Sözleşmeli Öğretmenler sözlü sınavla alınacak, 3 yıl çalışacak

MEB sözleşmeli öğretmenlik için adımlarını atmaya devam ediyor. Sözleşmeli Öğretmenlerin nasıl atanacağı ve kaç yıl çalışacağı netleşmeye başlandı.

Sözleşmeli Öğretmenler sözlü sınavla alınacak, 3 yıl çalışacak

Sözleşmeli Öğretmenler sözlü sınavla alınacak, 3 yıl çalışacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sözleşmeli öğretmenliği geri getirme çalışmalarına geçtiğim günlerde İsmet Yılmaz ile birlikte başladı. Sözleşmeli Öğretmenlik yıllar sonra tekrar gündeme gelince eğitim camiasında büyük tepki topladı. MEB bu konuda geri adım atmayacağını, sözleşmeli öğretmenliğin uygulanacağını dün bir kez daha netleştirmiş oldu.

KALKINMADA ÖNCELİKLİ YERLER

Milletvekili Burhanettin Uysal tarafından verilen önergede sözleşmeli öğretmenlerin kalkınmada birinci derecede öncelikli yerlere atanacağı ifade edildi. Sözleşmeli öğretmenler kalkınmada birinci derecede öncelikli olan yörelere atanacaklar. Eğer kanun bu şekilde çıkarsa sözleşmeli öğretmenler sadece Doğu ve Güneydoğu’ya atanmayacaklar. Türkiye’de kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelere (2016 yılı) bakıldığı zaman 50 tane ilin olduğu gözükmektedir. Bu 50 il arasında sadece doğu illeri bulunmamaktadır.

Kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerin listesi için;
ivdb.gov.tr/pratik/oranlar/kalkinmadaoncelik.htm

MEB, bu konuda nasıl bir yol izleyecek önümüzdeki günlerde göreceğiz.

3 YIL ZORUNLU SONRA EŞ DURUMU

Bakan İsmet Yılmaz geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Doğu ve G.Doğu’da öğretmen tutmak için 5 yıl sözleşmeli olmak üzere toplamda 8 yıl çalışılacak bir düzenleme yapacaklarını ifade etmişti. Kanun tasarısına baktığımız zaman sözleşmeli öğretmen olarak 3 yıl çalışma şartının olduğunu görüyoruz. Sözleşmeli öğretmenler ile 3 yıllık sözleşme yapılacak, bu 3 yıl içerisinde sözleşmeli öğretmen yer değiştiremeyecek. Eş durumundan dolayı sözleşmeli öğretmen başka bir yere tayin isteyemeyecek. Eş durumundan sözleşmeli öğretmenin eşi sözleşmeli öğretmenin olduğu yere tayin isteyebilecek.

Sözleşmeli öğretmen 3 yıl çalıştıktan sonra bulunduğu yerde kadroya geçecek ve orada 2 yıl daha çalıştıktan sonra yer değiştirme talebinde bulunabilecek.

KPSS SONRASI SÖZLÜ SINAV

MEB personel alırken genel ve özel şartları taşıyanlardan KPSS puanına göre kontenjanın üç katı kadar adayı sözlü sınava alacak. MEB tarafından yapılacak olan sözlü sınavla adaylar arasından sözleşmeli öğretmen alınacak.

 

MEB Personel, Personel MEB Haber
Personel MEB Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM