Sabah gazetesi yazarı Şeref Oğuz’dan öğretmenlere ağır eleştiri!

Son dönemde eğitim sisteminde yaşanan değişikliklerin kamuoyunda yankısı devam ederken bazı köşe yazarları ve gazetecilerde öğretmenleri eleştirmeyi kendilerine görev edinmişler.

Sabah gazetesi yazarı Şeref Oğuz’dan öğretmenlere ağır eleştiri!

Sabah gazetesi yazarı Şeref Oğuz’dan öğretmenlere ağır eleştiri!

Öğretmenler son dönemde çok fazla eleştirilmeye başlandı. Son eleştiri de Sabah gazetesi yazarı Şeref Oğuz’dan geldi. Oğuz yazdığı yazıda şu anda görev yapan öğretmenlerin Cumhuriyet tarihinin en gevşek öğretmenleri olarak haddini aşan açıklamalarda bulundu. ogretmenlericin.com olarak Şeref Oğuz’un yazdığı yazıda sarffettiği cümleleri kınıyoruz ve öğretmenlere özür borçlu olduğunu vurguluyoruz.

EN GEVŞEK ÖĞRETMEN NESLİ

Kurmay Öğretmen başlıklı köşe yazısında öğretmen akademisi kurulması gerektiğini belirten Oğuz, öğretmen akademisi kurulması ile birlikte öğretmen niteliklerinin daha da artacağını ifade eden Şeref Oğuz Bakan Mehmet Şimşek tarafından da dile getirilen Öğretmen Akademisi uygulamasının hayata geçirilmesini desteklediğine değindi.

Şeref Oğuz yazısında “Cumhuriyet tarihimizin en gevşek öğretmen nesline çocuklarımızın istikbali teslim durumdadır.” ifadesine yer verirken şu anda görev yapan öğretmenleri haddini aşan şekilde eleştirmiştir. Eğitim alanında orta vadeli programlardan ziyade uzun vadeli programların hayata geçirilmesi gerektiğinin önemli olduğuna değinen Oğuz kurulacak olan Öğretmen Akademisi ile birlikte öğretmenlerin  meslek içi eğitimden geçireleceğini belirtti.

KURMAY ÖĞRETMEN

Öğretmen akademisini Harp akademisi ve polis akademisi ile ilişkilendiren Oğuz, öğretmen akademisi ile birlikte üstün niteliklere sahip, daha donanımlı öğretmenler yetiştirileceğini açıkladı. Öğretmen akademisi uygulamasının 15 Temmuz nedeni ile hayata geçirilemediğini belirten Şeref Oğuz kurmay öğretmen tabirini kendisinin önerdiğini vurguladı.

AKILLI TAHTA DEĞİL AKILLI ÖĞRETMEN

Yazısında öğretmenleri eleştirmeyi sürdüren Oğuz mevcut öğretmenlerin niteliklerinin çağın ihtiyaçlarının çok gerisinde kaldığını belirtirken kamu okulları ile birlikte özel okulların da geride kaldığını açıkladı. Özel okul fiyatlarına da değinen Oğuz  “sanırsın fiziğe Einstein, matematiğe Cahit Arf, felsefeye Aristo, din dersine Gazali giriyor.” ifadesini kullandı.

Öğretmenlere dair sınav sonuçlarının gelecek nesiller için tehlikeli olduğunu açıklayan Oğuz, akıllı tahta olmaz akıllı öğretmen olur dedi. Şeref Oğuz açıklamasının sonunda şu ifadelere yer verdi; Kamunun öğretmen alımlarında kullandığı sınavda adaylara, okutmaya talip oldukları alana dair 50 soru soruluyor ve sonuç, tabloda… Yorumu size bırakıp diyorum ki, işte, tam da bu yüzden Öğretmen Akademisi ve mezunu Kurmay Öğretmen…

Kurmay Öğretmen

Sabah Gazetesi yazarı Şeref Oğuz’un öğretmenlerden özür dilemesini bekliyoruz!

İlgili yazıyı okumak için;

http://www.sabah.com.tr/yazarlar/oguz/2017/09/28/kurmay-ogretmen

Sosyal Medyada Paylaşın:

13 yorum

 1. Sayin medya çalışanı bunca yıldır toplumun ve özellikle gençlerle çocukların daha sonra da ailelerin ahlakını bozmakla uğraşan bir caminin içinde olan sizsiniz.Bunca televizyon, medya, sosyal medya arasında çürümeye başlayan çocukları ve gençleri hatta ailelerini kurtarıpta uyandıran tek meslek öğretmenler olduğu için bu kadar uğrastiniz öğretmenler. Yazıklar olsun.

 2. Bir yazar öğretmenler hakkında bir yorum yapmış.. Bakıyorum hiç üzerine alınan yok.. Yazara hakaret bile var.. Eleştiriyi öğretmenlerimize genellemek doğru olmasa da ben çok uzun süredir idealist bir öğretmene rastlamadım. Ben de öğretmenim, Allah aşkına gerçekten öğretmenlik mesleği için gerçek manada sorumluluk alıyor muyuz.. Herseý mış gibi.. Yazar iki kurmay ve akademi kavramlarını kullanarak eğitim sorunlarını çözebilecek bir yazı yazdığını sanmış olabilir.. Eğitimle alakası olmadığı belli.. Ama öğretmenlerimiz alınmasın lütfen!! Öğretmenler hakkındaki yargıdi büyük oranda gerçek.. Kimse üç maymunu oynamasın.. En az basıl çalışırım sürekli bunun hesabında öğretmenlerin büyük bir bölümü.. Çok güzel işler yapan öğretmenlerimi saygı ve sevgiyle anıyor bu ithamdan tenzih ediyorum..

 3. Diyelim ki öğretmenlerde istediğiniz maharetleri göremiyorsunuz. Peki öğretmen yetiştiren fakülteler bunları verdi de öğrermenler mi almadı. Kaybettiğiniz iğneyi kaybettiğiniz yerde aramazsanız bulamazsınız.

 4. Gevşek öğretmen mi! Teneffüslerde dahi oturamayan, 30-40 kişilik sınıflarda mevcut müfredatı yetiştirmeye çalışan, öğretimin yanısıra öğrencilerine ahlak, edep, adab-ı muaşeret eğitimleri vermeye çalışan, velilerin gönlünü hoş tutmaya çalışan, canla başla çalışan biz öğretmenlere bu tabirin uygun görülmesinin doğru bulunur yanı yoktur. Öğretmen akademisi fikri taktir edilebilir; ancak davranışçı yaklaşıma göre öğretmenleri eleştirmek doğru bir yaklaşım değildir. Ayrıca öğretmenleri eleştiren bir görüş var ise bunun arkasında üniversite eğitimleri de sorgulanmalıdır. Buradan hareketle üniversite eğitim fakültesi eğitimlerinde yapılandırılmaya gidilmelidir.

 5. SAYIN ŞEREF OĞUZ BEY,ÖNCELİKLE SİZİ MUHABBETLE SELAMLIYORUM.SİZİN YAZINIZA NASIL YORUM YAPACAĞIMI,DAHA DOĞRUSU HANGİ KİMLİĞİMLE YORUM YAPACAĞIMI BİLEMEDİĞİMDEN DOLAYI ŞİMDİDEN HERKESTEN AF DİLİYORUM.BEN 16,5 YILLIK İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ İDİM.ŞİMDİ İSE BİR İNŞAAT ŞİRKETİNDE VASIFISZ BİR MUHASEBECİ,ŞOFÖR,POMPACI VE OFİS ALIŞVERİŞİNİ YAPAN VEDE SİGORTASIZ ÇALIŞAN BİR PERSONEL OLARAK YAZINIZA YORUM YAPACAĞIM.YORUMLARIMDAN BİR KARIŞIKLIK OLURSA LÜTFEN ÖZÜR.AMA LÜTFEN HERKES ÜZERİNE DÜŞEN PAYI ALSIN.BENİM ÖĞRETMENLERİM HATTA BİRİNİ ASLA UNUTMAM DOĞUDA YAŞADIĞIMIZ İÇİN HAVALAR ÇOK SOĞUK OLURDU.BUNDAN DOLAYI ÖĞRETMENİMİZ ERKENDE GELİR SOBAYI YAKAR VE AYAĞIMI SOBANIN YANINA TUTAR ISINMAMI SAĞLAYAN ÇOK KIYMETLİ BİR ÖĞRETMENDİ.ONUN BENİ OKUTMAK İÇİN NELER YAPTIĞINI SÖYLERSEM KİTAP OLUR.PEKİ BEN NASIL BİR ÖĞRETMENDİM.BENDE İKİ İNTİHAR EDEN ÖĞRENCİMİN HAYATINI KURTULMASINA SEBEP OLAN,ZAMANINDA DOKTURA YETİŞTİRDİĞİM İÇİN,TEFERUATA GİRMİYORUM.8 ÖĞRENCİMİ UYUŞTURUCU İLLETİNDEN KURTULMASINA SEBEP OLAN VE NİCE KIZ ÖĞRENCİLERİMİ OKUMASINA SEBEP OLAN VE ŞU ANDA TOPLUMA HEM KAMUDA HEMDE SOSYAL YAŞAMDA YARDIMCI OLAN BİNLERCE ÖĞRETMEN, AVUKAT ,DOKTOR VE ÇEŞİTLİ KADEMELERDE ÇALIŞAN ÖĞRENCİLERİM.AMA ŞU ANDA MAALESEF İŞİNDEN ATILAN ZANNIMCA TERÖRİST OLARAK İTHAM OLAN BİRİYİM.LÜTFEN BİR DÜŞÜN RUHSAL DURUMUMU.AMA SORUN YOK ŞUNU BİLİYORUM İLAHİ ADELET ER YADA GEÇ YERİNİ BULACAKTIR.YAZDIKLARINIZI LÜTFEN BİN DÜŞÜNÜN BİR YAZIN MUTLAKA KAZANAN SİZ OLURSUNUZ.

 6. Bir de mal bulmuş mağribi gibi bu tabloyu paylaşmış gerzek pardon gevşek Şeref Oğuz..Bu tablo öğretmenlik alan sınavındaki doğru cevap ortalamaları..Ama süperzekalı yazarımızın bu ortalamada olanların değil tüm bu sınavlardan branşa göre en az 88, çoğunlukla da 90 ve üzeri alanların atanabildiğinden, yani bu soruları birkaç yanlışla ya da tam cevaplayanların öğretmen olabildiğinden haberi bile yok. Eh, ısmarlama yazı bu kadar olur..

 7. GEVŞEK YAZARA
  1.MÜDÜRÜMSÜLERLE
  2.EHİL OLMAYAN ÖĞRETİM PROGRAMI HAZIRLAYANLARLA
  3.YATTIĞI YERDEN ÖĞRENCİYİ MEZUN EDEN SİSTEMLE
  4.NEREDEYSE AÇLIK SINIRINDAKİ MAAŞIYLA
  5.GÜNLÜK 8 SAATLİK DERS İŞLEYEN EVE GİTTİKLERİNDE BIRAKIN DERS ÇALIŞMAYI,OKUMAYI GELİŞMEYİ YEMEK YİYECEK GÜÇ,VAKİT BULAMAYAN ÖĞRENCİSİYLE
  6.OKUL İÇİNDE VE DIŞINDA YÜZLERCE KAĞIT KÜREK İŞİYLE
  7.BİLMEDEN ,YAŞAMADAN,DENGESİZCE ELEŞTİREN AHKAM KESEN ZEVATLA
  YİNEDE İYİ İŞ ÇIKARIYOR ÖĞRETMENLER (EN AZ 100 KÖŞE TAŞI SORUN DAHA MADDELEYEBİLİRİM)…PEKİ SEN NE ÜRETTİN BUGÜNE KADAR ÜLKEN İÇİN GEVŞEK YAZAR ,ALTIN KURU KEYFİN YERİNDEYKEN ….BİLMEDEN,OKUMADAN,ARAŞTIRMADAN,BELKİDE BİR ÖĞRETMENLE BİLE KONUŞMADAN YAZDIĞIN BU TİP YAZILAR DIŞINDA…

 8. Kimin ne dediği beni pek ilgilendirmez.
  38 yıllık eğitimciyim. Yani öğretmenim.
  25 yıldır da eğitimin denetimini yapıyorum.

  Nasıl ki insanlık kalitemiz düştü, eğitim başta olmak üzere bizi biz yapan milli ve manevi değerlerde de kalite düştü.
  Eleştirmek kolay. Kötü söz söylemek kolay.
  Elini taşın altına koy! Yooo!

  Bir öğretmen olarak ve özellikle son 10-15 yıldır gözlemlediğim kadarıyla, öğretmen öğretmen mesleğinde ve de branşında kendini YENİLEMİYOR.
  Günümüzün gençleri, öğretmenleri (istisnalar hariç) genel kültürde solladıkları gibi, bazı öğretmenleri kendi branşında da solluyorlar.

  Fakülteler öğretmen yetiştiremiyor. 15-20 yıl önce güzel bir Türkçe ile dilekçe yazamayan öğretmenler çoktu. O konuda biraz ilerledik.

  Kısacası, öğretmen vereceği 40 dakika ders için evde 3-4 saat derse çalışmalı, hazırlanmalı.

  Pek çok öğretmen bana kızacak, biliyorum. Ben kendini yenileyen, kendini aşan, yaşadığı güne ve çağa ayak uyduran öğretmene bir şey demiyorum. Kızacak olan, kızmadan önce aynaya bir baksın…
  Ayrıca öğretmen, yalnızca dersinde bir numara olan değildir, her şeyiyle öğrencisine ve çevresine örnek insan öğretmendir.
  Öğretmen olmak için lisans mezunu olamaya da gerek yok.
  Not: Bu kafayla, yani bu vizyonla, Türkiye daha 50-100 yıl eğitimde tutar bir sistem bulamaz.
  Bir milletin eğitimdeki bir yıllık kaybını 10 ile 20 ile hatta 50-100 ile çarpın.
  Yani 3-5 yıllık kayıp, bir ülkeye 30-40 yıl kaybettirir.

  Eğitim zor iş. Zaten zor iş olmasa idi, Eğitim bakanı eğitimci olurdu…..

  • Sayın maarif denetçisi.Acaba siz niye kendinizi yenileyemediniz.Hazırladığınız klavuz kitaplara bir bakın hepsi düz anlatım soru cevap tekniğine göre hazırlanmış.Yapılandırmacılıkdan eser yok , öğretim programımız çok kötü.Her konuya yöntem teknik hazırlamak , değer ve becerileri vermek . kavram öğretimi uzmanlık gerektiriyor.Bunu 10 milyara yakın maaş alan program geliştirmecileriniz yapamıyor ; öğretmenden bekliyorsunuz.Her öğrenme alanı için öğretim programı hazırlamak en az 2-3 saat alır tabi başarılabilirse peki günde en az 3 farklı derse giren öğretmen 6 – 9 saatini buna verebilir mi ? Bu sorun sadece öğretmenlerin değil…..

   • Sayın Sefa Bey,

    Sanırım beni Bakanlık Maarif Müfettişleri ile karıştırdınız.
    Ben halen taşrada çalışan bir maarif Müfettişiyim. Eğitimin hiç bir olumsuzunu düzeltme fırsatı verilmemiş, masa başında hazırlanmış program, yönetmelik, mevzuata göre aksayan yönlerin denetimini görev gereği yapıyorum.
    Deve misali, doğru olmayan eğitimi, yine doğru olmayan mevzuatla denetlersen, sonuç bugünkü durum olur!
    Siz bu günlere, ilerde karşılaştığınız durumları görünce, şükretmezseniz bile, arayacaksınız.
    Bu gün eğitimden başka herşeye benzeyen bir sistem, gidişat, … var.
    Yazık oluyor bu ülkenin çocuklarına…
    Yazık oluyor bu ülkenin eğitime harcedığı paralara…
    yazık oluyor bu genç neslin harcanan, çalınan yıllarına..
    Yazık oluyor ülkeme… bu ülkemin insanına…

    Kendimi yenilemeye gelince, bu konuda kendime laf söyletmem…
    Bildiğim iki yabancı dille, dünya ülkelerinde, eğitimin her kademesinde ne halt ettiklerini takip ediyorum…
    Senin dile getirdiğin yapılandırmacılığı mapılandırmacılığı bir kenara bırakalım, öğretmen, başta anne olarak öğrenciyi tanımış değil, neyi eksik, neyi fazla bihaber…
    Çoklu zeka kuramı da maalesef bize ait değil…
    Bizde akıllı (!), aklı olan ilim adamı yok ki!!!????
    Velhasıl, herkes görevini 4X4’lük yapacak, yarın mahkeme-i kübrada görevinden, ilminden dolayı hesaba çekilmemek için ölümüne gayret gösterecek…
    Kolay gelsin, bir daha muhatabını tanımadan, yukarıdaki gibi cümleler sarf etme…
    Akıllı adam, gelen haberi araştırır, soruşturur, ondan sonra yanlışları ve doğruları paylaşır..

    • Sefa beye katılıyorum. Aslında böyle konularda haliyle her taraf farklı tarafları suçlama yoluna gidiyor çünkü ortada bi sorun var. Ben okuldan 4.30 da çıkıyorum ve saat 23 gibi yatıyorum. Ertesi günkü her bir dersime 3-4 saat nasıl hazirlanabilirim? Ya da 3 farklı sınıfa dersim var diyelim 12 saat nasıl hazırlık yapabilirim? Açıklar mısınız?

 9. Ağzı olan konuşuyor.Malesef sistemden haberi olmayan kendini yazar diye niteleyen bu şahıs okuma yazma bilmeden öğrenci geçirmek zorunda bırakılan ogretmeni eleştiren gevşek şahıs eğitim öğretim hakkında biraz araştırma yapsaydın keşke.

 10. milli eğitim bakanını dinlmemeiş arkadaş sanırım.eğitimde çağ atladık derken şaka yaptığınımı sanıyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM