Ortaöğretime Geçiş Yönergesi yayınlandı, MEB liselere geçiş yönergesi

TEOG sonrasında hayata geçirilecek yeni sistemle ilgili yönerge hazırlandı ve yayınlandı. Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretime Geçiş Yönergesi kapsamında Bakanlık detayları paylaştı.

Ortaöğretime Geçiş Yönergesi yayınlandı, MEB liselere geçiş yönergesi

Ortaöğretime Geçiş Yönergesi yayınlandı, MEB liselere geçiş yönergesi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Ortaöğretim kurumlarına resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve geçici eğitim merkezlerini (GEM) bitiren öğrencilerin adrese dayalı ikametgah kapsamında kayıt alanı, bilgi, beceri ve yetenekleri doğrultusunda sınavlı veya sınavsız olarak yerleştirilecek bilgisine yer verildi.

LİSELERE GEÇİŞ YÖNERGESİ

Millî Eğitim Bakanlığı merakla beklenen yeni sistemin yönergesini hazırladı. Resmi ve özel ortaöğretim kurumlarına geçiş işlemleri ile ilgili usul ve esasları düzenleyen yönerge yayınlandı. bakanlık tarafından yapılan açıklama içerisinden 8. sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına yerleştirilmesi amacıyla Bakanlıkça merkezi sınav yapılacağı belirtildi. İlgili liselere merkezi sınav puanıyla (MSP) öğrenci yerleştirileceği açıklandı.

SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN LİSELER

Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları merkezi sınavla öğrenci alacak. Bu liselerin ve programların dışında ortaöğretim kayıt alanı ve kılavuzla belirlenen usul ve esaslara göre öğrenci alan ortaöğretim kurumları sınavsız öğrenci alacak.

MERKEZİ SINAV İKİ BÖLÜM OLACAK

Ortaöğretime Geçiş Uygulaması kapsamında merkezi sınav, sözel ve sayısal olmak üzere iki bölümden oluşacak. Sözel bölümde, Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil; sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri alanlarından sorular yer alacak. Sınav aynı gün içerisinde iki oturum halinde uygulanacak. Sınav tarihi, yeri, uygulanması ve diğer hususlar her yıl Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanacak kılavuzda belirtilecek. Sınav soruları, 8. sınıf Türkçe, matematik, fen bilimleri, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ve yabancı dil derslerinin öğretim programlarında belirlenen kazanımlar esas alınarak öğrencinin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç becerileri ve benzeri becerilerini ölçecek nitelikte hazırlanacak.

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretime Geçiş Yönergesi için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM