında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklama yaptı.

Okul müdürlerine kadro ihdas edecek planlamanın taslağı hazır

Okul müdürlerine kadro ihdas edecek planlamanın taslağı hazır

Okul müdürlerinin yüksek lisans ve doktora yapanlar arasından belirleneceği yönünde son günlerde bazı kamu haber sitelerinde yer alan bilgiler tartışmalara neden olurken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 25.10.2018 tarihinde katıldığı AA Editör Masası programında okul müdürlerinin durumu da soruldu.

OKUL MÜDÜRLERİNE KADRO TAHSİSİ

2023 eğitim vizyonu belgesi doğrultusunda çıkacak olan öğretmenlik meslek kanunu içerisinde okul müdürlerinin yüksek lisans ve doktora yapanlar arasından seçilip seçilmeyeceği soruldu. Öğretmenlik Meslek Kanunu´na okul müdürlerinin yüksek lisans ve doktora yapmış olanlar arasından atanmasına ilişkin bir maddenin konulup konulmayacağına ilişkin gelen bu soru üzerine Bakan Selçuk okul müdürlerini ilgilendiren çok önemli açıklamalarda bulundu. “Okul müdürleriyle ilgili bir kadro ihdas etmeyi planlıyoruz” diyen Bakan Selçuk bu planlamanın taslak halinde hazır olduğunu vurguladı.

MECLİSE SEVK EDİLECEK

Okul müdürleriyle ilgili bir kadro ihdas etmeyi planlıyoruz, taslak kanunumuz şu anda hazır.” bilgisini veren Milli Eğitim Bakanı, okul müdürlerini ilgilendiren bu planlamanın çeşitli çalıştaylarla uzmanlarca tartışılması, farklı bakanlıklarla görüşülmesi, kamuda da tartışılması gerektiğini belirtti. Bakan Selçuk açıklamasında;

“Bu süreçler geçtikten sonra bunun Meclis´e sevk edilmesi lazım. Meclis´in takdirine kalmış.” dedi. Selçuk, profesyonel okul müdürleri konusunda şu değerlendirmelerde bulundu: “Okul müdürünün profesyonelliği şu anlama gelir; zaten Milli Eğitim´in içinde öğretmen olan, yönetici olan insanlar, belirli kriterleri karşılarlarsa ki bu bir sınav olabilir, bu birtakım yetkinlik kriterleri olabilir, bunları karşılarlarsa biz onları okul müdürü olarak atarız. Meslek Kanunu´na bağlı olarak da kadrosunu veririz, şimdiki gibi ikincil görev olarak yapmazlar okul müdürlüklerini, gerçekten yönetici olarak çalışırlar. Her sene de değerlendirilirler, okul gelişim planlaması ve modeli açısından ve onların gelişimine biz de katkı sağlarız. Sürecin bu şekilde ilerlemesini ümit ediyoruz.”

ifadelerine yer verirken önümüzdeki dönemlerde MEB yönetici atama sürecinde önemli değişiklikler yaşanacağını da şimdiden açıklamış oldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM