Okulların yeni başlama ve bitiş saatleri hakkında MEB’den açıklama

2017-2018 eğitim öğretim yılı 18 Eylül Pazartesi günü ders başı yapılarak başlıyor. 5 Eylül gününden itibaren Eylül ayı mesleki çalışmalarını yapan öğretmenler ile milyonlarca öğrenci ders başı yapıyor. Okulların giriş saatleri, ders saatleri ve okul çıkış saatleri hakkında yeni düzenleme geldi.

Okulların yeni başlama ve bitiş saatleri hakkında MEB’den açıklama

Okulların yeni başlama ve bitiş saatleri hakkında MEB’den açıklama

Okulların giriş ve çıkış saatleri değişti mi sorusu bugün en çok sorulan sorular arasında olurken, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan konu ile ilgili bir açıklama geldi. Yeni giriş ve çıkış saatleri hakkında yetkinin Valiliklere bırakıldığını ifade eden Milli Eğitim Bakanı, Valiliklerin okul saatleri konusunda en doğru kararı vereceklerini düşündüğünü belirtti.

OKUL SAATLERİNDE YETKİ VALİLİKLERDE

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından 08.09.2017 tarihli 13381884 sayılı Sene Başı İş ve İşlemler konulu resmi yazı tüm kurumlara gönderildi. Gönderilen yazıda 2017-2018 eğitim öğretim yılında kış saati uygulamasının olmayacağına değinilirken bu durumdan kaynaklı illerin coğrafi özellikleri, iklimleri gibi şartların dikkate alınarak illerin özelliklerine göre okula başlama ve okuldan çıkış saatlerinin belirlenmesi istenildi.

MEB Açıklama

İlk dersin başlama saatinin gün ışığından daha fazla yararlanmak adına Valilikler tarafından belirleneceği belirtilen resmi yazıda taşımalı öğrenciler, özel servisle taşınan öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmalarına müsaade edilmemesi istendi. Bugün Bakan İsmet Yılmaz tarafından yapılan açıklamada da kurumlara gönderilen resmi yazıya işaret edilerek Valiliklere yetki verildiği belirtildi. Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, okul saatleriyle ilgili, “Valilere yetki verildi. Vali ilindeki duruma göre karar verecek.” açıklamasında bulundu.

İKİLİ EĞİTİM YAPILAN OKULLAR

ogretmenlericin.com olarak bu uygulamanın tam gün eğitim yapılan okullarda çok değişiklik oluşturmayacağını ancak ikili eğitim yapılan okullarda ciddi değişikliklere yol açacağını düşünüyoruz. İstanbul gibi bir ilde sabahçı öğrencilerin derse geç girmeleri ve geç çıkmaları, öğlenci öğrencilerin de derse geç girip geç çıkmaları gibi bir silsileye yol açacak olup sabahçı öğrenciler için avantaj ancak öğlenci öğrenciler için dezavantaj oluşturacaktır. MEB tarafından yapılan açıklama ile birlikte Valilikler tarafından belirlenecek olan yeni okul saatleri umarız yararlı olur.

İSTANBUL VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

14 Eylül 2017 tarihinde İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada İstanbul’da okulların derse başlama saati bilgisine yer verildi.

İstanbul Okul Saatleri

Valilik tarafından yapılan açıklamaya göre 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında İstanbul’da ikili eğitim yapan anaokulu, ilkokul ve ortaokullarda eğitim öğretimin en erken sabah 08:00′ da başlaması kararı alınmıştır ifadesine yer verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM