DOLAR 5,7396
EURO 6,3254
ALTIN 279,9
BIST 100.237
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

Ortaöğretime Geçiş Yönergesi yayınlandı, MEB liselere geçiş yönergesi

TEOG sonrasında hayata geçirilecek yeni sistemle ilgili yönerge hazırlandı ve yayınlandı. Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretime Geçiş Yönergesi kapsamında Bakanlık detayları paylaştı.

Ortaöğretime Geçiş Yönergesi yayınlandı, MEB liselere geçiş yönergesi
27.03.2018
A+
A-

Ortaöğretime Geçiş Yönergesi yayınlandı, MEB liselere geçiş yönergesi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Ortaöğretim kurumlarına resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve geçici eğitim merkezlerini (GEM) bitiren öğrencilerin adrese dayalı ikametgah kapsamında kayıt alanı, bilgi, beceri ve yetenekleri doğrultusunda sınavlı veya sınavsız olarak yerleştirilecek bilgisine yer verildi.

LİSELERE GEÇİŞ YÖNERGESİ

Millî Eğitim Bakanlığı merakla beklenen yeni sistemin yönergesini hazırladı. Resmi ve özel ortaöğretim kurumlarına geçiş işlemleri ile ilgili usul ve esasları düzenleyen yönerge yayınlandı. bakanlık tarafından yapılan açıklama içerisinden 8. sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına yerleştirilmesi amacıyla Bakanlıkça merkezi sınav yapılacağı belirtildi. İlgili liselere merkezi sınav puanıyla (MSP) öğrenci yerleştirileceği açıklandı.

SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN LİSELER

Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları merkezi sınavla öğrenci alacak. Bu liselerin ve programların dışında ortaöğretim kayıt alanı ve kılavuzla belirlenen usul ve esaslara göre öğrenci alan ortaöğretim kurumları sınavsız öğrenci alacak.

MERKEZİ SINAV İKİ BÖLÜM OLACAK

Ortaöğretime Geçiş Uygulaması kapsamında merkezi sınav, sözel ve sayısal olmak üzere iki bölümden oluşacak. Sözel bölümde, Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil; sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri alanlarından sorular yer alacak. Sınav aynı gün içerisinde iki oturum halinde uygulanacak. Sınav tarihi, yeri, uygulanması ve diğer hususlar her yıl Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanacak kılavuzda belirtilecek. Sınav soruları, 8. sınıf Türkçe, matematik, fen bilimleri, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ve yabancı dil derslerinin öğretim programlarında belirlenen kazanımlar esas alınarak öğrencinin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç becerileri ve benzeri becerilerini ölçecek nitelikte hazırlanacak.

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretime Geçiş Yönergesi için TIKLAYINIZ

YORUMLAR
  1. KERİM dedi ki:

    egitim sistemi çok … güzel bayıldım. ………………………………………………………….

  2. KERİM dedi ki:

    ben hiç beğenmedim lütfen değiştirin hayatımın karamasını istemiyorum

  3. KERİM dedi ki:

    çok saçma hiç beğenmedim