Sözleşmeli öğretmen maaşları yatmalıdır, gelecek aya bekletilmemelidir

Sözleşmeli öğretmen maaşları yatma tarihi kadrolu öğretmen maaşları ile aynıdır. İlk atanan sözleşmeli öğretmen maaşları birkaç gün geç yatabilir ancak sözleşmeli öğretmenler maaşlarını peşin almaktadırlar.

Sözleşmeli öğretmen maaşları yatmalıdır, gelecek aya bekletilmemelidir

Sözleşmeli öğretmen maaşları yatmalıdır, gelecek aya bekletilmemelidir

MEB sözleşmeli öğretmen atama sonuçları 10 ekim tarihinde açıklandı. 20 bin kişilik öğretmen kontenjanına yaklaşık 18500 öğretmen ataması gerçekleştirildi. Boş kalan 1500’e yakın norm için önümüzdeki günlerde MEB’in tekrar atama yapıp yapmayacağı konusunda resmi bir açıklaması da bulunmamaktadır. 1500’e yakın normun büyük bir bölümün dershane öğretmenlerine ayrılan 5 bin kişilik kontenjandan arttığı MEB tarafından açıklanmıştı.

GÖREVE BAŞLADILAR

Sözleşmeli öğretmen olarak atanan MEB personelleri atama sonuçlarının belli olduğu tarihten sonra atandıkları yere giderek göreve başladı. Posta ile artık tebligat yapılmadığından sonuçları öğrenen öğretmen atandığı yere giderek göreve başlama sırasında istenen belgelerle birlikte sözleşme metnini imzaladıktan sonra göreve başlamasını gerçekleştirdi. Sözleşmeli öğretmen hizmet sözleşmesi, sözleşme belgesi metninde yer alan hükme göre sözleşmeli öğretmenler maaşlarını diğer devlet memurları gibi, kadrolu öğretmenler gibi peşin alacaklar. Atama sonuçlanmasının üzerinden 14 günlük bir süreç geçti, kararnamelerin gitmesi ve öğretmenlerin göreve başlama tarihi göz önüne alındığında 10 günlük bir zaman geçti ancak hala maaşı yatmayan sözleşmeli öğretmen olduğu yönünde ogretmenlericin.com olarak mesaj almaktayız. Sözleşmeli öğretmen maaşları ne zaman yatacak sorusuna bizim kesin olarak cevaplamamız ve tarih vermemiz mümkün değildir.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN MAAŞI

Sözleşmeli öğretmenlerin net maaşı 2 bin 687 liradır. Yeni atanan sözleşmeli öğretmen maaşı bu tutarda hesaplara yatmalıdır. Ayrıca sözleşmeli öğretmene yatacak maaş sözleşme metin maddesinde de yer almaktadır. Sözleşmeli öğretmen brüt maaşı 2 bin 754 liradır ancak öğretmene yatırılan net maaş kesintilerden sonra 2 bin 687 lira olarak hesaplanmaktadır.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİ YATIRMIYOR

Sözleşmeli öğretmen maaşını ilçe/il milli eğitim müdürlükleri acilen yapmalıdırlar ve öğretmenlere maaşları yatırılmalıdır. Bazı müdürlüklerin kasım ayında hem kasım maaşı hem de bu ayın maaşını yatırmayı düşündüğü yönünde gelen bilgiler bulunmakta olup bu yapılacak uygulama hatalı olur ve yanlıştır. Sözleşmeli öğretmenler 14 ekimde göreve başlamışsa maaşları 18-19 ekim tarihinde yatırılmalıdır. Göreve başladıktan sonra 3 gün içerisinde maaşlar rahatlıkla yapılabilir ve öğretmenlere ödenebilir. Milli eğitim müdürlüklerinin bu konuda hassasiyet göstermesini bekliyoruz.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM