Önümüzdeki Sene Yeni Bir Ders Geliyor, ‘Şehir Kültürü’

Önümüzdeki Sene Yeni Bir Ders Geliyor, ‘Şehir Kültürü’ Milli Eğitim Bakanı (MEB) Nabi Avcı, MARSEV tarafından düzenlenen Mardin Artuklu Üniversitesi programında önümüzdeki seneden başlayarak okullarda seçmeli olacak “şehir kültürü” dersleri verilmeye başlanacağını belirtti. Daha önceden de Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal tarafından yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı ile “şehir” dersi diye bir ders konulması üzerinde çalıştıklarını belirtmişti. Bakan […]

Önümüzdeki Sene Yeni Bir Ders Geliyor, ‘Şehir Kültürü’

Önümüzdeki Sene Yeni Bir Ders Geliyor, ‘Şehir Kültürü’

Milli Eğitim Bakanı (MEB) Nabi Avcı, MARSEV tarafından düzenlenen Mardin Artuklu Üniversitesi programında önümüzdeki seneden başlayarak okullarda seçmeli olacak “şehir kültürü” dersleri verilmeye başlanacağını belirtti.

Daha önceden de Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal tarafından yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı ile “şehir” dersi diye bir ders konulması üzerinde çalıştıklarını belirtmişti. Bakan Ünal açıklamasında her çocuğun kendi doğduğu şehri tanıması, öğrenmesi, benimsemesi ve sevmesi için bu dersi koymak istediklerini belirtmişti.

Ayrıntıları önümüzdeki günlerde göreceğiz, Öğretmenler İçin olarak sizlerle paylaşacağız.

Şehir Kültürü, Şehir Kimliği Nedir?

Şehir Kültürü veya Şehir Kimliği şehir  bünyesinde yaşayan insanlarca, ortak bir paydaya istinaden üretilen maddi veya manevi değerlerin oluşum sürecidir. Burada önemli olan kente dair bir bellek oluşumu ve üretilen kültürel çıktıların kentli insan vasıtasıyla anlamlanıyor oluşudur. Bir başka görüşe göre ise kent kültürü, gelenek ve görenekleri farklı, değişik kültürlerden gelen kişilerin, bireysel hak ve sorumluluklarının bilincine vararak, yaşadıkları kente özgün görgü ve nezaket kuralları çerçevesinde bir arada yaşama kültürüdür. Kent kültürünü en çok etkileyen faktörlerin başında o kentin fiziksel, sosyo-ekonomik, kültürel ve tarihsel özellikleri gelmektedir.

Şehir kimliğini kavramı aynı zamanda o kentte ikamet edenlerin yaşadıkları yere yükledikleri anlamlandırma ve değerler kümesi olarak de nitelendirilebilir. Örnek vermek gerekirse Vatikan şehri bir din kenti iken, New York şehri Özgürlük Heykeli ve gökdelenlerle özdeşleştirilir; Paris denince kültür şehri ve Eyfel Kulesi, İstanbul denilince Ayasofya veSultanahmet Camii akla gelmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM