Sözleşmeli öğretmenlerin adaylık süreci eğitim programı, yetiştirme programı

Sözleşmeli öğretmen adaylık eğitimi, adaylık süreci hakkında Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin açıklamalarda bulundu. Aktekin, sözleşmeli öğretmen adaylık eğitimi ayrıntılarını açıkladı.

Sözleşmeli öğretmenlerin adaylık süreci eğitim programı, yetiştirme programı

Sözleşmeli öğretmenlerin adaylık süreci eğitim programı, yetiştirme programı ayrıntıları belli olmaya başladı

Sözleşmeli öğretmenlik ataması sonrasında sözleşmeli öğretmenlerin eğitim programları ayrıntıları da netleşmeye başladı. Sözleşmeli öğretmen eğitim programı kapsamında sözleşmeli öğretmene 642 saatlik eğitim programı uygulanacak.

YETİŞTİRME PROGRAMI

Sözleşmeli öğretmenlerin yetiştirilme süreci ile ilgili Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin açıklamalarda bulundu. Aktekin, ataması yapılan 18 bin 506 MEB personelinin 642 saatlik eğitim programından geçeceğini belirtti. Sözleşmeli öğretmen adaylık yetiştirme programı ve süreci geçtiğimiz Şubat ayında atanan öğretmenlerin adaylık süreci ile aynı olmayacak. Geçtiğimiz Şubat ayında atanan 30 bin öğretmenin 6 aylık süre zarfından adaylık programına alındığını ifade eden Aktekin bu aday öğretmenlere derse girmeden 6 aylık sürede eğitimler verildiğini belirtti.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER

Sözleşmeli öğretmenlerin adaylık süreci 4 yıl olacak. Atanan sözleşmeli öğretmenler 4 yıldan sonra 2 yıl da kadrolu olarak çalıştıktan sonra yer değiştirme isteğinde bulunabilecekler. Sözleşmeli öğretmenler yetiştirme programı süresince 8 saat görevlerinin başında olacaklar. Sözleşmeli öğretmenler derse girecekler, derse girmedikleri ve görev verilmediği süreçte adaylık eğitimleri programı kapsamında faaliyetlere katılacaklar. 642 saatlik sözleşmeli öğretmen adaylık eğitim programı içerisinde; 384 saat okul ve sınıf içi, 90 saat okul dışı faaliyet, 168 saat hizmet içi eğitim faaliyetleri yer alacak. Sözleşmeli öğretmenlere danışman öğretmen görevlendirilecek. Sözleşmeli öğretmenler derslerine girecekler, sınıfları olacak. Danışman öğretmen ise belirli periyotlarda sözleşmeli öğretmenlerin sınıfında gözlem ve inceleme yapacak.

DERS BİTİNCE OKULDA KALACAKLAR

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin açıklamasında sözleşmeli öğretmenlerin ders bitiminden sonra okulda ayrılmayacaklarını farklı branşlardaki öğretmenlerin de derslerini izleyeceğini açıkladı. Sözleşmeli öğretmenlerin ders dışı zamanlarda adaylık eğitimlerinin devam edeceğini vurgulayan Aktekin, sözleşmeli öğretmenin günlük 8 saat okulda kalacağını belirtti.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM