Profesyonel eğitim yöneticiliği hakkında MEB resmi açıklama yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı 10.08.2018 tarihinde profesyonel yöneticilik ile ilgili açıklama yaptı. Bakanlık basında yer alan haberlerin asılsız olduğuna dikkat çekerken iktisat ve işletme mezunlarının okul yöneticisi olacağı yönündeki bilgileri de yalanladı.

Profesyonel eğitim yöneticiliği hakkında MEB resmi açıklama yaptı

Profesyonel eğitim yöneticiliği hakkında MEB resmi açıklama yaptı

Milli Eğitim Bakanlığının 100 günlük eylem planı içerisinde yer alan “profesyonel yöneticiliğe geçiş” süreci ile ilgili geçtiğimiz günlerde bazı basın organları ile kamu haber sitelerinde “yöneticiler işletme ve iktisat mezunları arasından belirlenecek” iddiaları yer almış öğretmenler bu duruma tepki göstermişti.

PROFESYONEL YÖNETİCİLER

ogretmenlericin.com olarak Profesyonel eğitim yöneticiliği nedir yazımızda geçmişten itibaren gündeme zaman zaman gelen profesyonel yöneticilik hususuna değinmiştik. Sonrasında Yeni Şafak Gazetesinde yer alan bir haberde “yöneticilerin iktisat ve işletme mezunlarından” belirleneceği gündemde büyük yer edinmişti. Milli Eğitim Bakanlığı konuyla ilgili resmi açıklama yaparak söylentilere de son noktayı koymuş oldu.

MEB’DEN PROFESYONEL YÖNETİCİLİK AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından profesyonel eğitim yöneticiliği hakkında yapılan açıklama;

Son günlerde bazı basın yayın organlarında, “profesyonel yöneticilik” kavramı üzerine çıkan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Eğitim biliminde kullanıldığı şekliyle “profesyonel yöneticilik” okul yönetiminde görev alan eğitim kökenli yöneticilerin yöneticilikte uzmanlaşması anlamına gelmektedir. Benzer şekilde profesyonel yöneticilik herhangi bir branştaki bir öğretmenin kendi alanında lisansüstü eğitim dâhil, uzmanlaşması anlamını taşımaktadır. Bu bağlamda kamuoyunda okul yöneticilerinin işletme ve iktisat mezunları arasından seçileceği ve okul müdürlerinin tamamının değiştirileceği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Profesyonel yöneticilik ile ilgili aşağıdaki yazılara da bakabilirsiniz;
Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Yönetici atamaları sonucu atanan ve kararnamesi çıkan biri iptal edebilir mi? Cevap verirseniz çok sevinirim admin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM