Sözleşmeli öğretmenlik kalkacak, öğretmen akademisi kurulacak

İYİ Parti 30.05.2018 tarihinde seçim beyannamesini açıkladı. Partinin beyannamesinde sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılacağı, atama bekleyen öğretmen adaylarının istihdama katılmaları için tedbirler alınacağı belirtildi.

Sözleşmeli öğretmenlik kalkacak, öğretmen akademisi kurulacak

Sözleşmeli öğretmenlik kalkacak, öğretmen akademisi kurulacak

İYİ Parti Seçim İşleri, Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İsmail Koncuk İYİ Parti’nin seçim beyannamesinde sözleşmeli öğretmenler ve atama bekleyen öğretmenler ile ilgili maddeleri açıkladı. 30 Mayıs 2018 tarihinde Ankara’da İYİ partinin seçim beyannamesi açıklaması yapıldı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK KALKACAK

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanlığından ayrıldıktan sonra siyasete giren ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı olan aynı zamanda da 24 Haziran 2018 seçimlerinde İYİ Parti Adana Milletvekili Adayı olan İsmail Koncuk partisinin sözleşmeli öğretmenler ile ilgili beyanını açıkladı. İsmail Koncuk yaptığı açıklamada İYİ Partinin sözleşmeli öğretmenlik ve ek gösterge taahhüdü bulunduğunu belirtti.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İsmail Koncuk tarafından “Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son vereceğiz, mevcut sözleşmeli öğretmenleri 4-A kadrosuna alacağız. Öğretmenlerimize 3600 ek gösterge vereceğiz. Öğretmenliği, akademik, malî, sosyal ve idarî düzenlemelerle, saygın ve cazip bir meslek haline getireceğiz.” açıklaması yapılırken öğretmenlerin; maaş, ücret, sosyal haklar ve emeklilik hakları açısından yıllardır bekleyen sorunlarını acilen çözüleceği vurgulandı.

Seçim beyannamesi;

iyi parti sözleşmeli öğretmenler için açıklama
Sözleşmeli öğretmenler kadroya alınacak

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER

Atanamayan öğretmenler için de beyannamede madde yer alırken “Atanamayan öğretmenlerin kadroya alınmalarını sağlayacağız veya istihdama katılımları için ek tedbirler alacağız.” denildi. İYİ Parti seçim beyannamesinde ataması yapılamayan öğretmen adayları için “Ataması yapılmayan öğretmenlerin atamasını, norm açığı dikkate alınarak yapacağız, norm fazlası olanlara yeni istihdam alanları oluşturacağız, emekliliği özendireceğiz. Öğretmenlere yaygın eğitim, yaşam boyu öğrenim ve kurs merkezlerinde görev yapmak üzere kadro tahsis edeceğiz. Farklı mesleklere geçişlere ilişkin meslek edindirme kurslarına yönlendirerek, istihdama katılımlarını destekleyeceğiz.” açıklaması yapıldı.

ÖĞRETMEN AKADEMİSİ KURULACAK

İYİ Parti öğretmen akademisi kurmak istiyor. Beyannamede bu husus yer alırken “Mesleğine sevdalı, alanlarında iyi yetişmiş, dünyayı izleyecek ölçüde yabancı dil bilen, demokratik değerleri, sanat ve sporu bir hayat felsefesi olarak özümsemiş öğretmenlerin yetiştirileceği, ”Öğretmen Akademileri” açarak, öğretmen yetiştirmede yeni bir başlangıç yapacağız. “Öğretmen Akademileri”ni temel eğitim kademeleri ile mesleki ve teknik öğretmen ihtiyacına yönelik olarak yapılandıracağız. En başarılı öğrencilerin Öğretmen akademilerini tercih etmelerini sağlayacak politikaları hayata geçireceğiz.” ifadelerine yer verildi.


Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Dürüst, ilkeli, demokrat ve vatansever başkan Sayın Koncuk”a inanıyor, güveniyor ve siyasette de başarılar diliyorum. Öğretmenler elbette aynı işi yaptıkları halde bölünmemelidir. Aynı haklara sahip olmalıdır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM