Referandumdan sonra öğretmenlere performans sistemi uygulanacak

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek; öğretmenleri yeniden eğitmeli, öğretmenlerin performanslarını ölçmeliyiz. Çünkü Türkiye Dördüncü Sanayi Devrimine ancak nitelikli insanla hazır olabilir, nitelikli insanlarla birlikte sanayi devrimini gerçekleştirebiliriz. ifadelerini kullandı. Eğitim sisteminde görüldüğü üzere büyük değişikliklere gidileceğe benziyor. Eğitim reformunda ise merkezde öğretmen olacak ve öğretmenlerin yeniden eğitimlere alınacağı, öğretmenlere ciddi yaptırımları olan performans sisteminin hayata geçirileceği Mehmet Şimşek tarafından dile getirildi.

Referandumdan sonra öğretmenlere performans sistemi uygulanacak

Referandumdan sonra öğretmenlere performans sistemi uygulanacak

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek referandum sonrasında eğitimde önemli değişiklikler yapılacağını açıkladı. Eğitimde yapılması gereken reformlardan bahseden Şimşek, öğretmenlerin geniş ve ayrıntılı bir performanstan geçirileceğini vurguladı ve öğretmenlerin yeniden eğitimlere alınacağını ifade etti. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek 16 Nisan’da gerçekleşecek olan Anayasa ve Başkanlık referandumundan sonra öncelikli hedeflerinin eğitimde yapılacak değişiklikler ve reformlar olacağını vurguladı. Eğitim sisteminde yapılacak köklü ve kalıcı değişikliklerde öğretmenlerin yeniden eğitileceğini, öğretmenlere performans sistemi ile öğretmenlerin performanslarının ölçüleceğini ve öğretmenlerin konumlarının güçlendirileceğini açıkladı.

ÖĞRETMENLER YENİDEN EĞİTİLECEK

Referandumdan sonra kamuda çeşitli reformlar yapılacağını belirten Şimşek, önceliklerinin eğitim olduğunu açıkladı. Ülkedeki vergi gelirlerinde en büyük harcamaların eğitime yapıldığının altını çizen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 600 bin öğretmen ataması yapmalarına, 300 bin derslik yapmalarına rağmen eğitimin niteliğinin artmadığını ifade etti. Okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesi ve tüm ülkede tam gün eğitime geçilmesinin eğitimde yapılan önemli uygulamalar olacağını açıklayan Şimşek, tüm öğrencilerin beşinci sınıftan itibaren hazırlık okuması gerektiğini belirtirken öğretmenlerin yeniden eğitilmesi ve performanslarının ölçülmesi yönünde değişiklikler yapılacağını açıkladı.

ÖĞRETMENLERE PERFORMANS SİSTEMİ

ogretmenlericin.com olarak Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamaların sendikalar başta olmak üzere tüm eğitim paydaşları tarafından ciddi olarak değerlendirilmesi gerektiği görüşündeyiz. 900 bine yakın MEB personeli ve binlerce öğrenciyi direkt ilgilendiren eğitim reformlarının gerek eğitimimiz gerekse de öğretmenlerimiz için yararlı olması gerekmektedir. Öğretmenlerin görüşü alınmadan ve tepeden inme değişiklikler bu zamana kadar olduğu gibi öğretmenlerin verimini arttırmaya yönelik olamayacaktır.

ÖZLÜK HAKLARI VE MALİ HAKLAR

Eğitim sistemi içerisinde öğretmenin performansı sağlıklı olarak ölçülemez. Öğretmen diğer meslek dalları gibi anında ürün çıkartan bir meslek değildir. Öğretmenin verdiği eğitimin ölçülmesi kısa vadede mümkün olmayabilir. Eğitim sisteminde yapılan tüm değişiklikler ve eğitim reformlarından önce öğretmenlerin özlük hakları, atama hakları ve mali hakları düzenlenmelidir. Okulların donanımsal ve hizmet alımı konularında tüm eksiklikleri giderilmelidir.

ÖĞRENCİ VELİ ÖĞRETMEN İDARECİ

Liyakata dayalı bir idareci atama sistemi getirilmelidir. Sendikaların yandaş tuttuğu ve kayırmacılıkla yapılan idareci atamaları sonucu okullardaki sorunlar ortadadır. Velilerin öğretmenler üzerinde kurdukları baskı, öğretmenin öğrenci karşısında kaybettiği otorite yapılan düzenlemelerle alakalıdır. MEB’in bu konuda ciddi adım atması gerekmektedir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

6 yorum

 1. Siyaset denen olgunun, ülkenin her kurumuna tesir ettiği, özellikle Milli Eğitim camiasının bu sebeple yozlaştığı bir gerçekken, verilen kararlarda siyasi tercihlerin öncelikli olduğu, dolayısıyla liyakat ve objektif değerlendirmenin mümkün olmadığı bu kokuşmuş ortamda, Performans Sisteminin etkin olabilmesi, müdür, veli vb. kişilerin değerlendirmesine bırakılamaz.
  Çağdaş, bilimsel ve akılcı bir anlayış bu ülkede hakim olmadıkça bunlar boş işler. Önce siyasilerin, kendi performanslarını ölçmeleri ve yukarıda saydığım ilkelerle hareket etmeyi düstur edinmeleri lazım.

 2. performans sistemi gelecekse performans notunu veren kişilere güvenilmelidir not verenler tekrar sorgulanmamalıdır baskı altına alınmamalıdır. aksi durumda sağlıklı bir durum ortaya çıkmaz. notlar performansa göre değil yapılan baskıya göre ortaya çıkacaktır.

 3. Bi zahmet işin mutfağında olan öğretmenlere eğitimdeki sorunlar ve çözüm önerileri konulu bir anket yapın ortaya çıkan sonuçlarda göreceksinizki öğretmenler sorunları ve çözüm yollarını daha iyi biliyor. Zorunlu eğitim kalsın sınıfta kalma gelsin mesleki yönlendirme yapılsın bak o zaman başarı nasıl artar Okullarda eba var akıllı tahta var internet yok. ….

 4. SAYIN BAKANIM;
  ÖĞRETMENLERDE PERFORMANSA DAYALI BİR SINAV YAPSANIZ.KÜÇÜK DİLİNİZİ YUTARSINIZ.
  PERFORMANSTA TEK SEÇİCİ SINAV OLMALIDIR.ÖBÜR TÜRLÜ HEM VELİ HEM İDACECİ KOLLAYICI OLACAKTIR.SINAV SONUNDA ORTAYA ÇIKAN TABLO SİZİ ÜZECEĞİ KANAATİNDEYİM. BUNUN YANI SIRA ÇOK ÇOK İYİ KENDİNİ YETİŞTİRMİŞ, BAŞARALI ÖĞRETMENLERİMİZİN DE OLDUĞUNU UNUTMAYALIM.İYİ İLE KÖTÜ BİRBİRİNDEN AYRILMALIDIR.DÜŞÜNCELERİNİZE TAMAMEN KATILIYORUM.ANCAK HAVADA KALMAMALI.
  İYİ GÜNLER DİLEKLERİMLE.

  • Biz 2017 de hala meselenin ilgisiz alanlarında çare arama beceriksizliğini gösteriyoruz. Lütfen birileri sayın bakana bu ülkede zorunlu eğitim gibi bir saçmalığın olduğunu. En düşük zeka seviyesindeki insanların bile prof olabileceğine inanan bir sistem var. Okuma yazma bilmeyenler lise bitiriyor başka lafa gerek yok

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM