Sınıf öğretmeni roket projesi hazırladı

Sınıf öğretmeni roket projesi hazırladı Sınıf öğretmeni roket projesi hazırladı bir ilki yaşattı. Giresunlu sınıf öğretmeni Celalettin Turkar Fen bilgisi dersinde yaptığı deneyin sonucunu 20 yıl araştırdı ve iç darbe ile hareket edebilen roket projesi hazırladı. Turkar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 20 yıl önce fen bilgisi dersinde yaptığı bir deney çalışmasından olumsuz sonuç alınca konuyu […]

Sınıf öğretmeni roket projesi hazırladı

Sınıf öğretmeni roket projesi hazırladı

Sınıf öğretmeni roket projesi hazırladı bir ilki yaşattı. Giresunlu sınıf öğretmeni Celalettin Turkar Fen bilgisi dersinde yaptığı deneyin sonucunu 20 yıl araştırdı ve iç darbe ile hareket edebilen roket projesi hazırladı.

Turkar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 20 yıl önce fen bilgisi dersinde yaptığı bir deney çalışmasından olumsuz sonuç alınca konuyu incelediğini söyledi.

Turkar, dünyada roketin benzerinin olmadığı ileri sürerek, şunları kaydetti:

“Diğer roketler arkasından itki kuvvetini oluşturan gaz alttan püskürerek hareket etmesini sağlar. İç darbe ile hareket edebilen bu rokette itki kuvveti roketin içinde yanmakta ve yüksek basınç oluşmakta, oluşan yüksek basınçlı gazın roketin ön tarafına vurmasıyla hareketi sağlanmakta. Olayı tamamen beynimde tasarladım ve her yerde kafamda canlandırdım daha sonra da projeyi oluşturdum.”

Türk Patent Enstitüsünün davetiyle 3-6 Mart 2016 tarihinde İstanbul Buluş Fuarında roketi tanıtacağını dile getiren Turkar, “İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi mezunuyum. Bu olayı milli düşünüyorum ve bu projeye devletimizin sahip çıkmasını bekliyorum” diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Helal olsun. Böyle öğretmenler de var işte bravo.Öğretmenlere destek verilse ne güzel projeler çıkacak.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM