PISA sonucunun faturası öğretmene kesildi. Performans sistemi kesinleşti

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğretmenlere performans sisteminin getireceğini ve aktif bir şekilde uygulanacağını belirtti. Öğretmen akademisi yürürlüğe girecek, öğretmenin hizmet içi eğitim faaliyetine ağırlık verilecek.

PISA sonucunun faturası öğretmene kesildi. Performans sistemi kesinleşti

PISA sonucunun faturası öğretmene kesildi. Performans sistemi kesinleşti

Geçtiğimiz günlerde OECD tarafından açıklanan PISA sonuçları eğitimde gerilerde olduğumuz izlenimini ortaya çıkarmıştı. 70 ülke arasında üç alanda sonlarda yer almamıza yapılan yorumlar Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ı rahatsız etti ve Yılmaz bu açıklamalara, haberlere tepki gösterdi. Milli Eğitim Bakanı katıldığı programdan sonra gazetecilerin ve katılımcıların sorularını yanıtladı.

PISA SONUÇLARI KRİTER OLMAMALI

Bakan İsmet Yılmaz PISA sonuçlarının değerlendirmesini yaparken, bir ülkenin eğitim sisteminin verimliliğini, başarısını PISA ile ölçmenin doğru olamayacağı konusunda açıklamalarda bulundu. Yılmaz, Vietnam ABD kıyaslaması da yaptı. PISA verilerine göre bazı alanlarda Vietnam’ın ABD’den önde olduğunu belirten Bakan, bu tabloya göre Vietnam’ın eğitim sisteminin ABD’den iyi olduğunu söylemenin doğru olamayacağı kadar Türkiye’nin de PISA sonuçlarına göre eğitim sisteminin kötü olduğunun söylenemeyeceği vurgusunu yaptı.

FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİ

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, Finlandiya eğitim sisteminin her ortamda örnek olarak gösterildiğine işaret ederek, PISA sonuçlarına bakıldığında Finlandiya’nın sürekli notunun düştüğünü belirtti.

MEB’DE YAPILACAK REFORMLAR

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz PISA sonuçlarını değerlendirdikten sonra eğitimde yapılacak reformlar hakkında bilgi verdi. Öğretmenlerin performansını, verimliliğini ölçmek adına öğretmen performans sisteminin uygulanacağını belirten Yılmaz, öğretmenlerin gerek performans sistemini ölçerek gerekse de öğretmenlerin hizmet içi eğitime katılımlarını arttırarak reformlara devam edileceğini belirtti.

PERFORMANS SİSTEMİ, HİZMET İÇİ EĞİTİM, ÖĞRETMEN AKADEMİSİ

Bakanın açıklamasından Öğretmenler İçin olarak anladığımız MEB personelleri için önümüzdeki dönemlerde uygulamaya geçirilecek üç uygulama gözüküyor. MEB öğretmenler için öğretmen akademisini hayata geçirecek. Bu son dönemlerde sık sık ifade edilmeye başlandı. Öğretmen akademisi nedir? Sorusunun cevabını şu anda kesin bir şekilde cevaplandırmak imkansız. Ancak MEB öğretmen akademisi ile öğretmenlerin hizmet içi eğitim kurslarını, hizmet içi eğitim faaliyetlerini arttıracak. Aynı zamanda öğretmen akademisi ile öğretmenlere yüksek lisans düzeyinde eğitimler verilecek.

MEB geçtiğimiz yıl sene sonunda okul müdürleri tarafından öğretmenlere verilen performans notu uygulamasını daha da genişletecek. Öğretmenleri ciddi olarak bir eğitimden geçirmeyi hedefleyen Bakanlık bu konuda öğretmenlere yönelik yaptırımlar da uygulayabilir. Her defasında yetkililerin ağzından öğretmen verimliliği, öğretmen performansı açıklamalarını duyar olduk. Öğretmenler İçin önümüzdeki günlerde bakalım neler olacak.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Siz sade öğretmenle uğraşın eğitimi bitirenler sanki öğretmenler kendinizde hiç suç yok siz zaten bu ülkeyi 15 yıldır yönettinizmi yönetmediniz mmi anlaşılamıyor.Eğitimi bilimsellikten çıkartıp medreseleştirdiniz,öğretmenlerle liyakatı değil kendi kıstaslarınızı aradınız,öğrenciyi veliyi kral yaptınız,sürekli öğretmenlerle oynadınız,müfredatı nasıl kimle yaptınız belli değil,okulların statülerini bozdunuz,anadolu ,fen liselerini bitirecek adımları attınız,öğretmenlere çırak maaşını vermekte bir sıkıntı duymadınız,hiç bir zaman öğretmene destek vermediniz.Şimdide performansirotasyon bunla uğraşıyorsunuz,sizin amacınız belli de hiç olmazsa başarısızlığınızın siyasi sorumluluğunu kabul edin

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM