‘Sapık Öğretmen Varsa Aday Öğretmenlik Sürecinde Ortaya Çıkacak’

‘Sapık Öğretmen Varsa Aday Öğretmenlik Sürecinde Ortaya Çıkacak’ Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin yaptığı açıklamalar ile dikkat çekti. Tekin, aday öğretmenlerin bir yıllık uyum sürecini anlatırken ilginç bir benzetme yaptı. Yusuf Tekin kendilerine sorulan “Neden aday öğretmenlik süreci getirdiniz, stajer öğretmen uygulamasını neden başlattınız?” sorularına şu açıklamayı yaptı; “Bunun sebebi nedir? Niye böyle bir […]

‘Sapık Öğretmen Varsa Aday Öğretmenlik Sürecinde Ortaya Çıkacak’

‘Sapık Öğretmen Varsa Aday Öğretmenlik Sürecinde Ortaya Çıkacak’

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin yaptığı açıklamalar ile dikkat çekti. Tekin, aday öğretmenlerin bir yıllık uyum sürecini anlatırken ilginç bir benzetme yaptı.

Yusuf Tekin kendilerine sorulan “Neden aday öğretmenlik süreci getirdiniz, stajer öğretmen uygulamasını neden başlattınız?” sorularına şu açıklamayı yaptı;

“Bunun sebebi nedir? Niye böyle bir şey yapıyoruz sorusunun da cevabını vereyim. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde 1 milyona yakın personelimiz var. Bir öğretmenimiz ya da MEB personelimiz bir hata yapıyor, bütün öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) personelleri zan altında kalıyor. İşte Karaman’daki olayı hatırlayın. Bütün öğretmenler zan altında kaldı. Biz böyle olaylar yaşanmasın diye bunu yapmak için bir yıllık deneme süreci tanımladık. Bu sürecin sonunda bu türden yüz karası öğretmenler için tırnak içinde ‘çürük elmaların’ ayıklanacağı bir süreç öngördük. Ve bu tür çürük elmalar varsa ortaya çıkarsa hiç kimsenin çocuğunu onlara emanet etmeden sistemin dışına çıkarmayı arzu ediyoruz.”

HaberTürk’ün haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) tarafından düzenlenen ‘21’inci Yüzyılda Öğretmen Yetiştirme‘ konulu konferans ve MAKÜ Eğitim Fakültesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında gerçekleştirilecek işbirliği protokolü imza töreni dolayısıyla Burdur’da konuştu.

ÖĞRETMEN YETİŞTİRME POLİTİKAMIZ

Yusuf Tekin, MEB olarak 5 temel önceliklerinden birisinin öğretmen yetiştirme politikası olduğunu ve bu politika doğrultusunda öğretmen yetiştirme çalışması adına ilk adımlarını 2014 yılında attıklarını söyledi. Tekin, “Ama kamuoyunda Dershane Kanunu olarak bilindiği için sadece dershane ile ilgili kısmı çok tartışıldı” dedi.

ÖĞRETMEN AKADEMİSİ KURULACAK

Müsteşarı Yusuf Tekin konuşmasında öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğunu vurguladı ve devam etti; “Öğretmenlere çocuklarımızı emanet edeceğiz. O zaman öğretmenlerin yetiştirilmesi ile ilgili olarak yeni şeyler yapmak lazım, yeni adımlar atmak gerekir. Ve biz şu noktaya geldik; üniversitelerimiz alanlarında uzman gençler yetiştirsin, öğretmen demiyorum, gençler. Biz de bunlardan ihtiyaç duyduklarımızı, ihtiyaç duyduğumuz oranda alalım ve bunları öğretmen yapalım. Yani öğretmenimizi kendimiz yetiştirelim. Yine hükümetin eylem planında, reform paketinde yer alan Öğretmen Akademisi böyle bir ihtiyacın sonucu. Bunu üniversitelerle yapacağız”

Öğretmenler İçin olarak Müsteşar Yusuf Tekin’in bu açıklamasını pek anlayamadık, bir öğretmenin sapık olmasını, hasta olmasını 1 yıllık aday öğretmenlik sürecinde anlamak mümkün mü acaba bilemiyoruz.

Tekin’in “Birisi suç işliyor herkes zan altında kalıyor bunu engellemeliyiz” anlayışını savunuyoruz. Özellikle son dönemde yaşanan olaylar öğretmen ve MEB personeli için can sıkıyor.

MEB personeli adına, öğretmenleri adına gerekli çalışmayı yapmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM