Sahte Diplomalı Öğretmenler Aranıyor!

Sahte Diplomalı Öğretmenler Aranıyor! Sahte Diplomalı Öğretmenler Aranıyor! Tüm Öğretmenlerin Diplomaları İncelenecek! Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı geçtiğimiz günlerde”60’a yakın sahte diplomalı öğretmen var” demişti. Bu haberi sizlerle paylaşmıştık. Diploması Sahte 60 Öğretmen! Haberimiz için TIKLAYINIZ. Bu konuyla ilgili araştırmalar ve soruşturma derinleştirildi. MEB’de görev yapan(özel okul hariç) 830 bine yakın öğretmenin büyük kısmına ait diplomalar incelenmek üzere mercek altına […]

Sahte Diplomalı Öğretmenler Aranıyor!

Sahte Diplomalı Öğretmenler Aranıyor!

Sahte Diplomalı Öğretmenler Aranıyor! Tüm Öğretmenlerin Diplomaları İncelenecek!

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı geçtiğimiz günlerde”60’a yakın sahte diplomalı öğretmen var” demişti. Bu haberi sizlerle paylaşmıştık. Diploması Sahte 60 Öğretmen! Haberimiz için TIKLAYINIZ. Bu konuyla ilgili araştırmalar ve soruşturma derinleştirildi. MEB’de görev yapan(özel okul hariç) 830 bine yakın öğretmenin büyük kısmına ait diplomalar incelenmek üzere mercek altına alındı. Öğretmen olarak atanmak için sınav şartının getirildiği 1999 yılından itibaren sınavla ataması yapılan 582 bine yakın öğretmenin diplomaları araştırılmak üzere incelenecek. Şubat 2016 da atanacak 30 bin öğretmenin de diplomaları incelenecek.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından araştırılması yapılacak incelemenin en az 4-5 ay sürmesi bekleniyor. Özel okullarda görev yapan öğretmenlerin diplomaları bu aşamada incelenmeyecek.

Sahte diplomaya sahip kişilerin 30-40 bin TL’ye sahte diploma aldıkları tespit edilmişti.

Çete Açıktan Mı Faydalandı?

Devlet Memurluğu Sınavı (DMS) adıyla ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı’nın (KPSS) 1999 yılında başlamıştı. İlgili bu çetenin de 1999’dan itibaren faaliyette olduğu düşünülüyor. Sınavın yapıldığı tarihten itibaren  YÖK sistemine ait “Yükseköğretim Mezun Doğrulama ve Sorgulama Sistemindeki” açıktan faydalanarak sahte diploma yapıldığı belirtiliyor. Söz konusu sistemde sorgulanan öğretmen hakkında sadece üniversite mezunu olup olmadığı bilgisi alınıyor. Fakat ayrıntılı olarak hangi alan mezunu olduğu vb bilgisi yoktu. Çete bu açıktan yararlanarak alan, bölüm değişiklikleri yaptı. Bölümlerin ve alanların ihtiyaç durumuna göre diplomalar değiştirildi. Örnek verecek olursak Tarih mezunu kişinin diploması Sınıf Öğretmeni, Rehber Öğretmen mezunu olarak düzenlendi ve o bölüm mezunu gibi hazırlandı.

Bundan Sonra Ne Olacak?

Bakanlığın bu konuda hızlı davranmasını ve tüm sahte diploma sahibi öğretmenlerin (Öğretmenler İçin olarak biz bu kişilere öğretmen demek istemiyoruz) meslekten atılarak gerekli cezai yaptırımın uygulanmasını istiyoruz.

Meslek olarak en güvenilir ve en kutsal meslek olan Öğretmenlik Mesleğinin bu hallere düşmesinden öğretmenler memnun değiller.

Sahte Öğretmenler İçin gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM