PISA Direktöründen çocuklara kodlama öğretilmesi ile ilgili açıklama

PISA direktörü Andreas Schleicher çocuklara öğretilen kodlama ile ilgili çok tartışılacak açıklamalarda bulundu.

PISA Direktöründen çocuklara kodlama öğretilmesi ile ilgili açıklama

PISA Direktöründen çocuklara kodlama öğretilmesi ile ilgili açıklama

Tüm dünyada en popüler beceriler arasında yer alan kodlama ile ilgili çok tartışılacak bir açıklama geldi. PISA direktörü Andreas Schleicher yaptığı açıklamada çocuklara kodlama öğretmenin zaman kaybı olduğunu ifade etti.

“KODLAMA ZAMAN KAYBI”

OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) eğitim direktörü olan
Schleicher, kodlamanın modasının yakın zamanda geçeceğini açıklarken çocuklara kod yazmayı öğretmenin bir zaman kaybı olduğunu vurguladı.

EĞİTİME DAHİL EDİLMEMELİ

telegraph.co.uk sitesinden eğitim editörü Camilla Turner’in haberine göre
Andreas Schleicher kodlama ile ilgili yaptığı açıklamada kodlamanın bir teknik olduğunu ifade ederken bu tekniğin eğitime dahil edilmemesi gerektiğini savundu.

“Kodlama şu anda üç yaşındaki çocuklara bile öğretiliyor ancak bu çocuklar okuldan mezun olduklarında size ‘Kodlama neydi acaba?’ diye soracaklar. Kodlama yakın bir zamanda işe yaramaz bir beceri haline gelmiş olacak.”

açıklamasında bulunan PISA Direktörü Andreas Schleicher kodlama ve trigonometri karşılaştırması yaptı. “Trigonometri örğetiminde olduğu gibi kodlamada da aynı ikileme düşeceğiz.” diyen Schleicher “Bu tür şeyler hakkında daha iyi bir denge kurmamız gerektiğini düşünüyorum. Bugüne özel bir tekniği öğretmek yerine veri bilimi ya da sayısal düşünmeyi öğretmeyi tercih ederim.” açıklamasında bulundu.

KODLAMA ÖNEMLİ Mİ?

Çocuklarda kodlama
Kodlama

Fransa’nın Paris kentinde düzenlenen Dünya Eğitim İnovasyonu Zirvesi’nde (World Innovation Summit for Education) konuşma yapan Schleicher, kodlamaya verilen önemin eğitimdeki daha geniş kapsamlı bir problemin parçası olduğunu ifade etti. Schleicher açıklamasının devamında “Her gün, şu an için çok önemli olduğunu düşündüğümüz bir fikir ortaya çıkıyor, ama geleceğin farklı olacağını düşünmüyoruz.” derken “Trigonometri bu duruma güzel bir örnek. Bir matematikçiye trigonometrinin matematiğin temeli olup olmadığınız sorduğunuzda size, ‘Hayır, sadece özel bir uygulama,’ cevabını verir. Yani, uzun süre müfredatta kalmasının tek sebebi tarihsel bağlamda bir yerinin olması.” dedi.

telegraph.co.uk/education/2019/02/21/teaching-children-coding-waste-time-oecd-chief-says/

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Bu denli saçma bir yaklaşım olamaz. TEKNOLOJİ ÇAĞINDA YAŞARKEN TÜM TOPLUMLAR TEKNOLOJİ ÜRETEREK PARA KAZANIRKEN… Bu nasıl bir açıklama bu nasıl bir yaklaşım anlamak mümkün değil.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM