Sözleşmeli öğretmen mülakatı objektif olacak mı?

Sözleşmeli öğretmen atamasında bu yıl ilk kez uygulanacak olan sözlü sınav, mülakat için objektif davranılacak mı?

Sözleşmeli öğretmen mülakatı objektif olacak mı?

Sözleşmeli öğretmen mülakatı objektif olacak mı?

Yusuf Tekin sözleşmeli öğretmen atamasında kullanılacak olan mülakat/sözlü sınav kriterinin nasıl uygulanacağı hususunda açıklamalarda bulundu. Sözleşmeli öğretmen mülakat soruları dahil olmak üzere tüm sürecin Bakan denetiminde, kontrolünde olacağını vurguladı.

KARİYER MESLEĞİ İÇİN MÜLAKAT ŞART

Kamuda yapılan bütün sınavlarda mülakatın uygulanmakta olduğunu belirten Tekin, öğretmenliğin kariyer meslek olarak görülmesi için gelen taleplerde göz önüne alındığında, öğretmenliğin bir kariyer meslek olarak tanımlanması için ön koşullardan birisinin de öğretmen seçimindeki kriterlerin arttırılması olduğunu ifade etti. Öğretmen seçiminde kriterlerden birisi olarak da yeni getirilen sözlü sınavın, mülakatın bu kriterlerden olacağı vurgusunu yaptı.

ÇÜRÜK ELMALAR

Yıl içerisinde öğretmenlik mesleğinin onurunu kirleten çeşitli olayların yaşandığına değinen Yusuf Tekin, bu olaylar arasında en bariz örneğin Karaman’da yaşandığını hatırlattı. Kamuda yaşanan bu olayın basında aylarca konuşulduğunu, bu ve benzeri olayların öğretmenlik mesleğinin onuruna, namusuna zarar verdiğini ifade etti.

Yusuf Tekin, sözleşmeli öğretmen ataması için getirilen mülakat ile öğretmenlik mesleğinin onurunu, namusunu kirleten çürük elmaların ayrılacağını vurguladı. Mülakatın bu çürük elmaların ayıklanması için kurulan bir mekanizma olduğunu ifade eden Tekin,  bunların önceden ayıklanması için çalışılacağını vurguladı. Bu süreçte MEB’in çok hassas davranacağını ve tamamen objektif olunacağı Tekin tarafından belirtildi.

BAKAN KONTROLÜNDE

MEB personelleri arasına bu sene ve bundan sonraki senelerde katılacak olan sözleşmeli öğretmenler için mülakatların çürük elmaların ayıklanması doğrultusunda yapılacağını, kesinlikle siyasi olarak, ideolojik olarak ayrım yapılmaksızın bu mülakatların gerçekleştirileceğini ifade eden Müsteşar Yusuf Tekin, bu sürecin doğrudan Sayın Bakanın kontrolünde ilerleyeceğini vurguladı.

ATAMA YERLERİ

Müsteşar Yusuf Tekin, sözleşmeli öğretmen atamalarının büyük bir kısmının Doğu ve Güney Doğu bölgesine yapılacağını açıklarken, öğretmen ihtiyacının bu bölgelerde sürekli gündeme gelmemesi için sözleşmeli öğretmen atamalarının bu bölgelere yapılacağını planladıklarını ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM