Okul öncesi yaz eğitimi başlıyor, MEB okulları bilgilendirdi

Milli Eğitim Bakanlığı yaz döneminde okul öncesi için eğitim verecek. Bakanlık eğitim kurumlarını bilgilendirdi.

Okul öncesi yaz eğitimi başlıyor, MEB okulları bilgilendirdi

Okul öncesi yaz eğitimi başlıyor, MEB okulları bilgilendirdi

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından 16.05.2019 tarihinde 9680935 sayılı ve Okul Öncesi Yaz Eğitimi konulu resmi yazı okullara gönderilirken yazın verilecek eğitim için gerekli planlamanın yapılması istendi.

YAZIN ANA SINIFI EĞİTİMİ VERİLECEK

Milli Eğitim Bakanlığı 26/07/2014 tarih ve 290742 sayıl Resmi Gazete’de yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği kapsamında ve 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda yazın okul öncesi eğitim verecek. MEB yaptığı açıklamada; “2023 Eğitim Vizyonunda okul öncesi 5 yaşın zorunlu eğitim kapsamına alınacağı ifade edilmiş, 2019 yıllık Cumhurbaşkanlığı programında ise ” önümüzdeki dönemde erken çocukluk eğitiminin 5 yaş için zorunlu olması sağlanacak” hedefine yer verilmiştir.” ifadelerine yer verirken ilgili yönetmeliğin “Okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak ve geliştirmek için fıkranın (b) bendinde belirtilen sayıda başvuru olması hâlinde; okul müdürlüğünce Okul Öncesi Eğitim Programı doğrultusunda, çocuklar için önem arz eden konuları kapsayan ve mülkî idare amirliklerince onaylanacak program çerçevesinde iki ayı geçmemek üzere yaz aylarında da eğitim yapılabilir. Yaz aylarında yapılan eğitime sadece okul öncesi eğitimden yararlanamayan çocuklar kaydedilir. Talebin fazla olması durumunda gelecek eğitim ve öğretim yılında ilkokula başlayacak çocuklara öncelik tanınır.“hükmü gereği okul öncesi eğitim kurumlarında yaz aylarında da eğitim yapılabileceğini vurguladı.

Yaz tatilinde okul öncesi eğitim ile ilgili resmi yazı;

Okul Öncesi Yaz Eğitimi
Okul Öncesi Yaz Eğitimi

İlgili resmi yazı kapsamında 2019-2020 eğitim öğretim yılında ilkokul 1.sınıfa başlayacak olan çocuklardan okul öncesi eğitim alamamış olanların okul bazında sayısının e-Okul sisteminde ” IOM01001R36″ numaralı “Bir Sonraki Yıl İlkokula Başlayacak Çocuklardan Okul Öncesi Eğitim Almamışların Listesi (Yaz Okulu Aday Liste)” adlı raporunda yayınlanmış olduğu belirtilirken milli eğitim müdürlüklerinin bu listeleri ilgili okullara göndererek yaz okulu açılmasını sağlayacakları ifade edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM